Podwyżki dla nauczycieli: prezydencki projekt w Sejmie. Hołownia wydał oświadczenie

W środę w Sejmie złożono prezydencki projekt ustawy okołobudżetowej na rok 2024 z podwyżkami dla nauczycieli, ale bez 3 mld zł na telewizję publiczną. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał oświadczenie w tej sprawie.

Do Sejmu wpłynął w środę rano prezydencki projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024. Zawiera podwyżki dla nauczycieli. Brak w nim z kolei kwoty 3 mld zł na telewizję publiczną.

Szefowa KPRP, Grażyna Ignaczak-Bandych oświadczyła, że projekt ten “zawiera rozwiązania tożsame w zakresie celu, treści i o skutkach finansowych jak ustawa z dnia 21 grudnia br. z wyłączeniem zakwestionowanych przepisów dotyczących finansowania mediów publicznych”.

W środę do sprawy odniósł się marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Oświadczył, że prezydencki projekt ustawy zostanie skierowany do konsultacji oraz przesłany premierowi Donaldowi Tuskowi, celem przedstawienia stanowiska rządu. Prezydenckie weto zostanie zaś rozpatrzone przez Sejm.

Hołownia przekazał, że Sejm zbierze się na kolejnym posiedzeniu 10-11 stycznia 2024 roku.

Tymczasem prezydent apelował, aby posłowie zajęli się tym projektem jeszcze przed świętami.

W sobotę prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej. Nowy rząd zapisał w niej 3 mld zł na media publiczne.

“Podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 miliardy złotych na media publiczne. Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa” – napisał na platformie X Andrzej Duda. Nawiązał do budzącej duże kontrowersje zmiany władz w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu i Polskiej Agencji Prasowej.

Prezydent zapowiedział zarazem, że zaraz po Świętach Bożego Narodzenia niezwłocznie złoży do Sejmu swój własny projekt. Będzie on dotyczył m.in. podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków, zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej.

Jednocześnie, Andrzej Duda wezwał Marszałka Sejmu Szymona Hołownię oraz Marszałka Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską “do pilnego zwołania obrad obu Izb w celu rozpatrzenia i przyjęcia projektu jeszcze w tym roku”.

“Próba finansowania mediów publicznych przy pomocy ustawy okołobudżetowej (przez większość parlamentarną) jest w obecnej sytuacji niemożliwa do zaakceptowania. W moim projekcie ustawy wszystkie inne wydatki budżetowe – na czele z podwyżkami wynagrodzeń dla nauczycieli – zostaną zachowane” – dodał Duda.

Zobacz także: Poseł Lewicy krytykuje działania nowego rządu w sprawie mediów publicznych

wnp.pl / wiadomosci.radiozet.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply