Według najnowszych danych statystycznych polska gospodarka nadal szybko się rozwija. W Unii Europejskiej Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem wzrostu PKB.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, na koniec trzeciego kwartału 2017 roku Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 3,9% w stosunku do zeszłego roku. To o 0,1% więcej niż zakładały prognozy. W ciągu poprzednich trzech miesięcy polska gospodarka urosła o 1,1% czyli tyle samo co w drugim kwartale bieżącego roku.

Jak na razie brak bardziej szczegółowych danych. Portal Bankier.pl przyjmuje, że wyraźny wzrost gospodarczy napędza zwiększona konsumpcja. Zakłada jednak także „dalsze ożywienie po stronie inwestycji”. Dodatkowo „możemy mówić o pozytywnym wpływie na PKB wszystkich sektorów gospodarki, szczególnie widoczna jest poprawa w budownictwie” jak powiedziała dyrektor Departamentu Rachunków Narodowych w Głównym Urzędzie Statystycznym (GUS) Maria Jeznach.

Zwiększona konsumpcja, która napędziła całą gospodarkę, związana jest z hojnym programem polityki społecznej jakim jest program 500+. Ministerstwo Rozwoju jeszcze w kwietniu oszacowało, że program ten będzie oznaczał transfer około 25 miliardów złotych do kieszeni Polaków.

Z 3,9% wzrostu PKB Polska zajmuje trzecie miejsce w Unii Europejskiej za Rumunią i Czechami.

Czytaj także: Realny mechanizm polityki społecznej

bankier.pl/kresy.pl

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz