Moskwa chce współpracować z Watykanem

W następnym tygodniu w Moskwie wizytę złoży sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin. Rosja ma rozmawiać z Watykanem w kwestii pokoju na świecie.

Wizyta, według informacji podanych przez Radio Watykańskie, ma potrwać od 20 do 24 sierpnia. Kardynał Pietro Parolin ma odbyć spotkania z katolikami mieszkającymi w Rosji, a także z rosyjskim episkopatem. Przedstawiciel Watykanu będzie rozmawiał również prezydentem Rosji Władimirem Putinem, a także rosyjskim minister spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

21 sierpnia watykański sekretarz stanu ma odprawić mszę w moskiewskiej katedrze pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja i Watykan nawiązały stosunki dyplomatyczne

Wysłannik Watykanu udzielił przed swoją wizytą w Moskwie wywiadu, w którym stwierdził, że jedzie do Rosji, aby wspierać pokój. Ma to być tematem rozmów tak z prezydentem Władimirem Putinem, jak i z patriarchą Cyrylem. Kardynał Parolin zaznaczył, że wizyta będzie miała miejsce w kontekście poważnych napięć międzynarodowych.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

W związku z wizytą watykańskiego kardynała wywiadu udzielił metropolita Hilarion. Hierarcha jest odpowiedzialny w moskiewskim patriarchacie za kontakty zagraniczne. Zaznaczył on możliwość współpracy z Watykanem na wielu polach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ambasada Rosji przy Watykanie

Jako pole owej możliwej współpracy z Watykanem prawosławny metropolita wskazał walkę z kryzysem duchowym i marginalizacją religii, które to problemy problemy trapią Zachód, oraz sprawę prześladowania chrześcijan w różnych częściach świata. Zaznaczył także, że postulowana jest współpraca, z udziałem rosyjskiego rządu w kwestii pokoju w Syrii.

 

Prawosławny duchowny podkreślił jednak, że kwestia ewentualnego zbliżenia obu kościołów pozostaje na dalszym planie, ponieważ jak twierdzi metropolita Hilarion, wizyta kard. Parolina w Moskwie będzie przede wszystkim wyrazem zbliżenia politycznego na linii Rosja-Watykan.

kresy.pl / interia.pl / radiovaticana.va

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz