Dwie organizacje polskich przedsiębiorców – Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan, niezależnie od siebie pracują nad propozycjami zmian w zasadach zatrudniania Ukraińców.

Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych w Konfederacji Lewiatan powiedział: Najistotniejsza dla nas zmiana, która potrzebna jest tu i teraz, to wprowadzenie dorozumianej zgody na zatrudnienie cudzoziemca w Polsce.

Z informacji, które otrzymujemy od przedsiębiorców, wynika, że na rejestrację oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi muszą czekać nawet dwa miesiące, choć przepis mówi, że urząd pracy ma na to tylko siedem dni. Nowe regulacje nie przewidują jednak żadnej sankcji za przekroczenie tego terminu bez uzasadnienia. Dlatego proponujemy ich pilną zmianę, tak by w razie braku reakcji urzędu przedsiębiorca po upływie siedmiu dni roboczych od złożenia takiego oświadczenia mógł legalnie zatrudnić cudzoziemca – powiedział Lisicki.

ZOBACZ TAKŻE: Wzrosła liczba Ukraińców zatrudnionych w Polsce – o 36 proc w 2017 roku

Organizacja przedsiębiorców chce łatwiejszego zatrudniania Ukraińców, którzy mogą wjeżdżać do Polski na podstawie paszportu biometrycznego bez wizy. Według przedsiębiorców niewydolność nowej procedury, która obowiązuje od początku tego roku przepisach napędza szarą strefę. Uważają oni, że Ukraińców nie stać na bezczynne czekanie na papiery, więc mają do wyboru powrót do domu lub podjęcie nielegalnego zatrudnienia bez podatków i składek.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Czy te nędzne dusigrosze słyszały o czymś takim jak patriotyzm gospodarczy? Żeby sie jeszcze rezuny chętnie i dobrze uczyły języka… ale ściągać ich miliony po to, żeby w całej Polsce robić dwujęzyczne napisy, to jest prawdziwa katastrofa – bolszewicy tego nie zrobili co robi PO-PiS