Dwóch ukraińskich oligarchów, podejrzanych przez Interpol o malwersacje na ogromną skalę i pranie brudnych pieniędzy, otrzymało schronienie w Izraelu, mimo że rodzime prawo zabrania przyznawania wiz osobom podejrzanym o przestępstwa.

Według Army Radio, ukraiński miliarder Jurij Borysow wraz z całą rodziną otrzymał wizę, uprawniającą do pobytu w Izraelu przez sześć miesięcy. Podejrzewa się, że oligarcha przekupił izraelskich urzędników. Borysow to były prezes jednej z firm wchodzących w skład kontrolowanej przez ukraińskie władze spółki energetycznej Naftogaz.

Interpol podejrzewa go – poza praniem brudnych pieniędzy, malwersacjami i korupcją – o kradzież milionów dolarów, równowartości amerykańskiej pomocy dla Ukrainy.

Richard Ben Haim, izraelski prywatny detektyw przekonywał w Army Radio, że Borysow uzyskał wizę niezwykle szybko, „w bardzo efektywny sposób”, sugerując, że musiał przekupić izraelskich urzędników ministerstwa spraw wewnętrznych.

Haim ujawnił także, że były ukraiński minister energetyki i przemysłu węglowego, Eduard Stawycki, również podejrzany o malwersacje i pranie brudnych pieniędzy, otrzymał niedawno obywatelstwo izraelskie i obecnie mieszka w Hercliji nad Morzem Śródziemnym.

Stawycki uciekł z Ukrainy obawiając się dochodzenia w sprawach dotyczących sprzeniewierzenia ogromnej sumy pieniędzy. Policja znalazła w jego domu ponad 4,5 mln dol. w gotówce, sztabki złota oraz biżuterię o wartości, przekraczającej miliony dolarów.

Oligarcha – według detektywa – otrzymał obywatelstwo izraelskie nielegalnie. Prawo zabrania przyznawania obywatelstwa osobom, które w swoim kraju dopuściły się przestępstwa.

Po doniesieniach Army Radio, we wtorek izraelskie władze wszczęły dochodzenie w obu sprawach.

thetimesofisrael.com / PCh24.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. sylwia
  sylwia :

  To jest informacja błędna ponieważ osoby narodowości żydowskiej nie potrzebują wiz by pojechać do Izraela. Jadą tam na podstawie ‘prawa do powrotu’. Każda placówka dyplomatyczna Izraela da im dokumenty wjazdu nie będące wizą lecz odnoszące się do ‘Alija’ czyli ‘wywyższenia’. Przybywające do Izraela osoby narodowości żydowskiej, stawiając stopę na jego terytorium, stają się automatycznie obywatelami tego państwa.

  • sylwia
   sylwia :

   PS W ten sam sposób uratował się przed rozprawą sądową o liczne morderstwa i zbrodnie przeciwko ludzkości kat swiętochłowicki Salomon Morel oskarżony o morderstwa lub wspóludział w mordestwach 1500 ludzi w obozie koncentracyjnym ‘Zgoda’ w 1945 r., gdzie też torturowano. Świadkowie widzieli martwe niemowlę pływające w obzowym szambie. Gdy Morel dowiedział się o prowadzonym przeciwko niemu śledztwie przez polskie i niemieckie prokuratury uciekł do Israela w 1992 r. Izrael odmówił ekstradycji Morela. Morel zmarł w Izraelu w 2007 r., do śmierci pobierając wysoką polską emeryturę. Historia Morela i jemu podobnej watahy ubowskich zbrodniarzy została opisana przez amerykańskiego dziennikarza pochodzenia żydowskiego w książce ‘Oko za oko’ (John Sack: “An Eye for an Eye’, Basic Books: New York, 1993, ISBN 0465042147) (https://en.wikipedia.org/wiki/Salomon_Morel)