Około 280 funkcjonariuszy organów ścigania przeszukało w czwartek kilka obiektów w ośmiu krajach związkowych w związku ze śledztwem w sprawie ruchu tzw. „Obywateli Rzeszy”, który w zeszłym roku planował przeprowadzić zamach stanu w Niemczech.

Jak poinformował portal Deutsche Welle, około 280 funkcjonariuszy organów ścigania przeszukało w czwartek kilka obiektów w ośmiu krajach związkowych w związku ze śledztwem w sprawie ruchu tzw. „Obywateli Rzeszy”, który w zeszłym roku planował przeprowadzić zamach stanu w Niemczech.

Obecnie 20 podejrzanych jest oskarżonych o utworzenie organizacji przestępczej – podała Prokuratura Generalna w Monachium i Komenda Główna Policji Północnej Bawarii.

W szczególności zarzuca się im „próbę blokowania kanałów komunikacji władz poprzez nawiązywanie z nimi kontaktu i tym samym nielegalne wpływanie na ich decyzje”.

Z oświadczeń funkcjonariuszy organów ścigania wynika, że władze dowiedziały się o odpowiednich kanałach Telegramu na początku 2021 r. Za ich pośrednictwem „rozpowszechniano teorie i teorie spiskowe specyficzne dla Obywateli Rzeszy”, a od połowy sierpnia 2021 r. podejrzani „zaoferowali także «pomoc» rzekomym ofiarom działań państwa”.

„Głównym celem zaangażowanych osób była destabilizacja Niemiec i ich instytucji państwowych, a także uniemożliwienie lub przynajmniej utrudnienie legalnych działań państwa za pomocą opisanych metod” – czytamy w oświadczeniu.

W 2022 roku Niemiecka Prokuratura Federalna poinformowała o zatrzymaniu 25 osób, które miały planować w Niemczech zamach stanu. “Plany obalenia rządu RFN przez członków grupy tzw. Obywateli Rzeszy, spośród których w środę rano aresztowano 25 osób, wskazują na głębię zagrożenia terrorystycznego. Osoby te kierowały się brutalnymi fantazjami o rewolucji i ideologiami spiskowymi” – oświadczyła ówczesna szefowa MSW Niemiec Nancy Faeser.

Także federalny minister sprawiedliwości Marco Buschmann określił akcję służb jako „operację antyterrorystyczną”. “Demokracja jest bezbronna: Od rana trwa wielka operacja antyterrorystyczna. Federalna Prokuratura Generalna prowadzi śledztwo w sprawie podejrzanej siatki terrorystycznej ze środowiska Reichsbürger. Istnieje podejrzenie, że planowany był zbrojny atak na organy konstytucyjne” – napisał na Twitterze.

“Obywatele Rzeszy” (Reichsbuerger) są nieformalnym ruchem, negującym prawne istnienie państwa niemieckiego w obecnym kształcie. Uznają dalsze trwanie przedwojennej Rzeszy jako jedynego prawowitego państwa niemieckiego. Odmawiają często płacenia podatków i pozostają w konflikcie z władzami. W 2020 r. działalność ruchu została zdelegalizowana przez niemieckie MSW.

Niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji ocenia liczebność tego środowiska na około 21 tysięcy zwolenników. Ekstremiści mają stanowić 1150 z nich.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply