Mer Lwowa Andrij Sadowyj oczekuje wyjaśnień od Polski w związku z promowaniem Biegu Niepodległości na plakacie przedstawiającym mapę II Rzeczypospolitej nałożoną na współczesne granice naszego kraju.

Ukraiński polityk przypomniał, że Polacy – zgodnie z analogią sugerowaną przez Sadowego – mieliby pretensje, gdyby Wrocław czy Szczecin przedstawiono dziś w granicach III Rzeszy lub gdyby przypomnieć o ukraińskich rzekomo ziemiach w obecnych granicach Polski.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5687.39 PLN    (25.85%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Zaprosiłem Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie w celu wyjaśnienia oficjalnego stanowiska Warszawy w kwestii tego skandalu. Niestety, wśród partnerów akcji, która przyłączyła w swoich materiałach promocyjnych Lwów i Wilno do Polski, jest i samorząd Warszawy, i bank PKO BP, który działą na Ukrainie, i bardzo szanowana przeze mnie „Gazeta Wyborcza”– pisze na swoim profilu na Facebooku Andrij Sadowyj.

„Jak by zareagowali Polacy, jakby Niemcy biegali w swoich maratonach z mapami III Rzeszy, z Wrocławiem i Szczecinem? Czy może my mamy w podręcznikach z geografii przyłączać ziemie Łemków do Sanu? Organizatorzy biegu w Warszawie postąpili albo niemądrze, albo z jasnym celem prowokacji. Przyjaźń przyjaźnią, ale czegoś takiego kategorycznie nie można dopuszczać. Mam wielką nadzieję, że na poziomie MSZ będzie jakaś reakcja”– dodał mer Lwowa.

CZYTAJ TAKŻE: Kto sprawił, że Lwów stał się ukraiński?

Ukraiński polityk podziękował w swoim wpisie Witoldowi Juraszowi – publicyście, który nagłośnił sprawę promocji Biegu Niepodległości plakatami z granicami II RP, sugerując zarazem, że przypominanie o historycznych granicach Polski leży w interesie Rosji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Witold Jurasz: przypominanie o historycznych granicach Polski leży w interesie Rosji

Facebook.com/ Kresy.pl

34 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • zefir
   zefir :

   Tu nie ma co wyjaśniać,mapa II Rzeczypospolitej jest prawidłowa i wiarygodna.To tylko bandersukinssynowi z polskiego Lwowa niejakiemu Sadowyj’emu zamarzyło się grabieżczo nakładać na rdzennie polskie ziemie i miasta,granice ukraińskiego tworu,którego w czasach II RP nie było.

 1. kp
  kp :

  A tu mamy głos „naszych przyjaciół” na plakat, który w polskiej debacie może być różnie oceniany (dałem o tym wpis). Natomiast na głos takiego Sadowego reakcja nie powinna być w mojej ocenie w tonie przeprosin, zwłaszcza że Ukraińcy publikują mapy z polskimi ziemiami jako ukraińskie. A na koniec, co to takiego ziemie Łemków? To jakieś państwo było, księstwo ze swoimi ziemiami? Raczej była to mniejszość rusińska, zresztą nie poczuwająca się w całości do ukraińskości mieszkająca na polskich ziemiach od państwa Piastów. No cóż, ale jaki inny niż absurdalny argument może wymyślić wobec ziem polskich ten mer? Pytanie, czy taka reakcja nie powinna powodować „skreślenia” tego mera z listy osób, z którymi Polska i polskie organizacje „robią interesy” jakiekolwiek!

 2. braveheart
  braveheart :

  Szarpanie się o granice, to temat prowadzący donikąd, albo do…. wojny. Dbajmy o swoich rodaków po tamtej stronie (najlepiej sprowadźmy ich do kraju), przypominajmy o ludobójstwie, a przede wszystkim naprawmy Polskę od WEWNĄTRZ! Zostawmy granice tak jak są! albo od razu zacznijmy kolejną wojnę w Europie…..

  • jacek_poz
   jacek_poz :

   No co do Wrocławia to można by dyskutować.. Nie ma jednak żadnych wątpliwości co do tego, że Lwów i Wilno to były zawsze rdzennie polskie miasta, gdzie polski żywioł zawsze dominował i których mieszkańcy wielokrotnie w historii okazywali swoje oddanie (często w daninie krwi) do macierzy. Leopolis semper fidelis!

 3. bojno
  bojno :

  Ukraina jest sztucznym bytem politycznym, wykreowanym na początku XX wieku przez Austriaków i Niemców na bazie historii XVIII-wiecznej hetmańszczyzny, przeciwko Rosji i Polakom. Twór ten był następnie, po I wojnie światowej, silnie rozwijany przez Rosję Sowiecką przeciwko Polsce. Fundamentem idei państwa ukraińskiego był integralny ultranacjonalizm, podsycany zarówno przez Niemcy, Austrię, jak i Rosję Sowiecką. To twór zatruty, morderczy, wyrosły na nienawiści do ludzi. Pseudohistoryk Michał Hruszewski wymyślił w ramach tej działalności naród ukraiński. Mało kto wie, że w latach 1914-1920 ukraińscy ultranacjonaliści, realizując ideę narodu ukraińskiego, zabili na terenie Wschodniej Galicji około 80 tysięcy Rusinów, którzy nie chcieli uznać się za Ukraińców lub wiązali swoją przyszłość z Rzecząpospolitą.
  Andriej Sadowyj jest człowiekiem zakażonym chorobą nienawiści do Polski i Polaków. W jego chorej głowie plączą się myśli o wielkiej Ukrainie i nienawiść do innych ludzi.
  Lwów był i będzie polski. To tylko kwestia czasu. I nie jest to żaden rewizjonizm, ani historycznie motywowane emocje czy sentymenty. Chłodna kalkulacja i proces pokojowy spowodują powrót Lwowa do Macierzy. Pamiętajmy, że Rzeczpospolita nie przyłączała siłą ziem – robiły to same.

  • witold_lviv
   witold_lviv :

   Szanowniy Pane Bojno! Ukraicam szkoda czytać takie posty bratnich Polaków. Stanowiska te podobne do postów sympatyków RoSSiyski imperii, lub agentów KGB, którzy nienawidzą Ukrainy i Polski. Historia świata już minął imperialne ambicje i czasy, kiedy ludzie nienawidzą się nawzajem. A teraz, w czasie walki zbrojnej na Ukrainie od prorosyjskich gangsterów, którzy walczą o rosyjskich interesów geopolitycznych i biznesu, Ukraina potrzebuje międzynarodowego wsparcia. Czas rewanżyzmu już minął. Zarówno Polska i Ukraina skutki globalnego konfliktu i zemsty. W swojej historii, Polska straciła niepodległość i stan jak і Ukraina. 1795 roku Polska zniknęła z mapy Europy w rezultacie trzech rozbiorów. Samodzielne państwo polskie nie istniało aż do XX wieku. Trzymajmy dobre relacje i pokoju w naszych krajach.

 4. sylwia
  sylwia :

  Ukrokacapski burmistrz Lwowa, ounowiec Sadowyj, ośmiela siȩ atakować Polskȩ bo wie, że wrogość Ukraińców wobec Polaków nigdy nie zagasła i narasta. Zapewne wie, że czas ukraińskich ataków terrorstycznych w Polsce siȩ zbliża i że Ukraina przemyca do Polski w tym celu broń dla ukraińskich terrorystów. Gdyby nie ciągle szkodzący Polsce jej wrogowie, Lwów już dawno mógłby powrócić do macierzy. Cytuję z wpisu 'Anarchisty’ z 7.9.2014 19:47; „Uchwała Krajowego Prowidu [OUN, http://www2.kki.pl/piojar/polemiki/rubiez/osad/uchwala.html ] zakłada, że rehabilitacji UPA powinno towarzyszyć zacieranie śladów polskości na Kresach. Głosi więc: Przede wszystkim należy narzucić Polakom nasz punkt widzenia na historię i na stosunki ukraińsko-polskie. Nie dopuścić do głoszenia, że Lwów, Tarnopol, Stanisławów, Krzemieniec i in. kiedykolwiek odgrywały rolę polskich ośrodków kultury. Zawsze były to ośrodki kultury ukraińskiej. Polacy nie odgrywali w nich najmniejszej roli, a to, co o nich głosi się dzisiaj, zaliczyć należy do polskiej szowinistycznej propagandy . W rzeczy samej dokłada się wielu starań, aby na Zachodniej Ukrainie znikały znaki polskości. Jest to szczególne bolesne, gdy zważyć, iż po rozpadzie Związku Radzieckiego wymienione miejscowości mogły z powrotem należeć do Polski. Według Żydówki z Drohobycza, a zarazem wielkiej polskiej patriotki doc. dr Dory Kacnelson na początku pieriestrojki odzyskanie Kresów Wschodnich było w zasięgu ręki. Kiedy bowiem Związek Sowiecki zaczął się rozpadać, w rosyjskich stacjach radiowych i telewizyjnych wystąpił wojewoda petersburski, prof. prawa międzynarodowego Anatol Sobczak i stwierdził, iż zgodnie z prawem międzynarodowym, jeśli federacja kilku zjednoczonych krajów rozpada się, terytoria, które dołączono później, mają prawo wrócić do ich poprzedniego statusu. Gorbaczow chciał więc Polsce oddać Lwów, Wilno, Stanisławów, Grodno i Tarnopol. Informację podaną przez doc. Kacnelson podtrzymał prof. Edward Prus, podkreślając jednocześnie, że na przeszkodzie planom Gorbaczowa stanęli Michnik [Szechter], Geremek [Lewartow], Mazowiecki [Dikman] i Kuroń [Kornblum] …”

  • witold_lviv
   witold_lviv :

   Szanowna Pani Silvia! Ukraicam szkoda czytać takie posty bratnich Polaków. Stanowiska te podobne do postów sympatyków RoSSiyski imperii, lub agentów KGB, którzy nienawidzą Ukrainy i Polski. Historia świata już minął imperialne ambicje i czasy, kiedy ludzie nienawidzą się nawzajem. A teraz, w czasie walki zbrojnej na Ukrainie od prorosyjskich gangsterów, którzy walczą o rosyjskich interesów geopolitycznych i biznesu, Ukraina potrzebuje międzynarodowego wsparcia. Czas rewanżyzmu już minął. Zarówno Polska i Ukraina skutki globalnego konfliktu i zemsty. W swojej historii, Polska straciła niepodległość i stan jak і Ukraina. 1795 roku Polska zniknęła z mapy Europy w rezultacie trzech rozbiorów. Samodzielne państwo polskie nie istniało aż do XX wieku. Trzymajmy dobre relacje i pokoju w naszych krajach.

   • sylwia
    sylwia :

    Do ‘Witolda Lviva’: 1. Piszecie: ‘…już minął imperialne ambicje i czasy, kiedy ludzie nienawidzą się…’ . Te czasy nie minȩły. Wasz Doncow rzucił hasło etnicznie homogenicznej Ukrainy a wasi bohaterowi narodowi, krwawi zbrodniarze Szuhewycz, Bandera i Łebed je zrealizowali waszymi rȩkami. Barbarzyńsko wymordowaliście 400 000 Polaków, starców, kobiet, dzieci i niemowląt, którzy konali w potwornych mȩczarniach. To była głównie spokojna ludność rolnicza. Przykład: „…Wymordowanie mieszkańców kolonii Parośla miało miejsce 9 lutego 1943 r., kiedy uzbrojona banda ukraińska z okolic Włodzimierca, udająca radzieckich partyzantów, weszła z rana do kolonii i rozmieściła się we wszystkich domach, by po południu podstępnie wszystkich powiązać i na umówiony sygnał zamordować, zabijając ostrymi narzędziami, przeważnie siekierami, nie oszczędzając nikogo. Zamordowano 173 osoby, tylko 11 osób, przeważnie dzieci, ciężko okaleczone, zostały potem uratowane. Jak zwykle czyniły to bandy, po dokonanym morderstwie gospodarstwa ograbiono, zabierając cały dobytek i żywy inwentarz. Późniejsze oględziny pomordowanych wykazały szczególne okrucieństwo oprawców. Niemowlęta były przybijane do stołów nożami kuchennymi, kilku mężczyzn było obdartych ze skóry pasami, niektórzy mieli wyrywane żyły od pachwiny do stóp, kobiety były nie tylko gwałcone, lecz wiele z nich miało poobcinane piersi. Wielu pomordowanych miało poobcinane uszy, nosy, wargi, oczy powyjmowane, głowy często poobcinane. Po dokonaniu rzezi mordercy urządzili libację w domu sołtysa. Po odejściu oprawców, wśród resztek jedzenia i butelek po samogonie znaleziono martwe dziecko około 12-miesięczne, przybite bagnetem do stołu, a w ustach dziecka włożony był niedojedzony kawałek kiszonego ogórka. Oprócz mieszkańców Parośli, w kolonii zostały zamordowane tego dnia następujące osoby – z Wydymera: Józef Burzyński lat 20, Marcin Kopij lat 45, Ignacy Moskowicz lat ~40, Jadwiga Rudnicka lat 14; z Majdanu: Jankiewicz Józef lat 24 i Stanisława lat 28 z d. Wożniak; z Grabiny Bolesław Burzyński lat 36…” http://wolyn.ovh.org/opisy/parosla-09.html … Wy nam nie wmówicie, że powinniśmy o ukraińskich zbrodniach zapomnieć i siȩ z wami bratać bo to wszystko zrobili inni ludzie w innych czasach. W dzisiejszej Ukrainie wy czcicie zbirów i oprawców z UPA. Wasze dzieci są uczone podziwu dla krwawej UPA i wykonują hitlerowskie pozdrowienia. Bratanie siȩ z zachodnimi Ukraińcami to jest bratanie siȩ z banderowcami. Taką sobie wybraliście drogȩ i czcicie naszych katów wiȩc nienawidzimy was tak samo jak ich. Przez to kiedyś siȩ zderzymy. 2. ‘…w czasie walki zbrojnej na Ukrainie od prorosyjskich gangsterów, którzy walczą o rosyjskich interesów geopolitycznych i biznesu…’. Lud Donbasu powstał przeciwko wam, banderowskim pogrobowcom i czcielom Hitlera. Młodzi i starzy dobrowolnie rzucali cywilne życie i szli bronić swych rodzin przed waszą faszystowską inwazją. Niszczyliście ich osiedla i miasta. Torturowaliście, grabiliście i mordowaliście. W wolnych plebiscytach mieszkańcy Krymu i Donbasu wybrali nowe władze i nie poparli hitlerowskiej szajki oligarchów, która dorwała siȩ do władzy w Kijowie dziȩki wsparciu z Zachodu. Polscy patrioci życzyli powstańcom Donbasu zwyciȩstw i radowali siȩ gdy wam urządzili krwawą łaźniȩ w Iłowajsku i Diebalcewie. Dla nas to była także pomsta za zakatowanych Polaków i ich dzieci w wołyńskiem, tarnopolskiem i stanisławowskiem. Mamy nadziejȩ zobaczyć wiȩcej klȩsk zach. ukraińskich zbirów. 3. ‘…Ukraina potrzebuje miȩdzynarodowego wsparcia…’ Dostanie go akurat tylko tyle na ile jest potrzebna jako miȩso armatnie w realizowaniu celów miȩdzynarodowego oligarchatu i na ile są mu potrzebne ukraińskie zasoby. Potem pójdzie na śmietnik. Amen. Za naszych zakatowanych przez was rodaków. 4. ‘…Trzymajmy dobre relacje i pokoju w naszych krajach…’ Nie możemy mieć dobrych relacji z krajem, który knuje odebranie nam dużej czȩści terytorium, fałszywie nazywając rdzennie polskie ziemie ‘ukraińskimi’. Nie możemy mieć z wami dobrych relacji dopóki nie uznacie prawdy o krwawym zboczeńcu Banderze i potwornych zbrodniach OUN – UPA. Nie ma bratania siȩ z apologetami ludbójstwa na Polakach. Nigdy nam nie bȩdziecie braćmi. Szatan jest wam bratem, wy wampiry.
    https://www.youtube.com/watch?v=cxtxB3wJhmw

    https://www.youtube.com/watch?v=AwxLIW81rRY

    https://www.youtube.com/watch?v=osOtqU2Rch8

 5. mesua
  mesua :

  … jedno jest pewne, Lwów bardzo stracił będąc w granicach ukrainy. Po drugie, to prawda co pisze Sylwia, oni wypierają Polaków z historii tego miasta. Można się o tym przekonać podczas pierwszej lepszej wycieczki po mieście. Najgorsze jest jednak to, że nie dość że nasze rządy nie upomniały się o te tereny i sprawiedliwość dla wymordowanych, to dbają żeby Polacy nie znali swojej historii. Warto więc o tym pisać i rozmawiać … gdzie się da.

 6. cinderella49
  cinderella49 :

  Nie rozumiem, co Sadowemu przeszkadza mapa przedwojennej Polski, przeciez takie sa fakty. Jesli to jest prawda, co wydaje sie b.prawdopodobne,ze z chwila rozpadu ZSRR Polska mogła odzyskać województwa należace przed wojna do Polski, to zawdzieczAMY tylko „naszym” wszawym elitom, które (Kuroń,Michnik i t.p.) same prosiły,zeby Polsce tego nie oddawać. Powinnismy przede wszystkim wzmacniac swoje państwo i w jakis sposób uregulować te kwestie, przede wszystkim sprawy hostoryczne i mieszkajacych tam Polaków.

 7. fiesta
  fiesta :

  Polski Lwow pod tymczasowym zarzadem glupca i smiecia A.Sadowyj jest w dalszym ciagu wlasnoscia Polski, podobnie jak wlasnoscia Polski jest Wroclaw i Szczecin – patrz przepisy prawa miedzynarodowego zlamane przez Stalina odnosnie Polski oraz akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, ktore rozpetaly II w.s. i nie przysluguja Niemcom zadne prawa i odszkodowania.
  Ponadto Niemcy sa winne wyplacic Polsce i Polakom odszkodowania wojenne za zniszczenia materialne i kulturowe dokonane na obszarze panstwa polskiego, za kradziez i wywozke do Niemiec polskiego mienia, za zbrodnie wojenne popelnione na narodzie polskim i za niewolnicza prace Polakow na potrzeby III Rzeszy niemieckiej – straty materialne jakie wyrzadzila Polsce III Rzesza niemiecka w czasie II w.s. zostaly oszacowane na 50 miliardow dolarow w/g wartosci dolara w 1939r, a dzis jest to suma co najmniej 20-krotnie wyzsza, czyli co najmniej 1 bilion dolarow.
  Z kolei UPA-incy sa odpowiedzialni za ZBRODNIE WOJENNE popelnione na polskiej ludnosci cywilnej zamieszkalej na Kresach wschodnich II RP oraz za grabiez i zniszczenia materialne majatkow nalezacych do Polakow.
  Glupiec i smiec A.Sadowyj niech zacznie obliczac ile odszkodowan bedzie musiala wyplacic Polsce UPA-ina za zbrodnie wojenne na Polakach i za grabiez i zniszczenia majatkow nalezacych do Polakow – te odszkodowania naleza sie prawnie Polakom i rzad w Polsce powinien juz dawno zlozyc pozew o odszkodowania w Trybunale Miedzynarodowym.

 8. dajaman
  dajaman :

  Kiedyś Ukraina zniknie z powodu swojej agresywności i braku szacunku do sąsiadów. Ten czas kiedyś się pojawi. Polski rząd powinien tępić ultranacjonalistyczne Ukraińskie ruchy w Polsce, a nałożyć sankcje na tychże ludzi w raz z zakazem wstępu do UE dla wszystkich banderowców( czyt. popleczników zbrodniarza Bandery) Nakładać sankcje za sankcjami na tych którzy podważają historię Polski. Niemcom zaś przypomnieć o tym że „ziemie odzyskane” są kontrybucją za napaść i zniszczenia dokonane przez nazistowskie Niemcy. Polska powinna zacząć żądać odszkodowania za kradzież dokonaną przez ZSRR po II Wojnie Światowej jak i wspólną napaść na Polskę razem z nazistami. Obecnie wszyscy nas opluwają, a rząd udaje że deszcz pada… Kiedy to sie skończy?!?!

  • greg
   greg :

   @Dajaman. Zadną kontrybucję pajacu. Kontrynucję wojenne ( około 8 bln $) to nam się należą, a Ziemie Odzyskane przydzielili nam Związek Sowiecki za nasz ogromny wkład w walce z niemieckim faszyzmem oraz zabrane przez Stalina 2 razy większe Ziemie Wschodnie

 9. tomahawk
  tomahawk :

  Nie rozumiem skąd taki ból d… u Ukraińców. Odzyskaliśmy niepodległość w takim kształcie i tak to promujemy. Nikt nie mówi o rewizji granic, nikt nie planuje zbrojnej akcji.
  Ciekawe, że mapa Polski z lat 1918-1939 jest zła, niewłaściwa i psuje stosunki, ale promowanie banderyzmu jest OK.

 10. greg
  greg :

  Szczyt bezczelnosci,
  hipokryzji i chamstwa banderowskiego kutafona, aby miec pretensje o Ziemie Odzyskane przydzielone nam przez Sowietow w zamian za 2 razy wieksze terytorium zabrane przez Sowietow Polsce, i w znacznej mierze, przekazane post banderowskim paserom, okupantom 4 wojewodztw II RP, ludobojcom i barbarzyncom.