Decyzja w sprawie zaostrzenia restrykcji została uzgodniona wcześniej przez kraje członkowskie Wspólnoty. W piątek prezydent Barack Obama podpisał rozporządzanie wprowadzające zakaz związków ekonomicznych z Krymem. Wcześniej kraje członkowskie UE uzgodniły decyzję w tej sprawie.

Sankcje wprowadzone przez UE obejmują m.in. zakaz inwestowania na Krymie, zakaz sprzedaży technologii związanych z wydobyciem gazu i ropy, a także prowadzenia tam działalności przez firmy turystyczne z Europy. Może to znacznie utrudnić zapowiadane przez Władimira Putina inwestycje w rozwój półwyspu. Z kolei statki europejskie będą miały zakaz zawijania do krymskich portów.

Rozporządzenie podpisane przez Baracka Obamę również dotyczy zakazu inwestycji dla firm amerykańskich i obywateli USA, a także obustronnej wymiany jakichkolwiek towarów, usług lub technologii. Zakaz dotyczy też nabywania nieruchomości na Krymie oraz wjazdu do USA osób, których nowe ograniczenia dotyczą. Osobom, które złamią zakaz, grozi zamrożenie posiadanych w USA aktywów.

Obama wezwał Rosję, by zaprzestała wspierania separatystów na wschodzie Ukrainy i realizowała swoje zobowiązania wynikające z porozumień mińskich. Zapowiedział też dalszą ścisłą współpracę z partnerami USA w Europie i na świecie, mającą na celu prowadzenie ujednoliconej polityki wobec Ukrainy i działań Rosji względem tego państwa. Obecnie, Obama nie zamierza nakładać nowych, nie skoordynowanych z UE, sankcji na Rosję.

Z kolei według rosyjskiego MSZ, nowe amerykańskie sankcje gospodarcze nałożone na Krym, podobnie jak kanadyjskie na Rosję, utrudniają uregulowanie konfliktu na Ukrainie. Zasugerowano również, by USA i Kanada „przemyślały konsekwencje tych działań”. Podkreślono również, że sankcje nie spowodują, że Rosja odda Krym, który stał się „integralną częścią Rosji”.

tvp.info/polskieradio.pl/ Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz