Główny Inspektorat Sanitarny dostał poza konkursem środki unijne m.in. na zatrudnienie 181 uchodźców z Ukrainy przez sanepid i na lekcje języka ukraińskiego dla 300 pracowników inspekcji.

Na początku maja portal cowzdrowiu.pl podał, że Sanepid dostanie środki unijne poza konkursem m.in. na zatrudnienie Ukraińców.

Chodzi o pieniądze z Unii Europejskiej dla osi priorytetowej VII Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Ministerstwo Zdrowia, jako instytucja pośrednicząca w przyznawaniu funduszy UE, podpisało już umowę z Głównym Inspektorem Sanitarnym (GIS).

 

Projekt „Wzmocnienie nadzoru sanitarno-epidemiologicznego Polski” będzie realizowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego przy współudziale organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Kwota przyznanego dofinansowania wynosi ponad 27,7 mln złotych.

Jak podaje resort zdrowia, głównym celem projektu jest wzmocnienie systemu nadzoru sanitarno-epidemiologicznego Polski m.in. poprzez zwiększenie kompetencji miękkich i znajomości języka ukraińskiego. Stąd, zew środków unijnych sfinansowane zostaną lekcje ukraińskiego dla 300 pracowników jednostek Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Ponadto, za te pieniądze w organach Inspekcji na terenie całej Polski zostanie zatrudnionych 181 uchodźców z Ukrainy. Wcześniej Ukraińcy przejdą odpowiednie przeszkolenie. Projekt będzie realizowany do końca tego roku.

Jak zaznaczono, Sanepid od lat boryka się z problemami kadrowymi, głównie z powodu niskich zarobków. W pracy inspekcji ważną rolę odgrywają m.in. diagności laboratoryjni. W czasie pandemii COVID-19 inspekcja była wspierana m.in. przez pracowników spółek skarbu państwa.

Przeczytaj: Rz: Ukraińcy mają łatwiej niż inni imigranci na polskim rynku pracy

Czytaj również: Raport dla KPRM: połowa uchodźców z Ukrainy planuje zostać w Polsce po zakończeniu wojny

cowzdrowiu.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply