“Żyjemy obok siebie, historia jedna i ta sama” – rozpoczął swoje rozmowy z ministrem Witoldem Waszczykowskim prezydent Białorusi.

Łukaszenko stwierdził “droga ministra z Warszawy do Mińska była taka długa. Ale chwała Bogu, że przyjechaliście”. Łukaszenko mówił polskiemu ministrowi spraw zagranicznych, że nie ma takich problemów w stosunkach polsko-białoruskich, których nie dałoby sie rozwiązać, najważniejsze pozostają zasady na jakich do tego dojdzie. Jako kryteria “na których będziemy budować stosunki z innymi krajami” Łukaszenko określił jako “podstawowe dla polskiej polityki zagranicznej” – “jak wy bronicie swojej suwerenności, tak i my będziemy jej bronić”. “Jeśli wam odpowiada taki format to szybko się porozumiemy” – prezydent Białorusi mówił Witoldowi Waszczykowskiemu.

Łukaszenko podkreślił, że nie godzi się na stawianie Białorusi przed wyborem: albo Unia Europejska, albo Rosja. Zauważył też, że stabilność Białorusi ma zasadnicze znaczenie znaczenie dla Polski, szczególnie w obliczu konfliktu na Ukrainie. “Jesteśmy gotowi na najściślejsze współpracę” – deklarował Łukaszenko. Nadmienił również, że w “w Polsce żyje bardzo wielu etnicznych Białorusinów, jeszcze więcej Polaków na Białorusi” i zadeklarował otwartość na rozmowy w kwestiach mniejszości tak aby nie czuły się one “podrzędną narodowością”.

president.gov.by/kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. kros
    kros :

    Przez wiele lat byłem ostrym przeciwnikiem Łukaszenki, jednakże coraz bardziej ten gość mi się podoba. Ot choćby ta wypowiedź. Bardzo pojednawcza, bez szukania zatargów. Wygląda na to że można się z nimi dogadać w większości spraw.

  2. ziemowit
    ziemowit :

    Z uwagi w jakiej obecnej sytuacji znalazła się Białoruś i Polska zza okiem Moskwy (czytaj Ukraina) , jest to właściwie ten dobry moment (mimo reżimu Białorusi) aby Polska zaczęła współpracować z Białorusią. Tym bardziej że sam dyktator Łukaszenka otwiera drzwi przed Polską, a drugiej takiej szansy możemy długo nie dostać… trzeba zainwestować tam tak aby stworzyć balans między Rosją a Polską w inwestycjach na Białorusi. W naszym interesie jest mieć sąsiada Białorusi a nie Rosji.