Ministrowie obrony Norwegii i Holandii zapowiedzieli wpłaty do Międzynarodowego Funduszu na rzecz Ukrainy, na czele którego stoi Wielka Brytania.

Jak poinformowały w czwartek służby prasowe ministerstw obrony Norwegii i Holandii, kraje przekażą pieniądze na wpłaty do Międzynarodowego Funduszu na rzecz Ukrainy, na czele którego stanie Wielka Brytania.

Według norweskiego ministra obrony Björna Arilda Grama, Oslo przekaże na fundusz około 1,5 mld norweskich koron (około 150 mln euro).

Wcześniejsze środki zostały wcześniej wykorzystane na zakup dronów, sprzętu do zagłuszania dronów i pocisków artyleryjskich.

Nowe środki zostaną wykorzystane na zakup broni bezpośrednio od przemysłu.

Wkład w wysokości 1,5 miliarda koron norweskich jest częścią trzech miliardów, które rząd norweski przeznaczy na wsparcie militarne dla Ukrainy w 2022 roku.

„Ten fundusz pokrywa zapotrzebowanie na sprzęt kupowany bezpośrednio od przemysłu obronnego. Norwegia posiada wiodący na świecie przemysł obronny w niektórych gałęziach przemysłu i produkuje systemy, które mogą zaspokoić potrzeby Ukrainy. Cieszę się, że norweski przemysł będzie mógł konkurować o kontrakty za pośrednictwem tego funduszu” – powiedział norweski minister obrony.

Z kolei, jak zapowiedziała szefowa holenderskiego MON Kaisa Ollongren, jej kraj przekaże 100 mln euro na Międzynarodowy Fundusz na rzecz Ukrainy.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, brytyjski rząd poinformował w czwartek, że zamroził aktywa o łącznej wartości 18 miliardów funtów będące w posiadaniu rosyjskich oligarchów, a także innych osób i podmiotów sankcjonowanych za inwazję Rosji na Ukrainę.

Według Biura Wdrażania Sankcji Finansowych, będącego częścią ministerstwa finansów, Rosja wyprzedziła Libię i Iran, stając się najbardziej sankcjonowanym krajem Wielkiej Brytanii.

Zamrożone rosyjskie aktywa były o 6 miliardów funtów wyższe niż suma zgłoszona we wszystkich innych brytyjskich reżimach sankcji.

„Nałożyliśmy na Rosję najsurowsze sankcje w historii, a to paraliżuje ich machinę wojenną” – powiedział Andrew Griffith, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu. „Nasze przesłanie jest jasne: nie pozwolimy Putinowi odnieść sukcesu w tej brutalnej wojnie”.

Wielka Brytania do tej pory nałożyła sankcje na ponad 1200 osób i ponad 120 podmiotów w Rosji, w tym kierowanie głośnych biznesmenów i firm do prominentnych polityków.

Rząd zaczął nakładać zakazy podróży, zamrożenie aktywów i inne sankcje 24 lutego, w dniu, w którym Moskwa wysłała wojska na Ukrainę.

Kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply