Jak poinformowało biuro prasowe partii Swoboda, Wasyl Pawluk zrezygnował w czwartek 26 marca z funkcji sekretarza Rady Miasta Lwowa z powodu powołania go do pełnienia funkcji Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie.

Poinformowano także, że na okres pełnienia nowej funkcji jego członkostwo w partii zostanie zawieszone. Wynika to z ukraińskiego ustawodawstwa.

Wasyl Pawluk z wykształcenia jest ślusarzem i aktorem. Pracował m.in. jako aktor lalkowy i dyrektor kina. Jest wieloletnim członkiem „Swobody”, w 2006 roku został wybrany jako jej członek do Rady Miasta Lwowa.

Pawluk w 2009 roku domagał się wystosowania przez władze Ukrainy oficjalnej noty protestacyjnej w sprawie rozebrania nielegalnego pomnika UPA na Chryszczatej w Bieszczadach i domagając się jego odbudowy.

Czytaj także: „Swoboda” grozi Polsce

Jako sekretarz lwowskiej rady miejskiej Pawluk jest uważany za jedną z osób, na których spoczywa odpowiedzialność za niedojście do skutku zwrotu Polakom z Lwowa kościoła św. Magdaleny oraz faktycznego oddania w ich ręce Domu Polskiego. Wyrażał także uznanie dla UPA, w tym dla Ołeksego Hasyna, który pełnił funkcje kierownicze podczas najintensywniejszej fazy ludobójstwa na Polakach.

Zik.ua / tsn.ua / svoboda.org / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   wtajemniczony :

   To jest Polska, ale pod okupacją.

   Już Mahmud Ahmadineżad potwierdzał, że europejskie systemy podatkowe zostały tak skonstruowane, że goje pracują na podatki, które nie służą ich interesom. A czyim interesom służą? Tym, którzy w naszym imieniu wydają pieniądze na Stare Kiejkuty i nas okupują w interesie tych na służbę do których przeszli.

   Polska jest podwójnie pokrzywdzona. Ma sprzedajną elitę w postaci wszelkiego płazu służb i sprywatyzowanych partii politycznych i jeszcze wygłupione społeczeństwo, które myślenie zastąpiło konsumpcją, kościoły zastąpiło Centrami handlowymi, a mszę św. zakupami.

 1. Avatar
  votum_separatum :

  Być może obywatelskie nieposłuszeństwo i blokada konsulatu powodująca paraliż działalności banderowca spowodowałaby reakcję. Wysyłanie ludzi o tej prowieniencji jest nie tylko prowokacyjne, ale wynika z roszczeniowych postaw środowisk na których opiera się reżim Poroszenki. Jest to więc forpoczta/delegacja wrógów Polski do podkopywania naszej państwowości. Jeżleli niektórzy Ukraińcy twierdzą, że poza UPA nie mają na czym budować swojej państwowości to mają rację. Ukrainę trzeba stworzyć od nowa, ale na gruzach pańsstwa ukraińskiego z nowym społeczeństwem. Jedyną drogą do tego celu jest rozbiór i wyegzekwowanie zobowiązań traktatu jaki sami Ukraińcy podpisali w 1921 roku.

 2. Avatar
  krok :

  Za tym, że powoływani są neofaszyści ukraińscy na wysokie stołki w Polsce nie są odpowiedzialne jakieś gnomy, niekreślone ukraińskie siły, czy inni obcej maści. Sprawców należy wskazać jednoznacznie: Siemoniak, Sycz, Schetyna, Kowal. To są osoby z nazwiska i imienia, rzekomi Polacy, to do nich trzeba się zwrócić i tam szukać przyczyn antypolskiej polityki. Ale my sobie pokrzyczymy, a Siemoniaki będą dalej robić swoje.