Kpt. Antoni Jabłoński, który 2 maja 1945 roku zawiesił wraz ze swoim oddziałem polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, zmarł 6 lipca w Surażu w województwie podlaskim. Żołnierz w sierpniu obchodziłby 97. urodziny.

Kpt. Jabłoński był ostatnim żyjącym żołnierzem biorącym 2 maja 1945 roku udział w wywieszaniu polskiej flagi nad Berlinem.

Dotarliśmy do niej w nocy, do świtu siedzieliśmy pod schodami wewnątrz Kolumny, kryjąc się przed ostrzałem. Dopiero rano weszliśmy na górę, zobaczyliśmy, że Niemcy składają broń, i nasz dowódca zadecydował, że musimy wywiesić flagę– opowiadał kpt. Jabłoński w rozmowie z RMF FM. Żołnierz relacjonował również, jak wyglądały walki o stolicę III Rzeszy:

W każdym domu Niemcy, nasi zdobywali parter, a nad nimi były jeszcze trzy piętra wypełnione żołnierzami wroga– opowiadał kpt. Jabłoński.

Po wojnie Antoni Jabłoński był sprzedawcą i listonoszem. W Surażu i okolicach był często zapraszany na lekcje historii do szkół. W sierpniu skończyłby 97 lat.

rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz