Wraz z 1. Brygadą Lotnictwa Kawalerii ze składu 1. Dywizji Kawalerii do Europy i Polski trafiły egzemplarze śmigłowca AH-64E Guardian.

Maszyny te są najnowszą generacją śmigłowca uderzeniowego, znajdującego się na wyposażeniu US Army, znanego lepiej pod kryptonimem Apache.

1. Brygada zmieniła 10. Brygadę Lotnictwa Bojowego z 10. Dywizji Górskiej, która po trwającej 9 miesięcy zmianie wróciła z powrotem do Stanów Zjednoczonych. Rotacyjna obecność amerykańskich wojsk w Europie ma być odpowiedzią na sytuację w Europie związaną z działaniami Federacji Rosyjskiej na wschodniej Ukrainie. Od kilku miesięcy zmiany dotyczą również brygad lotniczych.

ZOBACZ TAKŻE: Wiceszefowa NATO: amerykańskie czołgi w Polsce to odpowiedź na działania Rosji

Pojawienie się 1. Brygady Lotnictwa Kawalerii oznacza rozmieszczenie pododdziałów z Teksasu w Niemczech, gdzie znajduje się baza główna lotniczego zgrupowania w Europie, a także w innych krajach regionu, w tym w Polsce. Maszyny pojawiły się w Powidzu.

W sumie w Europie zostaną rozmieszczone 24 AH-64E należące go jednego z batalionów US Army. W ramach operacji Atlantic Resolve i przygotowań do rozmieszczenia Guardianów w Polsce w Powidzu pojawili się żołnierze 227. Pułku Lotniczego 1. ACB, AH-64E zostały tam rozmieszczone 10 listopada 2017.

Kresy.pl / dziennikzbrojny.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Amerykanie zastosowali chwyt marketingowy z tymi śmigłowcami.Teraz wystarczy ,że zaproszą Pana Antoniego do bazy kawalerii powietrznej ,zrobią mały pokaz ,i następny kontrakt będą mieli w kieszeni.

  2. zgr1985
    zgr1985 :

    Dobrze gdyby tak się stało bo nie ma drugiego takiego helikoptera, który oberwał by w śmigło i mógłby jeszcze w miarę normalnie wylądować, wystarczy porozmawiać z żołnierzami, którzy byli na wielu misjach.