Władze norweskiego muzeum podały, że złodzieje pod osłoną nocy wynieśli z muzeum około 400 eksponatów historycznych po Wikingach.

Dyrektor muzeum Uniwersytetu w Bergen Henrik von Achen oświadczył, że jeżeli skradzione eksponaty, w skład których wchodziły m.in. broszki i spinki, nie zostaną znalezione, będzie oznaczało największą stratę w całej 200-letniej historii tej instytucji.

Von Achen dodał, że ukradzione przedmioty, są w większości wykonane z metalu, niewielkich rozmiarów i nie przedstawiają dużej wartości pieniężnej. Podkreślił również, że straty związane wartością historyczną i kulturową ukradzionych eksponatów w znacznym stopniu przekraczają ich wartość wyrażoną w pieniądzach.

ZOBACZ TAKŻE: Kradzież w Kaplicy Ostrobramskiej

Policja ustaliła, że złodzieje najprawdopodobniej weszli do muzeum przez rozstawionych przy budynku rusztowaniach. Dyrektor placówki przyznał, zabytki po Wikingach przechowywane w muzeum były chronione w sposób niewystarczającym. Muzeum Uniwersytetu umieściło na portalach społecznościowych zdjęcia skradzionych eksponatów, aby maksymalnie utrudnić złodziejom sprzedaż.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

Galeria zdjęć przedstawiających część ze skradzionych eksponatów udostępnionych przez uniwersyteckie muzeum:

kresy.pl / tvp.info

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz