Piosenka „Bandera jest naszym ojcem, Ukraina jest naszą matką” została uznana za ekstremistyczną na Białorusi.

Sąd w Homlu 14 listopada podjął decyzję w tej sprawie – poinformowało Centrum Praw Człowieka “Viasna”.

O zdobywającej coraz większą popularność i rozgłos akcji polegającej na zamieszczaniu w sieci krótkich nagrań wideo, na których najczęściej dzieci i młodzież imitują śpiew (rzadziej śpiewają) pierwszej zwrotki pieśni „Bat’ko nasz Bandera, Ukrajina maty” (ukr. Батько наш – Бандера, Україна – мати)  pisaliśmy 13 października 2021 roku.

Treść pierwszej zwrotki w tłumaczeniu na język polski można przełożyć następująco: „Ojcem naszym Bandera, matką Ukraina, my za Ukrainę będziemy wojować”.

Soliści znanego lwowskiego chóru „Dudaryk”, który często koncertuje w Polsce, przyłączyli się do flashmobu polegającego na wykonywaniu banderowskiej pieśni „Ojciec nasz Bandera”.

ZOBACZ: Pieśń „Ojciec nasz Bandera” wykonano w ukraińskim parlamencie [+VIDEO]

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Stepan Bandera (OUN-B), wraz z jej zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczą Armią odpowiada za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. W czasie rzezi wołyńskiej Bandera był przetrzymywany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, w związku z czym kwestionowana jest jego odpowiedzialność za tę zbrodnię. Obrońcy Bandery nie biorą pod uwagę, że był on przetrzymywany w dobrych warunkach i utrzymywał stały kontakt ze swoją organizacją. Oprócz tego Bandera odpowiada za liczne zbrodnie swojego ugrupowania popełnione w czasie przebywania na wolności.

Kresy.pl 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. franciszekk
  franciszekk :

  No cóż myślałem, ze tylko w Korei Północnej Kim Ir Sen jest jedynym narodowym ojczulkiem!
  No a patrzcie, patrzcie w Europie Ukraińcy NIE są gorsi i też mają swojego tzw. ojczulka
  – bat`ka!
  Jak narąbane trzeba mieć w pale by ulec takiego rodzaju propagandzie!!!…