Czym się zajmuje wasz rząd? Przeszłością. IPN-em. A my teraz mamy wojnę, teraz mamy akty terrorystyczne. Polska polityka jest krótkowzroczna. W Rosji mamy nowego Hitlera, którego apetyt jest nienasycony – twierdzi ukraińska pisarka Oksana Zabużko, nagrodzona za antypolską książkę.

W rozmowie z portalem WP.pl Oksana Zabużko, ukraińska pisarka, w Polsce wyróżniona m.in. Nagrodą Literacką Europy Środkowej „Angelus” za antypolską książkę uznała, że Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, „bo to są Rosjanie!”.

– Mamy na Ukrainie ciągle wojnę, ciągłe prowokacje. Wy tego pewnie nie śledzicie. Ale może teraz w końcu cały świat, łącznie z Polską, to zobaczy… – mówiła pisarka. Skrytykowała też politykę wschodnią polskiego rządu.

 

– Czym się zajmuje wasz rząd? Przeszłością. IPN-em. A my teraz mamy wojnę, teraz mamy akty terrorystyczne. Polska polityka jest krótkowzroczna, a my teraz mamy Rosjan pod łóżkiem… (…) nie tylko tam na Wschodzie (…), ale wszędzie na Ukrainie. Rosja to państwo terrorystyczne, uprawiające typ wojny hybrydowej. My żyjemy tak, jak Izrael, obawiający się cały czas terroru Hamasu.

Zapytana o to, „co może zrobić Polska, zamiast zajmować się przeszłością”, Zabużko odparła, że podobnie jak inne kraje „powinna się obudzić”, przypominając sobie np. gwarancje niepodległości dla Ukrainy w zamian za pozbycie się arsenału nuklearnego, zawarte w memorandum budapesztańskim z 1994 roku.

– Coś nam wtedy zagwarantowano, tak? Ale o tym wszyscy teraz wygodnie zapomnieli. Udają, że dzieje się na Ukrainie coś niezrozumiałego, jakiś dziwny konflikt „ukraiński” – mówi ukraińska pisara. Jej zdaniem, Ukraińcy zostali „brutalnie i cynicznie zaatakowani w 2014 roku przez Rosję”, więc „obowiązkiem wszystkich rządów – w tym polskiego – jest oprzytomnieć wreszcie”.

– W Rosji mamy nowego Hitlera, którego apetyt jest nienasycony. Trzeba jak najszybciej tego agresora poskromić – powiedziała Oksana Zabużko.

Czytaj także: Ukraińska pisarka: UPA walczyła też z Polakami

Nagrodzona za antypolską książkę

Przypomnijmy, że nagroda Angelus 2013 została przyznana Oksanie Zabużko pomimo bardzo negatywnej opinii prof. Grzegorza Motyki. Recenzując jej książkę „Muzeum porzuconych sekretów” podkreślał, że „fragmenty, które dotyczą stosunku UPA do Polaków oraz Żydów są po prostu historycznie fałszywe”, a Polacy zostali ukazani w sposób karykaturalny. Książka ta przemilcza też mordowanie Żydów przez UPA, a postać sanitariuszki – Żydówki w UPA oparła na rzekomo „autentycznej relacji” uratowanej przez UPA Żydówki Stelli Krencbach, a faktycznie, według prof. Motyki, fałszywki spreparowanej przez banderowców w celu ukrycia popełnionych przez nich zbrodni.

„(…) czy Zabużko zdaje sobie sprawę, że nakreślony przez nią kuriozalny obraz Polaków nie jest niczym więcej niż specyficzną mieszanką nacjonalistycznych i komunistycznych antypolskich stereotypów?” – pytał prof. Motyka.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

„(…) w powieści faktycznie uznano mordowanie całych wsi, od dopiero co urodzonych malców po staruszków, za symetryczną odpowiedź na przedwojenną polską politykę. Adrian (niech będzie, że tylko on) przecież myśli: traktowaliście nas jak świnie, więc zarąbaliśmy was tak, jak to od stuleci robiono (najczęściej w okolicy świąt) z kabanami. Chcąc nie chcąc, rzeź wołyńska w ten sposób została przedstawiona – jako coś w rodzaju wielkiego świniobicia! Przyznam, że dawno żaden ukraiński tekst nie zrobił na mnie tak przygnębiającego wrażenia jak wspomniany cytat. Nie twierdzę, że intencja Zabużko była taka, jak przedstawiłem to wyżej. Upierałbym się jednak, że wielu zwykłych czytelników tak właśnie odbierze – i ma do tego pełne prawo – wspomniany tekst. (…)Tworzy zmitologizowaną wersję ukraińskiej partyzantki, przedstawiając jej uczestników jako bohaterów bez skazy, jednocześnie przemilczając popełnione przez nich w czasie wojny mordy na Żydach i Polakach. Zamiast otworzyć przysłowiową szafę ze szkieletami, woli owinąć ją w nowe, niby-modernistyczne, ale w rzeczywistości dalej czerwono-czarne sreberka” – pisał prof. Motyka.

Zabużko znana była też z krytyki filmu “Wołyń”.

wp.pl / Kresy.pl

21 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. uvara
  uvara :

  Ukraińcy winią wszystkkich na około za ich krzywdy, Rosję za akty terroru, Zachód za brak (większej) pomocy, Polskę, za wypominanie Wołynia… nigdy nie spojrzą na Siebie, na swój (nie)rząd, warchoły które niezależnie w którą stronę wieje polityczna chorągiewka napychają swoje kieszenie milionami dolarów, gdy ludność bieduje, teraz też, niby wojna wielka krzywda, larum i krzyk na cały Świat… a spójrzcie na Poroszenkę, na Grojsmana i innych u władzy, ich majątek rośnie z każdym rokiem tej “wojny”, śmiem stwierdzić,że ta “wojna” jest im na ręke gdyż mają pożywkę do szczucia swoich ludzi ciągłym zagrożeniem a bojaźliwy lud to lud łatwy do manipulacji. Ale nie, jak Polsza śmie wypominać nam Wołyń, wstydźcie sie! Nieważne że my ciągle wypominamy wam Akcję Wisła, Rosji Wielki Głód i wszystkie inne krzywdy historyczne… noż ileż moża mieć pretensje do wszystkich naokoło tylko nie do siebie!

 2. jwu
  jwu :

  Dobre sobie mln.młodych byczków dekuje tyłki w Polsce (i nie tylko),a polski żołnierz ma zraszać swoją krwią ukraińską ziemię, w wojnie która nas nie dotyczy.Ani nie zobowiązuje członkostwem w NATO.

  • jwu
   jwu :

   @dls Maverick Ona dobrze wie co zrobili,ale bazuje na niedoinformowaniu naszego społeczeństwa ,które swoją wiedzę zdobywa z przekazów TVP,TVN i Polsatu,oraz masy polskojęzycznych rozgłośni radiowych.

 3. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Zapomnieć Rzeź Wołyńską i natychmiast rzucić się na pomoc Ukrainie. Sęk w tym, że właśnie ze względu na Rzeź Wołyńską – nie można tego zrobić! Pomaganie gloryfikatorom ludobójców to potwarz dla szczątków naszych Rodaków leżących w niepoświęconej ziemi! Ciekawe, czy Izrael nawiązałby po wojnie stosunki dyplomatyczne z RFN, gdyby na każdym placu niemieckich miast stał pomnik Hitlera? Oburzenie przedstawicieli ukraińskiej inteligencji (najpierw Zabużko, po niej Deszczyca), że Polska spogląda na Ukrainę poprzez pryzmat Wołynia, jest żałosne! Moralność Kalego razi w oczy! Ukraina chce, by cały świat czcił razem z nią ofiary hołodomoru, ale jak Polacy pamiętają Wołyń – trzeba ich za to zganić, bo to takie “antyukraińskie” resentymenty. Ot, mentalność rezuna…

  • jwu
   jwu :

   @banderapadlina Prawda ,ale oni nie rządzą krajem ,a ci co za to odpowiadają ,bardzo kochają kraj za rzeką i wcale się nie zdziwię jak tych prawdziwych Polaków wezmą w kamasze i wyślą za rzekę.

 4. Accipiter
  Accipiter :

  Mamy prawo zajmować się tym czym chcemy. Wołyń to żadna historia skoro żyją ciągle ofiary i kaci.
  Co za debile dali jej tą nagrodę? Ten banderowski ku.wiszon powinien dostać, po banderowsku, siekiere między oczy.
  Za takie właśnie teksty i postawy życzę z serca rezuną by ich Ruscy utopili w krwi. Bynajmniej nie zmiłości do kacapów. Tylko ukraińcy na nic innego nie zasłużyli.

  • Accipiter
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych chłonków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.

 5. Willgraf
  Willgraf :

  SSwołocz banderoska jest gorsza od Hitlera bo poza kontrola bez moralności i współczucia bez szacunku wobec żywego …takie q..wy szły przez polskie kresy i wykręcały łby kurczakom i pisklakom aby nic nie było ..a ta SSwołocz nas poucza

 6. franciszekk
  franciszekk :

  Ten PO+Twór cywilizacji turańskiej (prof. Feliks Koneczny – Cywilizacje) – tzw. turańska pisarka śmie cuś żądać od Lachiv!
  PO napadzie dwóch agresorów hitlerowskich Niemiec i ZSRR na państwo polskie, całą polską bezbronną ludność w tym; kobiety, starców, niepełnosprawnych, dzieci a nawet niemowlęta w okrutny sposób wyrżnęli i jak padłe zwierzęta powrzucali do ziemi!
  Ich zdziczałym okrucieństwem zszokowani byli nawet Niemcy i Rusy bo czegoś takiego jeszcze dotąd nie widzieli !!!!!!
  Zamieszkałe przez polską ludność miejscowości zniknęły z powierzchni ziemi!!!!…
  Obecnie turańscy następcy okrutnych i zdziczałych morderców nie pozwalają ekshumować tych męczenników i godnie pochować jak ludzi .!!!…
  Okrutne męczeństwo wszystkich tych pomordowanych o d wielu lat woła o sprawiedliwość do nieba noo……. i w końcu sprawiedliwości musi w końcu nastąpić!!!!….

 7. tagore
  tagore :

  Chmielnicki rzezią pod Batohem zamknął sobie inne drogi niż Perejasław, Juszczenko i jego następcy opierając idee niepodległej Ukrainy na traktacie Brzeskim i rzeziach mniejszości pozostawili sobie tylko Berlin.
  W wojnie 1920 roku polska armia straciła ok 160 tyś ludzi,Petlura 2 tyś. Czyżby w związku z brakiem chętnych do walki Ukraińcy potrzebowali naiwnych do wyciągania kasztanów z ognia?

 8. gotan
  gotan :

  tak się składa,że każdy azjata o zafarbie probanderowskim,zabawia się w pouczanie wkoło wszystkich,którzy narazili się w mniejszej czy też większej formie,nieprzychylności wobec “dążenia” ukrów do “demokracji”…a to Węgrzy a to Rumunii no i “Lachy”..którzy zabawiają się historią Wołynia nie licząc się ze zdaniem tzw. ukraińców…Widzenie historii przez tzw.naukowców z Dzikich Pól,to takie coś jak twierdzenie przez tychże,iż Jezus wisząc na krzyżu też był ukraińcem bo rozmawiał ze złoczyńcami po ukraińsku…ponoć istnieją nagrania z tego wielkiego ukraińskiego odkrycia…I co tu rozprawiać o Oksanie Zabużko,której odebrało rozum….Tak jak i większości jej pobratymcom…

 9. budulaj
  budulaj :

  słuchaj, franco, ten kraj , który przejmował arsenal nuklearny po ZSRR przejmowal również długi ZSRR, a więc wy banderowcy z dziką rozkosza oddaliście broń atomowa Ro sji, aby tylko nie mieć nic wspólnego ze spłatą wspomnianego długu, a Budapesztu nikt nigdy nie ratyfikował, a więc tak jakby nigdy nic takiego nie istniało, ucz si e prawdziwej historii banderówo i nie próbuj sprzedawać swoich banderlandzkich kłamstw w
  Polsce i nie próbuj pisać historii na swój szmaciarski sposób.

 10. zefir
  zefir :

  Oksano Zabużko,zajmij się lepiej dalszymi badaniami nad ukraińskim seksem i dalszym zgłębianiem feminizmu,w tym ponoć jesteś dobra,zaś od Polski zwyczajnie się odpieprz.Swym skomleniem i obrażaniem nie szukaj wśród Polaków głupszych od siebie.Obłędną ideologią nazi-OUN cię naszprycowano,dlatego nie rozumiesz dlaczego “Polska wciąż żyje Wołyniem”.Najoględniej mówiąc to wina waszych ukraińskich morderczych pobratymców m.inn. z OUN-UPA i kolaborantów Hitlera,których w banderowskiej krainie tak gloryfikujecie,do których się modlicie,których naśladujecie,w imieniu których gospodarczy i militarny wpierdol dostajecie.Polska niczego wam nie gwarantowała,twierdzicie nawet,że Polska was okupowała-mimo,że sami polskie ziemie i miasta okupujecie-dlaczego więc z wydumanymi pretensjami do Polski się bezczelnie mizdrzycie?