Jeśli na Ukrainie obecnie odbyłoby się referendum dotyczące wyboru pomiędzy zjednoczeniem ZSRR, a ogłoszeniem niepodległości Ukrainy, aż prawie połowa Ukraińców zagłosowała by za pozostaniem w składzie Związku Radzieckiego.

Sondaże przeprowadzone przez Research&Branding Group pokazują, że aż 47 proc. Ukraińców chciałaby pozostania w Związku Radzieckiego. Sondaż został przeprowadzony od 1 do 9 marca 2011 roku. Grupa Research&Branding znana jest z tego, że współpracowała z Partią Regionów.

Najwięcej zwolenników zjednoczenia dawanych ziem mieszka na terenach południowo-wschodnich (61 proc.) oraz wśród ludzi starszych (60 proc.). Za niepodległością opowiedziałaby się większość mieszkańców Ukrainy Zachodniej (82 proc.) oraz przedstawicieli ludzi młodych (59 proc.).

Aż 43 proc. ankietowanych twierdzi, że zniknięcie ZSRR było największa geopolityczną katastrofą XX wieku, równocześnie 44 proc. uważa ten proces za pełnoprawne zakończenie komunistycznego imperium.

Tylko 43 proc. przepytywanych mieszkańców Ukrainy odpowiadała, że likwidacja ZSRR był procesem nieuniknionym, uwarunkowanym czynnikami historycznymi, politycznymi i ekonomicznymi. Natomiast 46 proc. uważa, że krach Związku Radzieckiego był wynikiem prowokacji i można było go uniknąć.

Więcej niż połowa Ukraińców, 54 proc. twierdzi, że sytuacja polepszyłaby się gdyby na powrót zjednoczono ZSRR, a tylko co trzeci z nich myśli odwrotnie.

Warto również zwrócić uwagę, że niezależenie od wieku, czy regionu zamieszkania, aż 70 proc. Ukraińców uważa, że główną odmiennością radzieckiej przeszłości od czasów dzisiejszych jest to iż w Związku Radzieckim istniała idea, która jednoczyła wszystkich, wspólny cel, którego dzisiaj brakuje.

B.A./Zaxid.net/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz