W Niemczech zatrzymano trzech islamistów w wieku 15, 16 i 20 lat. Planowali ataki na jarmarki bożonarodzeniowe.

O ujęciu 15-latka poinformowała prokuratura w Duesseldorfie. Nastolatek został zatrzymany we wtorek podczas przeszukania jego domu – podaje portal Deutsche Welle. W środę sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu pod zarzutem planowania i przygotowywania ataku terrorystycznego.

Nastolatek wzywał do “świętej wojny” przeciwko Zachodowi i zapowiedział na Telegramie atak terrorystyczny, który chciał przeprowadzić 1 grudnia.

Jak czytamy, podejrzany po omówieniu w grupie dyskusyjnej różnych scenariuszy zgodził się na “konkretny plan ataku na jarmark bożonarodzeniowy” w Kolonii. Miał kontaktować się w internecie z 16-letnim obywatelem Rosji Rasulem M., islamistą i zwolennikiem Państwa Islamskiego. 16-latek z Brandenburgii także został zatrzymany.

Planowali atak z użyciem samodzielnie wykonanych materiałów zapalających lub ciężarówki. Jako cel mieli też brać pod uwagę synagogę.

Przeczytaj: Niemcy: Znaczny wzrost liczby dochodzeń w sprawie terroryzmu

Trzecim zatrzymanym jest 20-letni islamista z Dolnej Saksonii, który także planował zamach na jarmark świąteczny. Zatrzymany zapowiadał, że “chce przeprowadzić zamachy w związku z dużymi imprezami w okresie świątecznym”. Według śledczych jest islamistą i pochodzi z Iraku.

Niemiecki kontrwywiad ostrzega przed wzrostem zagrożenia atakami terrorystycznymi w Niemczech. Zagrożenie jest realne i ponownie wzrosło – alarmuje szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji Thomas Haldenwang.

Zobacz także: Niemcy: Media: festiwal społeczności żydowskiej w Halle odwołany z obawy przed atakami

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply