PGO S.A. oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia  pracują nad polskim pociskiem artyleryjskim 155 mm, który ma zaspokoić potrzeby w zakresie amunicji na współczesnym polu walki. Prace nad prototypami już się rozpoczęły, a zakończenie testów planowane jest na 2026 rok.

Jak informuje Grupa PGO S.A. Polska zbliża się do rozpoczęcia produkcji krajowego pocisku artyleryjskiego kalibru 155 mm. Firma przy współpracy z Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia ogłosiła, że projekt amunicji wkracza w fazę prototypowania, a wkrótce rozpocznie się także jej testowanie poligonowe.

PGO S.A., specjalizująca się w formowaniu metali, odgrywa kluczową rolę w przygotowaniu procesu produkcji korpusu pocisku. Firma dysponuje zakładami w kilku miastach Polski, co umożliwia realizację wymagających kontraktów obronnych. Przedsiębiorstwo podkreśla, że współpraca z WITU trwa od 2023 roku i  zaowocowała pierwszymi sukcesami, w tym wdrożeniem produkcji moździerzowego pocisku kal. 60 mm oraz odkuwek do pocisków 155 mm.

„Działania wojenne w Ukrainie zmieniły postrzeganie artylerii lufowej, która przed wybuchem konfliktu uznawana była za schyłkową w porównaniu do artylerii rakietowej. Tymczasem udowodniła ona swoją siłę rażenia na współczesnym polu walki, a kaliber 155 mm okazał się barierą trudną do przełamania. Dlatego ponad dwuletnia współpraca z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia zaowocowała opracowaniem w pełni polskiego korpusu pocisku kalibru 155 mm i dziś ruszamy z budową prototypów” – wiceprezes PGO S.A. Andrzej Bulanowski.

Czytaj: Polska firma rozpoczęła budowę fabryki amunicji i apeluje do MON

Czytaj także: Nawet 2,5 mld zł na produkcję amunicji. PGZ składa wniosek do MAP

Wszystkie komponenty pocisku kalibru 155 mm są zgodne z normami NATO, co pozwala Polsce uniezależnić się od zagranicznych licencji i zapewnić autonomię technologiczną w obliczu rosnących zagrożeń. Dodatkowo, według przedstawicieli PGO, projekt przyspieszono w odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie na tego typu amunicję, szczególnie na froncie ukraińskim, gdzie pociski kal. 155 mm są wykorzystywane w tysiącach sztuk dziennie.

Prace badawczo-rozwojowe mają zakończyć się w 2025 roku, a testy poligonowe planowane są na 2026 rok. Projekt ten ma kluczowe znaczenie dla suwerenności Polski i wzmocnienia bezpieczeństwa militarnego kraju.

Czytaj: “Roczna produkcja wystarczy na jeden dzień wymiany ognia”. Onet alarmuje ws. stanu produkcji amunicji w Polsce

Czytaj także: Dworczyk przyznaje: Przegraliśmy jako kraj starcie o miejsce poważnego gracza na rynku produkcji amunicji

pgosa.pl/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply