Minister spraw zagranicznych ogłosił, że Polska jest gotowa na wysłanie samolotów bojowych i okrętów dla „koalicji chętnych” szykującej operację na Bliskim Wschodzie.

W wywiadzie dla dziennikarza „Rzeczpospolitej” Witold Waszczykowski mówił o działaniach militarnych organizowanych przez „koalicje chętnych” na potrzeby operacji w Libii bądź Syrii. Charakterystyczne, że pojęcia „koalicji chętnych” używała adminsitracja Bushaj juniora gdy w 2003 r. dokonała nielegalnego z punktu widzenia prawa międzynarodowego, zbrojnego ataku na Irak. Szef dyplomacji przyznał, że są to działania prowadzone poza NATO, a wśród ich promotorów wymienił USA, Francję i Włochy. USA przewodziły w 2003 r. atakowi na Irak, Francja była w 2011 r. głównym państwem atakującym Libię.

PRZECZYTAJ: Szef MSZ: Polska wyśle wojska na Bliski Wschód

Minister spraw zagranicznych zadeklarował wysłanie na Morze Śródziemne dwóch naszych okrętów (ORP Kontradmirał Xawery Czernicki i ORP Tadeusz Kościuszko) oraz kilka samolotów F-16. Ponieważ jako miejsca dyslokacji tych myśliwców Waszczykowski wymienił Jordanię bądź Kuwejt można przypuszczać, że mają być one przeznaczone do ewentualnych działań wobec Syrii.

Jak twierdził koalicje są dopiero na etpie formowania i precyzowania celów.

rp.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
17 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. mix
  mix :

  Założę się, że w 2011 ten gość by nas wciągnął w bombardowanie Libii. Dzisiaj by się mówiło, że w takim razie musimy też wziąć odpowiedzialność za uchodźców. Najwyższy czas przesunąć tego kreta na jakieś „zaszczytne” stanowisko poza MSZ.

 2. donald
  donald :

  W plaszczyznie miedzynarodowej polska rzadzi agentura amerykanska. Nie mozna inaczej nazywac tak Waszczykowskiego, Macierewicza czy Morawieckiego.
  Rosja dzis to nie jest Zwiazek Radziecki sprzed 30 lat. Straszenie Polakow Rosja jest glupie. Rosja wydaje na zbrojenia 15 razy mniej niz Nato. Rosja modernizuje swoje sily zbrojne ktore byly krancowo zaniedbane by miec zdolnosci obronne. Zaangazowanie Rosji na bliskim wschodzie to dzialania sluzace stabilizacji bliskiego wschodu ktory sasiaduje z bylymi republikami Zwiazku radzieckiego. Zwiazek radziecki mial ponad 200 nuklearnych lodzi podwodnych zas Rosja ma zaledwie 45 z czego moze 25 jest operacyjnych bo reszta jest modernizowana lub jest w rezerwie.
  Do rosjan mamy znacznie blizej takze pod wzgledem kulturowym niz do Amerykanow etc.
  Polacy sa szykowani do amerykanskiego miesa armatniego.
  Nad Polska wisi agentura amerykanska ( Pisduda, macierewicz, waszczykowski) I polskie myslenie ktore widzi Rosje jako cos w rodzaju wspolczesnego ZSSR. Wspolczesna Rosja jest kilkaktrotnie slabsza od bylego ZSSR, rosyjski przemysl zbrojeniowy jest odbudowywany z popiolow po prawie calkowitym zniszczeniu w latach 90tych I pierwszej polowie pierwszej dekady lat 2000.
  Rosja nie jest tym co bylo ZSSR, takze Anglia nie jest ta potega ktora jeszcze 100 lat temu rzadzila swiatem.

 3. arco
  arco :

  za tarcze trzeba odrobić pańszczyznę a taki parobek jest idealny by wysyłać żołnierzy na obcą wojnę. Szkoda, ze własnej rodziny i kolegów tam nie pośle a żołnierzy Polskich którzy zaczynają się czuć jak najemnicy a nie obrońcy i szanowani obywatele…Tarcza zagraża naszym interesom ale zaślepiony minister rusofobią idzie na wojnę za wszelka cenę…
  Czemu ludzie z wywiadu nie zdyskredytowali tego osobnika lub nie zlikwidowali zagraża interesowi Polskiemu, ich bierność jest przedziwna….wystarczy jakaś taśma na niego ….
  Szkodnik jak ich pełno wPIS. czas do dzieła wywiad by nie napaskudził za bardzo …