Niemiecka firma HMS Bergbau już wkrótce otworzy kopalnię w Orzeszu na południe od Gliwic. Liczy na znaczne zyski.

Prezes niemieckiego koncernu Heinz Schernikau tak oceniał w wywiadzie dla Deutsche Welle perspektywy eksploatacji nowego złoża: „Szacuje się je na około 680 milionów ton. Leżą na głębokości 800 do 1050 metrów czyli w strefie, która jest zagospodarowana. Planujemy wydobycie trzech milionów ton rocznie”. „Nie inwestowalibyśmy, gdybyśmy nie byli przekonani, że będziemy czerpać zyski i to nawet dobre zyski przez długi czas” – Schernikau przyznając, że jego firma przejąła już istniejący szyb w którym, jak się okazało, były jeszcze pokłady węgla – „Dzięki temu koszty inwestycji będą niższe, niż to by było w wypadku projektu typu greenfield, czyli tworzenia wszystkiego od nowa” – cytuje portal wpolityce.pl.

Kopalnia będzie zatraduniała 700-800 osób. Pytany o nierentowność polskich kopalń Niemiec stwierdził, że mają one zbyt wysokie koszty produkcji.

wpolityce.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Niemiaszek jest cacy,gdyż nie musi wynagradzać emerytów żadnymi deputatami,tak samo jak nie musi utrzymywać podejrzanych geszeftów związkowców co to „dbają”o dobro górników i kopalń,nie musi płacić żadnej wysługi lat inie jest zmuszony do żadnego socjalu w stylu biletów na dojazdy do pracy,żłobki,przedszkola,edukacja itp.Niemiaszek z pewnością ma zapewnioneulgi w lokalnym podatku od nieruchomości,może w podatku od kopalin i inne zwolnienia należne tzw inwestorom zagranicznym.Tenże Niemiaszek z pewnością ma zapewniony zbyt tych 3 mln tonn/rok węgla dla elektrowni i elektrociepłowni położonych w pobliżu,będących własnością innych Niemiaszków,po przyzwoitych i stabilnych cenach.Co z tego,że z niekorzyścią dla innych polskich kopalni węgla kamiennego.Biznesmen Niemiaszków patrzy na sprawę swego geszeftu od strony kosztów i to mu władza tzw polska zabezpiecza.Polski biznes patrzy na sprawę swego biznesu od strony ceny produktu-węgla kam. i tu tragedia bo wszystko co cenowe wali się na tym bożym świecie.Biznesmen Niemiaszek zachwycony jest,że otrzymuje w spadku szyb z pokładami węgla nieopłacalnymi do wydobycia przez polski biznes.To tajemnica,gdyż ekonomia rządzi się przecież takimi samymi prawami tak u Niemiaszków,jak u Polaków.Tzw pakiet klimatyczny UE nie przeszkadza Niemiaszkom robić dobrych dla siebie interesów.Ponieważ negatywy tego pakietu klimatycznego ujawniają się przy”spożywaniu” węgla kamiennego,wychodzi na jaw polskie frajerstwowo w przekazywaniu jego wydobycia w obce ręce.Czyżby nie był nam znany tzw ciągniony rachunek ekonomiczny?