Zdaniem premiera Węgier, Viktora Orbana, Europa powinna wzmacniać swoje więzi ze Wschodem, głównie z Chinami, gdyż Zachód utracił swoją przewagę konkurencyjną.

W środę podczas swojego wystąpienia na szczycie Inicjatywy Pasa i Drogi w Pekinie, premier Węgier Viktor Orban mówił m.in. o schyłku świata zachodniego i utracie przez niego konkurencyjności.

Według szefa węgierskiego rządu, era, w której Zachód miał globalną przewagę, skończyła się, podczas gdy Wschód zyskał siłę. Uważa, że dylemat Europy polega na tym, czy tworzyć bloki w globalnej ekonomii i rywalizować, działając przy tym protekcjonistycznie, czy raczej szukać okazji do współpracy i łączności gospodarczej. Jego zdaniem, odcięcie się Europy od współpracy gospodarczej z Rosją w związku z wojną na Ukrainie było wielkim krokiem w kierunku rozwijania takich bloków, a zarazem blokowania rozwoju globalnych powiązań gospodarczych. Dodał, że obecnie są już starania, by pójść dalej i poprzez dyskutowane takie kwestie, jak oddzielanie i obniżanie ryzyka docelowo doprowadzić do odizolowania gospodarek europejskiej i chińskiej.

Przeczytaj: Orban: Europę Środkową i Chiny powinno połączyć strategiczne partnerstwo

Orban mówił też o znaczeniu łączności międzynarodowej w aspekcie gospodarczym, a w tym kontekście o roli Węgier jako miejsca spotkania gospodarek Wschodu i Zachodu. Zaznaczył, że Węgry należą do zwolenników łączności i odrzucają politykę tworzenia bloków. Powiedział, że przez taką „politykę blokową” państwa Europy Środkowej cierpiały przez dziesięciolecia. Dodał, że było to „niedobre, nielogiczne i nieludzkie”.

Premier Węgier mówił dalej, że Węgrzy opowiadają się za „erą łączności” gospodarczej, zamiast tworzenia bloków polityczno-gospodarczych. Przekonywał, że dzięki takiemu podejściu Europa może odzyskać utraconą konkurencyjność.

„Nasza historia udowadnia, że powrót do łączności i wzajemnego szacunku w polityce międzynarodowej może przynieść nadzieję na pokój i rozwój gospodarczy” – powiedział Viktor Orban. Zaznaczył, że celem dla Węgier jest stać się punktem spotkania dla gospodarek i technologii ze Wschodu i z Zachodu. „Najważniejsi wschodni i zachodni inwestorzy dla nowej ery technologii spotykają się dziś na Węgrzech” – dodał.

„Jesteśmy dumni, że Węgry stają się miejscem docelowym numerem jeden w Europie Środkowej dla inwestycji prowadzonych przez chińskie firmy” – powiedział Orban. Dodał, że jego kraj jest gotów na dalszą współpracę z Chinami i wszystkimi innymi kraja, wspierającymi łączność.

Dodajmy, że część mediów cytuje wypowiedzi Orbana jako jego własne, natomiast inne powołują się na słowa, które jako wypowiedziane przez premiera Węgier przytoczył w relacji jego rzecznik, Bertalan Havasi.

Czytaj także: Viktor Orbán spotkał się z Władimirem Putinem – “Węgrom nigdy nie zależało na konfrontacji z Rosją”

Czytaj również: Węgry nie będą wspierać Ukrainy, dopóki ta nie przywróci praw językowych zakarpackich Węgrów

Budapesttimes.hu / Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply