Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże specjalne pakiety patriotyczne dla polskich szkół za granicą. Pierwszy z nich otrzymało gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

Każdy pakiet patriotyczny zawiera polskie godło, dwie flagi narodowe, szarfy w barwach narodowych, a także pomoce edukacyjne. Pierwszy taki pakiet otrzymało wileńskie gimnazjum im. Jana Pawła II.

– Każda polska szkoła marzy o tym, żeby mieć znaki i symbole, które są nam tak bliskie. Przez tyle lat uczymy patriotyzmy, jesteśmy szkołą o głębokich polskich tradycjach, dlatego w naszych szkołach brakuje nam tych symboli –mówiła Janina Wysocka, dyrektor progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

– Okazało, się, że szkoły, rodzice i nauczyciele potrzebują – wydawałoby się – oczywistych rzeczy: polskiego godła, polskiej flagi, polskiej mapy, polskich informacji, gier, które będą tym naturalnym, symbolicznym związkiem z Rzeczpospolitą –zaznaczyła z kolei Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

Przeczytaj: Litewski wywiad uznaje walkę w obronie polskich szkół za grożenie bezpieczeństwu Litwy

Jedna z uczennic wileńskiego progimnazjum, Aurelia Korenikowa przyznała, że są to przydatne rzeczy. – Myślimy, że naprawdę będziemy z nich korzystać, bo jest to dla nas naprawdę ważne. Polska flaga na co dzień będzie nam przypominać o Polsce, o tym, że jesteśmy Polakami– powiedziała.

W ciągu miesiąca resort edukacji zamierza dotrzeć z pakietami do wszystkich polskich szkół na świecie. Trafią one zarówno do polskich szkół działających przy placówkach dyplomatycznych, jak i do tych prowadzonych przez lokalnych działaczy i społeczności. Minister Zalewska ogłosiła także konkurs Rodzina Polonijna. – Chcemy, żeby polskie szkoły były ze sobą razem. Szkoły na całym świecie będą razem pracowały – nawet online – nad warsztatami, seminariami i projektami –wyjaśniła.

Dzieci uczące się w szkołach polskich za granicą, otrzymują w kraju prawo do ulg, m.in. komunikacyjnych – takich samych, jakie mają uczące się dzieci w Polsce. Z kolei dla nauczycieli pracujących za granicą specjalny zespół w MEN przygotowuje rozwiązania, pozwalające zaliczać staż i realizować awans zawodowy, również wówczas, gdy nie posiada się wypracowanej liczb godzin wymaganej w kraju. Resort edukacji chce także wprowadzić nauczyciela polonijnego do Karty Nauczyciela.

Przeczytaj: Zamach na polskie szkoły

Czytaj również: Wilno: Antokol bez polskiej szkoły. „Lelewela” przeniesiono do innej dzielnicy

TV Trwam News/RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply