Czarnoskóry obywatel USA pozwał New York Metropolitan Museum of Art. Twierdzi on, że wizerunek białego Jezusa na obrazie „Święta rodzina z aniołami” dyskryminuje czarnoskórych.

Dzieło powstało około 1700 roku. Zdaniem Josepha- mężczyzny, który pozwał muzeum, obraz jest raistowski i przedstawia fałszywi Jezusa jako aryjczyka. Afroamerykanin twierdzi tym czasem, że Jezus był czarnoskóry. Uważa, że wystawianie tego obrazu służy wymazywaniu obrazu wielkich czarnych ludzi z historii.

Jak twierdzi Joseph, doznał on szoku widząc obrazy „Święta rodzina z aniołami” Sebastiano Ricci’ego, „Zmartwychwstanie” Perugino, czy „Ukrzyżowanie Francesco Granacci. Wszystkie te obrazy mają być według mężczyzny ohydnym przykładem rasistowskiej propagandy. Jezus jest jego zdaniem przedstawiany jako biały, ponieważ to czyni go milszym dla oka białej ludności.

Pozywam tę instytucję publiczną na podstawie Civil Rights Act z 1964 roku, który zakazuje dyskryminacji przez państwo– powiedział mediom Joseph.

New York Post/KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  mario36 :

  No tak sprawa się skomplikowała ponieważ twórca obrazu nie żyje. Ale pan Joseph ma tutaj rację.
  To trochę trudne do zrozumienia dla ludzi z naszej kultury europejskiej, dla ludzi białych, nie czarnych. Tym bardziej że większość osób „u nas” nie słyszała o czymś takim, a słysząc taki tekst że Pan Jezus był czarny to jest duży szok. Więc jednak setki lat ukazywania w Europie postaci Pana Jezusa na obrazach itp. (zazwyczaj jako białego) choć nie do końca, zrobiło swoje. Ukazanie małego dziecka akurat przez tego artystę jest dobitne. Są też obrazy ukazujące dorosłego Pana Jezusa ale już z ciemną brodą i włosami i tu już jest trochę inaczej.
  Ja to rozumiem ponieważ zetknąłem się nie raz z tematem Chrześcijaństwa ogólnie mówiąc i to nie tylko Kościoła Katolickiego ponieważ zalicza się tutaj i Kościół Prawosławny I Kościół Koptyjski i inne.
  Pan Jezus Jak wiemy wywodził się z plemion Izraela które zajmowały terytorium na bliskim wschodzie teren na styku Europy Azji i Afryki. więc samo to świadczy o tym że nie mógł mieć typowej białej skóry jak Europejczycy. Królowie Izraela mieszali się poprzez małżeństwa z córkami Faraonów Egipskich itd itp.
  pozdrawiam wszystkich i białych i czarnych i szarych 😉