Patriarcha Cyryl na Wyspach Sołowieckich

Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi rozpoczyna dziś trzydniowy pobyt na Wyspach Sołowieckich. W tym czasie odwiedzi stauropigialny klasztor prawosławny. W poniedziałek w święto Przemienienia Pańskiego odprawi nabożeństwo w miejscowym soborze.

W trakcie pobytu patriarcha Cyryl poświęci też nową cerkiew wybudowaną na na górze Sekirnej. W trakcie stalinowskich represji dziadek hierarchy Wasilij Gundiajew przez 30 dni przebywał tam w karcerze.
Wyspy Sołowieckie w czasach sowieckich były miejscem gdzie przetrzymywano tak zwanych wrogów władzy radzieckiej. W 1920 roku miejscowy monastyr został zamknięty i na Sołowkach powstał obóz specjalnego przeznaczenia, głównie dla więźniów politycznych.
Patriarcha Cyryl regularnie odwiedza Wyspy Sołowieckie położone na Morzu Białym. Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi chce, by odzyskały one swą dawną rolę ośrodka życia religijnego i zakonnego.
IAR/KRESY.PLZbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz