PKP Cargo notuje wysokie straty związane z inwestycją z 2014 roku, kiedy to spółka zdecydowała się zakupić czeską spółkę AWT od Zdenka Bakaly, inwestora i przedsiębiorcy będącego bliskim znajomym Jana Kulczyka.

AWT zajmuje się transportem kolejowym, spółka należała wcześniej do czeskiego oligarchy Zdenka Bakaly. W 2014 roku PKP Cargo zakupiło AWT za kwotę 445 milionów złotych. Warto przypomnieć, że największym udziałowcem spółki jest przedsiębiorstwo państwowe PKP S, którego prezesem w tamtych czasach był Jakub Karnowski, wcześniej współpracownik Leszka Balcerowicza.

W pierwszym półroczu tego roku PKP Cargo poniosło 195 milionów złotych straty, a kurs akcji w przeciągu roku spadł o 50%. AWT wygenerowało aż 23% kosztów operacyjnych zaś jej udział w pracy przewozowej PKP Cargo to zaledwie 8%. Spółka generuje większe koszty niż dochody.

Analitycy odradzali zakup AWT z uwagi na trudny rynek a także stara flotę. Mimo to PKP Cargo zdecydowało się przejąć czeską spółkę. Niedługo po zakupie upadłość ogłosił główny partner biznesowy AWT – czeskie kopalnie OKD.

Czytaj także:

Były prezes PKP Cargo może zostać szefem ukraińskich kolei

Rynek Kolejowy/KRESY.PL

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz