W miejscowości Czyże w powiecie hajnowskim funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali obywatela Ukrainy, który przewoził czterech nielegalnych migrantów z Afganistanu. Mężczyzna próbował potrącić mundurowego podczas kontroli drogowej. Usłyszał zarzuty czynnej napaści i pomocnictwa w nielegalnym przekroczeniu granicy.

W rejonie miejscowości Czyże (powiat hajnowski) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Narewce zatrzymali do kontroli drogowej osobowy samochód marki Skoda. Jak informuje Straż Graniczna, kierujący pojazdem nie reagował na polecenia funkcjonariuszy i odmówił otwarcia drzwi. Następnie podjął próbę ucieczki, usiłując potrącić jednego z mundurowych. Pojazd został szybko unieruchomiony, a kierowca zatrzymany.

Jak się okazało, zatrzymanym był 54-letni obywatel Ukrainy. W samochodzie przewoził czterech obywateli Afganistanu, którzy – według ustaleń – nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską.

Obywatel Ukrainy usłyszał zarzuty dotyczące pomocnictwa w zorganizowaniu innym osobom przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom, za co grozi do 8 lat więzienia. Dodatkowo przedstawiono mu zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego, zagrożony karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Równolegle wobec cudzoziemca wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu do kraju pochodzenia. W jego ramach wydana zostanie decyzja o zakazie ponownego wjazdu do strefy Schengen, który może obowiązywać od 5 do 10 lat.

27 maja funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili działania zakończone wydaleniem z terytorium Polski dwóch cudzoziemców – obywatela Gruzji oraz obywatela Filipin. Obaj mężczyźni naruszyli przepisy prawa pobytowego, a jeden z nich był wcześniej skazany przez polskie sądy za przestępstwa przeciwko mieniu.

Jak poinformowała Straż Graniczna, obywatel Gruzji został zatrzymany przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Opolu po informacji przekazanej przez Zakład Karny, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności. Zgodnie z ustaleniami, mężczyzna figurował w rejestrach jako osoba niepożądana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Był wcześniej skazany wyrokami sądów w Legionowie i Warszawie za kradzież.

Z kolei obywatel Filipin został zatrzymany w Częstochowie przez funkcjonariuszy z miejscowej placówki SG. Jak podano, mężczyzna już w lutym br. otrzymał decyzję Komendanta Placówki SG w Kłodzku zobowiązującą go do opuszczenia Polski w terminie 30 dni. Cudzoziemiec nie zastosował się do decyzji i kontynuował pobyt w kraju w sposób nielegalny, do czasu przeprowadzenia kolejnej kontroli.

Wobec obu zatrzymanych cudzoziemców wydano decyzje o przymusowym opuszczeniu terytorium Polski. W poniedziałek zostali oni pod eskortą doprowadzeni na Lotnisko Chopina w Warszawie, skąd odlecieli – obywatel Gruzji do Tbilisi, a obywatel Filipin do Doha w Katarze.

Straż Graniczna przypomina, że naruszenie przepisów pobytowych oraz nieprzestrzeganie wydanych decyzji administracyjnych skutkuje konsekwencjami prawnymi, w tym przymusowym wydaleniem z kraju i zakazem ponownego wjazdu na terytorium Polski oraz państw strefy Schengen.

Kresy.pl/SG

Tagi: , ,
forma płatności