Grupa migrantów usiłowała nielegalnie przedostać się do Polski przez nieczynne przejście graniczne w Białowieży. Wszyscy po chwili zostali zatrzymani.
W nocy z poniedziałku na wtorek grupa 10 Irańczyków nielegalnie przekroczyła granicę naszego państwa na terenie nieczynnego turystycznego przejścia granicznego Białowieża – Piererow. Granica w tym miejscu zabezpieczona jest zaporami i zwojami drutu oraz objęta systemem zabezpieczeń elektronicznych. Migranci, przekraczając granicę w miejscu niedozwolonym, korzystali z pomocy trzech pomocników, którzy następnie wycofali się na przejście po stronie białoruskiej, zabierając ze sobą drabiny wykorzystane do sforsowania granicy.
Mimo że obszar przy granicy znajdujący się po stronie białoruskiej jest strefą dostępną tylko dla służb białoruskich, cały czas pojawiają się tam osoby próbujące nielegalnie przedostać się do Polski.
Również w środową noc migranci jako miejsce nielegalnego przekroczenia granicy wybrali nieczynne graniczne przejście Białowieża – Piererow.
„12 osobowa grupa migrantów sforsowała zabezpieczenia na granicznym przejściu w nocy z środy na czwartek. Wśród nich był pomocnik, który wycofał się na Białoruś. Do kolejnego nielegalnego przekroczenia granicy w tym miejscu doszło ubiegłej nocy. Tym razem było to 8 osób, z czego 3 zabierając ze sobą drabinę cofnęły się w głąb Białorusi. Granica w tym miejscu zabezpieczona jest zwojami drutu, zaporami, systemem zabezpieczeń elektronicznych oraz czujnym okiem polskich służb” – informuje Straż Graniczna.
Wiceminister obrony narodowej, Cezary Tomczyk, w rozmowie w Radiu Zet odniósł się do kwestii wzmocnienia bariery na granicy polsko-białoruskiej. Podkreślił, że prace nad modernizacją są na ostatniej prostej i zakończą się w ciągu najbliższych 10 dni. – „Zapora została gruntownie przebudowana i po przeprowadzonych testach będzie niemal niemożliwa do sforsowania za pomocą dotychczasowych metod, takich jak lewarek czy szybkie działanie” – zapewnił Tomczyk.
Wiceszef MON wyjaśnił, że modernizacja objęła zarówno budowę nowych odcinków elektronicznej bariery w miejscach dotąd niechronionych, jak rzeki czy naturalne przeszkody, jak i wzmocnienie fizycznej konstrukcji płotu. – „Dzięki dodatkowym poprzecznym belkom oraz nowym liniom concertiny zapora jest znacznie trudniejsza do pokonania” – dodał.
Tomczyk zaznaczył, że codziennie analizowane są próby przekroczenia granicy, których liczba znacząco spadła w porównaniu z poprzednimi miesiącami, obecnie wynosząc kilkanaście lub kilkadziesiąt dziennie. – „To cieszy, ale nie może uśpić naszej czujności. Zima przynosi nowe wyzwania, jednak migranci nie dysponują nowymi technikami, które pozwoliłyby sforsować tę zaporę” – podkreślił wiceminister.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!