Obchody 35. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980

W Świdniku zakończą się dziś obchody 35. rocznicy strajków, nazwanych później Lubelskim Lipcem 1980. Centralne uroczystości nadal będą trwały w Lublinie.

W lipcu 1980 r. fala strajków przetoczyła się przez całą Lubelszczyznę obejmując ponad 150 zakładów i około 50 tys. pracowników. Robotnicy domagali się poprawy warunków socjalnych, ale też wysuwali postulaty o charakterze politycznym.

Prof. Romuald Szeremietiew, były wiceszef MON-u podkreśla, że wydarzenia z 1980 r. pokazują siłę i jedność naszych rodaków, którzy doprowadzili do przełomowych zmian.

Poprzez solidarność i poprzez to m.in., co zaczęło się w Świdniku, my –Polacy – ujawniliśmy się jako wielka wspólnota narodowa. Niezależnie od tego, co tam się działo, co się gotowało i jak różniliśmy się, ta wspólnota stałą się faktem i na tym polegało nasze zwycięstwo. My – naród polski – odnosimy zwycięstwa wtedy, kiedy potrafimy się zjednoczyć jako wspólnota narodowa. Wtedy to jest potęga– podkreśla prof. Romuald Szeremietiew.

W lipcu 1980 r. robotnicy nie wyszli na ulice, tworzyli komitety strajkowe, pertraktowali z władzami, podpisywali porozumienia. Ich doświadczenia wykorzystane zostały podczas strajków na Wybrzeżu w sierpniu 1980 r., które doprowadziły do powstania „Solidarności”.

RIRM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply