Miedwiediew jedzie do Szwecji

Dmitrij Miedwiediew rozpoczyna po południu wizytę w Sztokholmie, gdzie weźmie udział w szczycie Unia Europejska-Rosja. Szczyt rozpoczyna się jutro, ale wcześniej dojdzie do rozmów prezydenta Rosji z premierem Fredrikiem Reinfeldtem. Jutro Miedwiediewa przyjmie na audiencji para królewska.

Jeszcze niedawno stosunki rosyjsko-szwedzkie były lodowate. Rosja zarzucała Sztokholmowi nieprzyjazne wobec niej działania. Rosyjskim politykom nie podobały się wypowiedzi szwedzkiego ministra spraw zagranicznych Carla Bildta zrzucającego na Moskwę pełną odpowiedzialność za wojnę z Gruzją. Rosjanie protestowali także przeciwko działaniu z terytorium Szwecji czeczeńskiej strony internetowej Kavkazcenter. Z kolei Szwecja do niedawna blokowała projekt budowy Gazociągu Północnego przez wody strefy ekonomicznej tego kraju.

Poprawa stosunków nastąpiła nagle, gdy 5 listopada Szwedzi oraz Finowie zgodzili się na gazociąg. Zdaniem szwedzkich obserwatorów, ta nagła zmiana ma być też sygnałem dla świata, że w Moskwie polityka zagraniczna jest w rękach prezydenta i on, a nie kto inny, decyduje o jej prowadzeniu.

IAR/Kresy.pl

forma płatności