Minister obrony Indii ostrzegł Rosję przed użyciem broni jądrowej

Minister obrony Indii Rajnath Singh przekazał w środę swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Siergiejowi Szojgu, że według oświadczenia rządu indyjskiego, broń jądrowa nie powinna być używana przez żadną stronę w wojnie na Ukrainie.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, minister obrony Indii Rajnath Singh przekazał w środę swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Siergiejowi Szojgu, że według oświadczenia rządu indyjskiego, broń jądrowa nie powinna być używana przez żadną stronę w wojnie na Ukrainie.

“Perspektywa użycia broni nuklearnej lub radiologicznej jest sprzeczna z podstawowymi zasadami ludzkości” – powiedział Singh, podkreślając potrzebę wczesnego rozwiązania konfliktu poprzez dialog i dyplomację.

Jak poinformował portal CBS News, według dwóch amerykańskich urzędników, Rosja poinformowała USA, że rozpoczęły się coroczne ćwiczenia nuklearne. Coroczne ćwiczenie zostało opisane przez amerykańskich urzędników jako „rutynowe” o tej porze roku.

Rosyjskie ćwiczenie nuklearne „Grom”, zazwyczaj obejmuje manewry strategiczne sił nuklearnych na dużą skalę, w tym wystrzeliwanie rakiet, powiedział wysoki rangą urzędnik wojskowy na początku tego miesiąca. Urzędnicy spodziewali się corocznych ćwiczeń przez kilka tygodni, ale dopiero niedawno otrzymali powiadomienie z Rosji.

Według AFP telewizja państwowa pokazała rosyjskiego prezydenta Władimira Putina nadzorującego ćwiczenia ze sterowni. „Rosja przestrzega swoich zobowiązań w zakresie kontroli zbrojeń i zobowiązań dotyczących przejrzystości, aby dokonać tych powiadomień” – powiedział dziennikarzom we wtorek sekretarz prasowy Pentagonu, bryg. Gen. Patrick Ryder.

Rosyjskie ćwiczenia zbiegają się z od dawna planowanymi ćwiczeniami nuklearnymi NATO. Tegoroczne ćwiczenia NATO, których gospodarzem jest Belgia, odbywają się od 17 do 30 października.

Uczestniczą w nim amerykańskie bombowce dalekiego zasięgu B-52, lecące z bazy lotniczej Minot w Północnej Dakocie. Ćwiczenie obejmuje również myśliwce czwartej i piątej generacji.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział dziennikarzom na początku tego miesiąca, że ​​ćwiczenia NATO mają zapewnić, że zdolności odstraszania nuklearnego NATO „pozostaną bezpieczne i skuteczne”.

Stoltenberg powiedział, że NATO będzie „monitorować” rosyjskie ćwiczenia i „pozostanie czujne, nie tylko w świetle zawoalowanych zagrożeń nuklearnych i niebezpiecznej retoryki nuklearnej, którą widzieliśmy ze strony rosyjskiej”.

Ostatni raz Rosja przeprowadziła ćwiczenia nuklearne w lutym, tuż przed inwazją na Ukrainę.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply