Ukraińskie MSZ wyraża w nocie protest przeciwko rusyfikacji przeprowadzanej metodami przymusu i zastraszania. Notę protestacyjną otrzymała strona rosyjska.

„MSZ Ukrainy wyraża zdecydowany protest w związku z działaniami strony rosyjskiej skierowanymi na otwarte zniszczenie systemu szkolnictwa na okupowanym przez Rosję Krymie. Wielokrotne interwencje obywateli, sygnały międzynarodowych organizacji ochrony prawa, oburzenie rodziców, nauczycieli i uczniów są ignorowane przez stronę rosyjską” – głosi nota ukraińskiego MSZ.

Strona ukraińska twierdzi, że przemocą i zastraszaniem dochodzi do rusyfikacji wielonarodowego Krymu. Ukraińcy twierdzą, iż Rosjanie chcą zamienić jedyne ukraińskojęzyczne gimnazjum w Symferopolu na placówkę rosyjskojęzyczną.

Ukraińcy wzywają Rosję do „cywilizowanego podejścia i szacunku wobec kulturowo-historycznego, etnicznego i cywilizacyjnego dorobku tego terytorium” oraz „żądają, aby nie naruszano praw żadnego z jego mieszkańców do nauki w swoim języku ojczystym”.

tsn.ua/Kresy.pl

44 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • zagonczyk_19
   zagonczyk_19 :

   Panie vanderBook). Tacy ludzie maja wpływ na kształtowanie obecnej polityki Polski wobec wydarzeń na ukrainie..Ale nie jest to problem tylko tej osoby bo za nią stoją dziesiątki tysięcy ludzi umieszczonych w administracji i samorządach oraz administracji państwowej ich wrogie działania są coraz bardziej widoczne nawet na tym forum …… Jest synem Ołeksandra Sycza, członka Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów od 1938 oraz strzelca w kureniu „Mesnyky” Ukraińskiej Powstańczej Armii[1], skazanego w 1947 przez polski sąd na karę śmierci za działalność w UPA, złagodzoną w tym samym roku na karę 15 lat pozbawienia wolności[2].

   Miron Sycz ukończył studia na Wydziale Matematyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Odbył również studia podyplomowe w zakresie europejskiej administracji samorządowej i rządowej w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku.

   W latach 1984–1990 był kierownikiem internatu i nauczycielem w Liceum Ogólnokształcącym w Górowie Iławeckim. Jest założycielem Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, w którym od 1990 do 2007 pełnił funkcję funkcję dyrektora, następnie został honorowym dyrektorem tej placówki. W latach 1998–2007 zasiadał w sejmiku warmińsko-mazurskim trzech kadencji, zajmując w nim od początku stanowisko przewodniczącego. Jest współorganizatorem ukraińskich inicjatyw kulturalnych na Warmii i Mazurach, był także delegatem na Światowe Forum Ukraińców w Kijowie.

 1. wepwawet
  wepwawet :

  Cytat: „Ukraińcy wzywają Rosję do „cywilizowanego podejścia i szacunku wobec kulturowo-historycznego, etnicznego i cywilizacyjnego dorobku tego terytorium”. Oo To piszą ludzie którzy w dawnym baptysterium urządzili WC… mają tupet albo spaczone poczucie humoru. Nasz MSZ też mógłby Ukraińcom taką notkę wysmarować… Cały czas liczę jednak na to, że dzięki tej sytuacji nasi „ukraińscy bracia” będą w stanie nas zrozumieć (choć to wymaga odrobiny dobrej woli, której jednak mam nadzieje nie zabraknie).

  • alexmich
   alexmich :

   Panie Wepwawet, jak ktoś jest na poziomie rozwoju moralnego i kulturalnego pigmeja z Afryki, to nawet najgorsze doświadczenie nie spowoduje, że oduczy się moralności Kalego. Ja przewiduje że będzie dokładnie odwrotnie i jeszcze bardzie kacapy się na polaków nakręcą.

 2. uri
  uri :

  Nie tylko chcą zamykać ukraińskie szkoły, ale także napadają na wiernych prawosławnych innego podporządkowania, niż moskiewskie. http://world.lb.ua/news/2014/06/01/268478_krimu_kazaki_napali_prihozhan.html
  Czynią tym samym wielką szkodę rosyjskiej mniejszości na Ukrainie, bo może się zdarzyć, że nastąpią ślepe działania odwetowe. Ale pewnie moskale liczą na zaognienie waśni międzyetnicznych, taka ich szatańska logika.

     • ems
      ems :

      To dopowiedz jak to będzie wyglądało. Rosja jest militarnie silnym państwem. Dysponuje bronią masowej zagłady. Żadne państwo na świecie nie wyśle swoich wojsk by odbić Krym. Niemcy i Francja wolą robić dobre interesy z Rosją niż wywoływać konflikt. Raczej będą szukać frajerów do machania szabelką przed moskiewskim nosem. A naszym zadaniem jest nie dać się w to wciągnąć. Dlaczego ? Bo nie mamy w tym żadnego interesu. Tym bardziej że Ukraina nic nam do dziś nie zaproponowała.

     • uri
      uri :

      Nie wiem, jak to będzie wyglądało – prorokiem nie jestem. Ale liczę na następną „wielką smutę” w Rosji, która następuje w tym kraju cyklicznie. Może to będzie problem z islamskim fundamentalizmem, może konflikt z Chinami? W każdym razie liczę na rozpad Rosji i albo powrót Krymu do Ukrainy, albo powstanie niezależnego państwa Tatarów krymskich. Czas pokaże.

     • alexmich
      alexmich :

      Jak na razie do „wielkiej smuty” to bliżej wam niż Rosji, a ponieważ walka wpływów obcych mocarstw nie ustaje to będzie już tylko gorzej. Abstrahując już od faktu, że ceny za gaz i ropę są niemożliwe do zapacania przez ukraine. Idąc twoją logiką podaj jeden powód dla, którego Polska Węgry i Rumunia, korzystając z okazji, nie miały by się upomnieć o swoje historyczne ziemie. Do wspomnianej konfrontacji z Chinami to Rosjanom przydało by się 7-8 mln sławian za uralem (nawet im nie przychylnym), prosta kwestia dogadania się kilku krajów pokrzywdzonych przez czerwonych.

     • uri
      uri :

      Polska – z prostej przyczyny. W sferach rządowych, jak i u większości społeczeństwa opcja „na sępa” nie jest zbyt popularna (casus Zaolzia ’39). Tendencje rewanżystowskie, rewizjonistyczne również nie są silne. Poza tym tereny do Zbrucza zamieszkuje bardzo mała liczba Polaków i miliony Ukraińców. Ponadto ekonomia – przykład Niemiec. Dalej Rumunia – zyskać mogłaby niewiele, północną Bukowinę. Rumunia ma wspólny interes z Ukrainą – likwidację Naddniestrza i ewentualne przyłączenie Mołdawii do Rumunii – czemu Ukraina się nie sprzeciwia. Węgry pomimo awanturniczej postawy Orbana nie są w stanie niczego zrobić, każdy ruch w kierunku rozszerzenia węgierskich granic skończył by się dla Węgier tragicznie, nie wyłączając likwidacji państwowości węgierskiej jako takiej. Są pewnie też i inne aspekty. Z kim niby Rosjanie mieliby się dogadać w sprawie pozyskania tych 7-8 mln? Co to jest 7-8 mln? Pół średniej wielkości miasta chińskiego? Wspominałem jeszcze o aspekcie islamskim, niech no Tatarzy nadwołżańscy, muzułmanie z Kaukazu i inne ludy ruszą, a będzie po „imperium”. Czego szczerze RoSSiji życzę.

     • uri
      uri :

      Nie ja grożę. Jakakolwiek próba rewizji przez Węgry granic skończy się dla nich tragicznie. Nie dość, że Węgry to nie Rosja i za słabi są na Ukrainę, to jeszcze natychmiast ruszą Rumuni i Słowacy. Wiesz, że obecne (potrianońskie) granice Węgier nie były najbardziej krzywdzące? Słyszałeś o propozycji korytarza czesko-jugosłowiańskiego a nawet o całkowitej likwidacji państwa węgierskiego? Czym ci Węgrzy zasłużyli sobie na taką nienawiść sąsiednich narodów, nawet Austriaków, którzy odebrali Koronie Św. Stefana Burgenland? Nawet Polacy coś z tego tortu uszczknęli ….

     • zagonczyk_19
      zagonczyk_19 :

      To ogłoś Referendum w sprawie przyłączenia Wschodnich województw do Polski zdziwisz się ile znajdzie się Polaków na tych ziemiach . Do Dniepru i Zbrucza to Rosja , .Węgrom i Rumunii oddaj ziemie okupowane .Pozostałe kilkaset faszystów można wyłapać i podarować Putinowi on aki smutny że na plażach Kołymy i w pensjonatach firmy ,,Gułag” tak pusto tam wam zrobi Samostijną Ukrainu wprost raj banderowski . Auri zostanie namaszczony na nowego banderę.Czego ci życzę. Przekaż pozdrowienia dla Putina.

     • uri
      uri :

      Przede wszystkim zabezpiecza Chiny, bo udało się im po wyjątkowo niskiej cenie. Niech no juesej ruszą z gazem łupkowym na Europę, niech tylko rozpocznie się eksploatacja na kontynencie, to obywatele państwa-stacji benzynowej nie będą mieli co do garnka włożyć. Chyba że ropę pić będą, gazem zagryzając.

     • uri
      uri :

      Przy takiej cenie (i ewentualnym braku odbioru gazu przez kraje UE) co nastąpi najpierw? Ano znikną rezerwy walutowe Rosji. Co będzie później? Ano krach. Rosja niczego oprócz surowców nie produkuje, nie jest samowystarczalna żywnościowo. Pewnie, że to nie kwestia miesięcy, ale lat.

     • ems
      ems :

      Rosja Putina to nie Rosja Jelcyna. Ten kraj wychodzi z kryzysu. Odzyskuje wewnętrzną spójność. Badania wykazują wśród Rosjan olbrzymi wzrost poparcia dla Putina. W ostatnich dniach Rosja, Białoruś i Kazachstan utworzyły EUG. To kolejny sygnał dla UE że nie jest pępkiem świata. Ten kraj ma olbrzymie możliwości … są braki oczywiście w gospodarce ale jak się ma gotówkę … to od dóbr konsumpcyjnych specjalistami są teraz Chińczycy. Oni każdego zadowolą. Byleby zapłacił.

 3. ulan1989
  ulan1989 :

  Moim zdaniem polski rząd powinien przyłączyć się do skargi Ukrainy, ale z góry powinien także dać do zrozumienia Ukraińcom jak mają traktować polską mniejszość na Ukrainie. Ale mnie wnerwiają i smucą zarazem ci Ukraińcy i Litwini. Upatrują w nas swoich największych wrogów, machają nam przed nosem szabelkami i chyba nie widzą, że mamy pod bokiem bestie w postaci Berlina i Moskwy, które to są naszymi wspólnymi wrogami. Ale chyba tak to już było, jest i będzie między nami Słowianami (obym się mylił), że nigdy się nie dogadają. Jak to pisał już jakiś kronikarz 1500 lat temu „Słowian jest wielka mnogość i gdyby nie ciągłe waśnie między nimi, to mogliby podbić cały świat” (czy jakoś tak). I niestety chyba nic się nie zmieniło… Mimo wszystko wydaje mi się, że powinniśmy współpracować z krajami ULB, a żeby do jakiejś konkretnej współpracy na zasadach partnerstwa w ogóle dojść mogło, powinniśmy dawać im przykład – szanować ich mniejszość, kiedy trzeba wyciągnąć pomocną dłoń (nawet w przypadku zagrożenia sankcjami ze strony Moskwy itp) i jednocześnie twardo dawać do zrozumienia, że oczekujemy od nich tego samego. Może w ten sposób uda się pewnego dnia utworzyć silną i zgraną przeciwwagę dla Berlina i Moskwy? Byłbym w tedy wielce rad 🙂

  • zagonczyk_19
   zagonczyk_19 :

   ulan1989:) Panie ułan Pan nic nie rozumie z zasad obowiązujących w polityce. ( Kiedy do nas dotrze że w polityce jest żelazna reguła która określili Anglicy
   (Anglia nie ma wiecznych wrogów ani wiecznych przyjaciół, ma tylko wieczne interesy). W obecnej chwili gdy na ukrainie odrodził się Faszyzm nie mamy żadnego interesu w ich popieraniu.Jest też inna zasada ,,Jeśli chcesz coś otrzymać musisz dać coś innego w zamian” – czy oni cokolwiek nam oferują?oprócz deklaracji że będą się dopominać przekazania im Przemyśla i 19 innych powiatów???. Mamy pod bokiem bestie w postaci Berlina i Moskwy,tak ma Pan rację z tym że jest to nasza bestia ukraińcy zawsze byli proniemieccy i antypolscy ich podstawy tworzenia państwowości leżą na okupacji Polskiej ziemi i zoologicznej nienawiści do wszystkiego co Polskie. proszę nie zapominać że nie było ukrainy i świetnie sobie radziliśmy (1920 r ). Powinniśmy dawać im przykład twardo dawać do zrozumienia, że oczekujemy od nich tego samego to nie są żadne gwarancje tylko brednie Giedroycia w obecnych czasach bardzo szkodliwe dla POLSKI (zresztą i z Gwarancjami różnie bywa vide 1939 r). Chcą Poparcia niech przeproszą za Ludobójstwo i to głośno i wyrażnie tak żeby cały Świat to usłyszał zwrócą ziemie okupowane a wtedy zobaczymy . Szanować ich mniejszości ? – to uważa Pan że jeszcze mało od nas dostali ? (Proszę zobaczyć stronę Mirona Sycza posła na sejm RP tam aż kipi od nienawiści do Polski i wszystkiego co Polskie , Proszę zauważyć że, za nim stoi konkretna ilość ukrainców i to są urzędnicy , personel ministerstw , resortów , firm państwowych uczelni ect każda z tych osób szkodzi Polsce. Nie musi Pan szukać daleko Na tym forum znajdzie Pan sporo takich szkodników( dla ułatwienia podam pierwsze litery ich nicków(T,t,u,w,r….itd). Żaden kraj o którym Pan pisze nie miał i niema żadnych wspólnych interesów z POLSKĄ i miał nie będzie. Rosja-odwieczna ekspansja na Zachód , Niemcy na Wschód – Zmieniają tylko narzędzia do realizacji tych celów ale cel jest ten sam. ukraina i Litvea mają wpisane w swoje założenia tworzenia państwowości ekspansję i okupację naszych ziem. Mogę ich zrozumieć że chcą mieć swoje państwa tylko pytam Pana DLACZEGO KOSZTEM NASZEJ I NA NASZEJ ZIEMI ???.nA DZIEŃ DZISIEJSZY POPIERANIE ukrainy TO ZBRODNIA PRZECIWKO NARODOWI TO ZBRODNIA PRZECIWKO NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI.Proszę wyjaśnić co zyskuje Polska w wyniku istnienia państwowości ukraińskiej???? Ja nie widzę żadnych realnych korzyści .Natomiast szkód i to wymiernych jest niezliczona ilość.Tak Rosja jak i Niemcy liczyli się z naszym zdaniem jeśli widzieli relamanną siłę POLSKI obecnie w wyniku zdrady Polskich interesów jesteśmy potwornie osłabieni i obecnie jesteśmy manipulowani i wystawiani na pośmiewisko Świata.

  • tutejszym
   tutejszym :

   Pisze Pan: „powinien także dać do zrozumienia Ukraińcom „, w polityce nie ma wzajemności, nie ma moralności, nie ma oczekiwania na „odwdzięczenie się”. Jest to czysta gra interesów ( narodowych, finansowych, …). Polityka jest to umiejętność osiągania celów możliwych do osiągnięcia. Dlatego tak ważne są elity dla ustalania poprawnych, uczciwych celów i interesów narodowych. Osobiście nie jestem przekonany, że elity będące aktualnie u władzy takie narodowe cele poprawnie ustalają i realizują. Jak dają to biorę, dawanie bezwarunkowe jest nic nie warte, nie przedstawia sobą żadnej wartości. Cena przysługi jest wprost proporcjonalna do ceny, jaką trzeba za nią zapłacić. Można robić prezenty dla wyrażenia swojej sympatii, ale w bardzo ograniczonym zakresie i w ramach rewanżu. Obecna sytuacja (wg mnie) jest taka, że Rosja wprost mówi o bezpośredniej granicy z Niemcami, Niemcy zachowują się dwuznacznie, ich stanowisko jest nieokreślone. Rosja chce „łyknąć” Ukrainę, w dalszej perspektywie będzie miała lepszą pozycję w ew. pertraktacjach. My nie mamy wyboru Niemcy lub Rosja, sojusz dwóch czarnych orłów staje się faktem. USA wprost mówią o rozbracie z Niemcami, zbliżając się do Polski i popierając Ukrainę. Jest chyba szansa abyśmy stali się drugim Izraelem dla USA w tej części świata. Innego aktualnie rozwiązania dla nas ja nie widzę, a co do Ukrainy: „Бог дасть Україні, Бог дасть Україні” – i odezwał się głos zza gorejącego krzaka, Ukraina, Ukraina, Ukraina – ale jaka!! Czeka nas długa droga w Polsko – Ukraińskim pojednaniu, teraz jest ważny czas przestawienia zwrotnicy dla naszej polityki bezpieczeństwa i wyboru gwaranta nszego bezpieczeństwa.