Partia byłego premiera Słowacji Roberta Fico pokonała rywali w wyborach parlamentarnych, ale do utworzenia kolejnego rządu będzie musiał pozyskać sojuszników.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, partia byłego premiera Słowacji Roberta Fico (SMER-SSD) pokonała rywali w wyborach parlamentarnych, ale do utworzenia kolejnego rządu będzie musiał pozyskać sojuszników.

Partia SMER-SSD Fico, zdobyła 23,37% głosów. Na drugim miejscu znalazła się liberalna Postępowa Słowacja (PS) z 16,86%, a partia HLAS (Głos), która mogłaby zostać czynnikiem decydującym o utworzeniu kolejnego rządu, była trzecia z 15,03%.

Były kolega Fico i lewicowy przywódca HLAS, Peter Pellegrini, pozostawił otwarte opcje dotyczące przyszłych koalicji.

„Chcemy wszystko ocenić, więc poczekamy na ostateczne wyliczenie” – powiedział Robert Kalinak, kandydat SMER-SSD i wieloletni sojusznik Fico, dodając, że partia skomentuje pełne wyniki jeszcze w niedzielę.

Przypomnijmy, Robert Ficooświadczył w rozmowie z agencją Associated Press, że przestanie wspierać Ukrainę, jeśli wróci do władzy.

“Nie będziemy już wysyłać na Ukrainę broni ani amunicji”, jeśli jego partia SMER utworzy rząd – zadeklarował.

Jego zdaniem, “żadna ilość zachodniej broni wysłana na Ukrainę nie zmieni przebiegu wojny”. Wyraził opinię, że “kompromisowe porozumienie pokojowe” powinno być negocjowane z Rosją.

Zdaniem Fico, “naiwnością jest twierdzenie, że Rosja kiedykolwiek opuści kontrolowane przez siebie terytorium”. “Naiwnością jest sądzić, że Rosja opuści Krym” – podkreślił słowacki polityk.

Sprzeciwia się on także sankcjom UE nałożonym na Rosję.

Robert Fico  rządził Słowacją w latach 2006–2010 i  2012–2018. Jest faworytem sondaży w wyścigu do objęcia urzędu premiera po wyborach, które odbędą się w kraju 30 września – przypomina AP.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply