Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
Bibliothèque Nationale de France poinformowała o odkryciu w Paryżu nieznanego dotąd rękopisu Wolfganga Amadeusza Mozarta. 44-stronicowy zeszyt z 1778 roku zawiera ćwiczenia kompozytorskie oraz siedem krótkich utworów na flet i harfę.
Rękopis został odnaleziony w lutym 2026 roku w dziale muzyki francuskiej Biblioteki Narodowej. Według BnF dokument powstał podczas ostatniego pobytu Mozarta w Paryżu i jest związany z lekcjami kompozycji, których kompozytor udzielał Marie-Louise-Philippine de Bonnières de Guînes, córce księcia de Guînes.
Francuska biblioteka wyjaśnia, że chodzi o rękopis, w którym zachowały się zarówno ćwiczenia kompozytorskie, jak i siedem nieznanych wcześniej utworów na flet i harfę. Ostatni z nich pozostał niedokończony.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla TSN stwierdził, że prezydent Karol Nawrocki powinien przyjechać na Ukrainę, aby rozmawiać o napięciach w relacjach między Warszawą a Kijowem. Ukraiński przywódca przekonywał, że Polska i Ukraina nie powinny koncentrować się na sporach z przeszłości, lecz na wspólnym zagrożeniu ze strony Rosji.
Zełenski odniósł się do relacji z polskim prezydentem po decyzji Karola Nawrockiego o odebraniu mu Orderu Orła Białego. Wypowiedź padła w niedzielnej rozmowie z dziennikarką TSN.
„Trzeba zdecydować, czy mamy wspólne problemy, czy wspólnego wroga. Moim zdaniem filozofia naszych relacji powinna się zmienić. Są między nami kwestie sporne, ale niech szczegółowo zajmują się nimi właściwe instytucje. Najważniejsze pytanie brzmi: czy niezależna Europa będzie miała przyszłość wobec rosyjskiej agresji? Nie będzie jej, jeśli nie będziemy razem – powiedział Zełenski.
20 czerwca obchodzony jest Narodowy Dzień Powstań Śląskich – państwowe święto ustanowione dla uhonorowania uczestników trzech zrywów z lat 1919–1921, które przyczyniły się do przyłączenia części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej.
Powstania śląskie były jednym z najważniejszych etapów walki o kształt zachodniej granicy państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości. Ich uczestnicy wystąpili w obronie polskiej mowy, tożsamości narodowej i prawa mieszkańców regionu do związania Górnego Śląska z Polską.
Rosyjskie media szeroko odnotowały decyzję prezydenta Karola Nawrockiego o pozbawieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Orderu Orła Białego. Sprawę opisały między innymi agencja TASS oraz „Komsomolskaja Prawda”, a do decyzji odniósł się także Dmitrij Miedwiediew.
Policja zatrzymała w piątek 22-letniego obywatela Kolumbii podejrzewanego o napad na kantor przy ulicy Piotrkowskiej w centrum Łodzi. Mężczyzna miał sterroryzować pracownicę przedmiotem przypominającym broń palną i uciec z pieniędzmi w różnych walutach.
Do napadu doszło w piątek rano. Według RMF FM zdarzenie miało miejsce około godziny 9:00, a TVP3 Łódź podała, że policjanci otrzymali zgłoszenie po godzinie 8:00. Do kantoru wszedł mężczyzna z przedmiotem przypominającym broń palną. Napastnik zażądał od pracownicy wydania pieniędzy, po czym uciekł.
Dyrektor generalny Ukrpoczty Ihor Smilański twierdzi, że Polska od dwóch miesięcy blokuje przejazd samochodów ukraińskiego operatora pocztowego. Według niego transporty Ukrpoczty są kierowane objazdem przez Węgry i Słowację, podczas gdy auta firmy kurierskiej Nowa Poczta mogą wjeżdżać do Polski. (more…)
Przydałby się wreszcie jakis polski rząd w Polsce dbający o polskie interesy i bezpieczeństwo, bo obecne władze każde gówno są gotowe z zachodu do nas ściągnąć