Jak poinformowało biuro prasowe partii Swoboda, Wasyl Pawluk zrezygnował w czwartek 26 marca z funkcji sekretarza Rady Miasta Lwowa z powodu powołania go do pełnienia funkcji Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie.

Poinformowano także, że na okres pełnienia nowej funkcji jego członkostwo w partii zostanie zawieszone. Wynika to z ukraińskiego ustawodawstwa.Wasyl Pawluk z wykształcenia jest ślusarzem i aktorem. Pracował m.in. jako aktor lalkowy i dyrektor kina. Jest wieloletnim członkiem „Swobody”, w 2006 roku został wybrany jako jej członek do Rady Miasta Lwowa.

Pawluk w 2009 roku domagał się wystosowania przez władze Ukrainy oficjalnej noty protestacyjnej w sprawie rozebrania nielegalnego pomnika UPA na Chryszczatej w Bieszczadach i domagając się jego odbudowy.

Czytaj także: „Swoboda” grozi Polsce

Jako sekretarz lwowskiej rady miejskiej Pawluk jest uważany za jedną z osób, na których spoczywa odpowiedzialność za niedojście do skutku zwrotu Polakom z Lwowa kościoła św. Magdaleny oraz faktycznego oddania w ich ręce Domu Polskiego. Wyrażał także uznanie dla UPA, w tym dla Ołeksego Hasyna, który pełnił funkcje kierownicze podczas najintensywniejszej fazy ludobójstwa na Polakach.

Zik.ua / tsn.ua / svoboda.org / Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • wtajemniczony :

   To jest Polska, ale pod okupacją.

   Już Mahmud Ahmadineżad potwierdzał, że europejskie systemy podatkowe zostały tak skonstruowane, że goje pracują na podatki, które nie służą ich interesom. A czyim interesom służą? Tym, którzy w naszym imieniu wydają pieniądze na Stare Kiejkuty i nas okupują w interesie tych na służbę do których przeszli.

   Polska jest podwójnie pokrzywdzona. Ma sprzedajną elitę w postaci wszelkiego płazu służb i sprywatyzowanych partii politycznych i jeszcze wygłupione społeczeństwo, które myślenie zastąpiło konsumpcją, kościoły zastąpiło Centrami handlowymi, a mszę św. zakupami.

  • sylwia :

   Ukrainiec artose wypadł ni w 5 ni w 9 jak Filip (Pełep) z konopi. Gdyby więcej czytał wpisy na tym forum to już by wiedział, że Sylwia to agent Templariuszy, Pathet Lao, Sinn Féin, Mao Mao, P2, Khmer Rouge i Sendero Luminoso. Lokalny sztab jest na Bora Bora a główna siedziba jest w górnym Czadzie. (P. SobiePan: 27.03.2015 22:41: “…masz rację jest agentem i to niezwykle skutecznym bo upaińcy zwalczają go w każdy możliwy sposób . Jest agentem CZUKCZÓW i ESKIMOSÓW .(bo tylko im zależy na podziale i zasianiu fermentu pomiędzy Polską i miłującymi pokój upadlińcami czy to masz na myśli ?) . Z główną siedzibą w górnym Czadzie . Właśnie takie ględzenie o agenturalności jest jawnie pro ukraińskie.” Polakom polecam przebranego za ‘kacapa’ rosyjskiego komika, “Iwana Pabiedę’ w czapie z gwiazdą i bawełnianą brodą, który naśmiewa się z węszących za agentami (ukr.: szpigunami) Ukraińców takich jak ‘artose’. Ma dobrą dykcję więc dużo można zrozumieć. Ja używam programu tłumaczącego mowę.

   http://rutube.ru/video/7da1472f125a9909f3ac77dd527a566a/

 1. votum_separatum :

  Być może obywatelskie nieposłuszeństwo i blokada konsulatu powodująca paraliż działalności banderowca spowodowałaby reakcję. Wysyłanie ludzi o tej prowieniencji jest nie tylko prowokacyjne, ale wynika z roszczeniowych postaw środowisk na których opiera się reżim Poroszenki. Jest to więc forpoczta/delegacja wrógów Polski do podkopywania naszej państwowości. Jeżleli niektórzy Ukraińcy twierdzą, że poza UPA nie mają na czym budować swojej państwowości to mają rację. Ukrainę trzeba stworzyć od nowa, ale na gruzach pańsstwa ukraińskiego z nowym społeczeństwem. Jedyną drogą do tego celu jest rozbiór i wyegzekwowanie zobowiązań traktatu jaki sami Ukraińcy podpisali w 1921 roku.

 2. krok :

  Za tym, że powoływani są neofaszyści ukraińscy na wysokie stołki w Polsce nie są odpowiedzialne jakieś gnomy, niekreślone ukraińskie siły, czy inni obcej maści. Sprawców należy wskazać jednoznacznie: Siemoniak, Sycz, Schetyna, Kowal. To są osoby z nazwiska i imienia, rzekomi Polacy, to do nich trzeba się zwrócić i tam szukać przyczyn antypolskiej polityki. Ale my sobie pokrzyczymy, a Siemoniaki będą dalej robić swoje.