Mer Lwowa i lider współrządzącej Ukrainą partii „Samopomoc” Andrij Sadowyj uważa, że parlament w Kijowie powinien uznać Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) za formację będącą stroną walczącą podczas II wojny światowej.

„My pamiętamy o bohaterach. Każdego miesiąca miasto [Lwów] dopłaca wetaranom UPA z budżetu do emerytury po tysiąc hrywien i nadal będziemy to robić. Musimy pamiętać o naszych bohaterach – o współczesnych oraz o tych, którzy walczyli o nasze państwo w poprzednim wieku” – powiedział mer Lwowa Andrij Sadowyj.

Sadowyj twierdzi, że członkowie UPA powinni być uszanowani nie tylko przez jego miasto, ale także przez ukraińskie państwo na poziomie centralnym. Obecnie we Lwowie członkowie UPA, wdowy po nich i osoby więzione w przeszłości z przyczyn politycznych mają prawo do ulg przy wnoszeniu opłat komunalnych – podaje serwis Radiosvoboda.org. We Lwowie mieszka współcześnie ponad 500 członków UPA.

Ukraińska Powstańcza Armia jest odpowiedzialna za ludobójstwo na ludności polskiej Kresów, w czasie którego zamordowano od 100 do 150 tys. osób.

radiosvoboda.org / Kresy.pl

36 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • tagore
   tagore :

   Mer Lwowa bardzo zręcznie wymanewrował Swobodę i razem ze swoim ugrupowaniem
   zajął jej miejsce. Kłopot w tym ,że z Polskiego punktu widzenia mamy tam zamianę przysłowiowego kija
   na siekierę. Sadowy jest o wiele bardziej wrogi polskim sprawom na Ukrainie niż Swoboda na ,którą zawsze pokazywał jak na złego policjanta. Stara się robić dobre wrażenie na pożytecznych idiotach
   pozornymi działaniami mającymi sprzyjać pojednaniu Polaków i Ukraińców.

   tagore

 1. franciszekk
  franciszekk :

  No to już chyba nie ma żadnych wątpliwości jakie owoce ma tzw. POmarańczowa rewolucja zorganizowana przez tzw. DEMON-kratyczne USA!
  PrzyPOminam, niezorientowanych o krwawych owocach tzw. PO-lityki USA obalonych tzw. „reżimów” w celu zainstalowania POdPOrządkowanej USA DEMON-kracji;
  1) Libia – obalenie Kadafiego,
  2) Egipt- obalenie Mubaraka,
  3) Irak – obalenie Husajna,
  4) krwawe rewolty w niektórych krajach Afryki,
  5) Ukraina – obalenie Janukowycza,
  6) Syria próba usuwania Asada,
  Wcześniej wiele krwawych rewolt w tym słynny Wietnam

 2. franciszekk
  franciszekk :

  No to już chyba nie ma żadnych wątpliwości jakie owoce ma tzw. POmarańczowa rewolucja zorganizowana przez tzw. DEMON-kratyczne USA!
  PrzyPOminam, niezorientowanych o krwawych owocach tzw. PO-lityki USA obalonych tzw. „reżimów” w celu zainstalowania POdPOrządkowanej USA DEMON-kracji;
  1) Libia – obalenie Kadafiego,
  2) Egipt- obalenie Mubaraka,
  3) Irak – obalenie Husajna,
  4) krwawe rewolty w niektórych krajach Afryki,
  5) Ukraina – obalenie Janukowycza,
  6) Syria próba usuwania Asada,
  Wcześniej wiele krwawych rewolt w tym słynny Wietnam

 3. szczurek
  szczurek :

  A może maly happening pod sejmem RP .Proponuję hasła wspierające Ukraińców pod hasłami nadania obywatelowi RP najwyższego odznaczenia państwowego , zrehabilitować Banderę, wybudowania mu pomnika przed sejmem RP oraz nadania weteranom UPA statusu kombatantów.Przy okazji takiego heppeningu proponuję zrehabilitować Hitlera i paru innych zbrodniarzy Np. Nijakiego ENEJ

 4. luis
  luis :

  Najgorsze jest to, że te stare parówy, które brały udział w rzeziach na Wołyniu obnoszą się teraz ze sztandarami na rocznicach, nikt ich nie stawia przed sądami itp. Przecież zbrodniarzy wojennych skazywano! Dobrze, że znalazł się KGBowiec, który odpalił bandere. A tak na nowy rok dla upaińców- SŁAWA STASZYŃSKIEMU!!!

 5. bodzio1
  bodzio1 :

  CHWAŁA ZENONOWI JACHYMKOWI

  Zenon Józef Jachymek ps. „Sławek”, „Waldemar”, „Wallenrod”, „Wiktor”, „Zygmunt Nowosad” (ur. 9 grudnia 1912 w Komarowie, zm. 6 marca 1986 we Wrocławiu) – kapitan rezerwy piechoty Wojska Polskiego. Uczęszczał do gimnazjum w Tomaszowie Lubelskim, gdzie w 1933 otrzymał świadectwo dojrzałości. W latach 1933-1935 studiował weterynarię we Lwowie. W latach 1935-1936 odbył jednoroczną służbę wojskową, w trakcie której ukończył Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy Piechoty 3 Dywizji Piechoty Legionów zorganizowany przy III batalionie 9 Pułku Piechoty Legionów w Tomaszowie Lubelskim. Następnie w okresie 1936-1938 kontynuował studia.

  Latem 1939 został zmobilizowany do WP i wcielony do 9 pp Legionów, w którego szeregach odbył kampanię wrześniową 1939. Początkowo dowódca plutonu, potem 9 kompanii III baonu, walczył pod Iłżą i Starachowicami, a potem na Lubelszczyźnie. Po zakończeniu kampanii wrześniowej 1939 uniknął niewoli i powrócił do rodzinnej wsi.

  Podczas okupacji niemieckiej już od jesieni 1939 rozpoczął działalność konspiracyjną. Był współorganizatorem zrębów SZP/ZWZ na terenie Komarowa. Początkowo zastępca dowódcy, potem dowódca placówki ZWZ Komarów. Na przełomie 1940/1941 został mianowany dowódcą oddziałów szturmowych i dywersji bojowej w obwodzie tomaszowskim ZWZ. Dowodził w wielu akcjach i walkach z Niemcami i UPA. W grudniu 1942 jako jeden z pierwszych uderzył na zasiedlone przez kolonistów niemieckich osadę Komarów, wieś Komarów i Wolicę Śniatycką. W marcu 1943 mianowany został komendantem Rejonu VII w Obwodzie AK Tomaszów Lub., a 11 listopada tego roku awansowany na porucznika rezerwy piechoty. Wiosną 1944 był pomysłodawcą i dowódcą tzw. odcinków przeciwukraińskich, które skoncentrowały zasadnicze siły obwodu w celu walki z oddziałami UPA. 10 marca 1944 dowodził polskimi oddziałami partyzanckimi, które popełniły zbrodnię w Sahryniu. 2 czerwca 1944 dowodził wielką akcją przeciwko UPA pod Dąbrową, Rzeczycą i Ulhówkiem. Po wejściu Armii Czerwonej na teren obwodu był poszukiwany usilnie przez NKWD i UB. Ukrywał się na posterunkach milicji, których załogi składały się wówczas z dużej części z byłych żołnierzy AK i BCh.

  Po rozwiązaniu w styczniu 1945 AK nadal czynny w konspiracji antykomunistycznej – Ruchu Oporu Armii Krajowej. W maju 1945 został przeniesiony do Obwodu Hrubieszów DSZ/WiN, gdzie od czerwca do grudnia 1945 pełnił funkcję zastępcy komendanta obwodu. Awansowany rozkazem Nr 319 z 1 czerwca 1945 Delegata DSZ na Kraj do stopnia kapitana rezerwy. W grudniu 1945 zorganizował kanał przerzutowy do Szwecji dla „spalonych” członków organizacji. Od końca 1945 przebywał osobiście w Szwecji, skąd powrócił do kraju w maju 1946. Posługiwał się „legalną” legitymacją pracownika MBP w Sopocie wystawioną na nazwisko Zygmunt Nowosad.

  Wydany UB przez żonę jednego z kolegów. Zatrzymany przez funkcjonariusza UB 21 września 1946 we wsi Kosowo pow. Świecie. Więziony początkowe w areszcie PUBP Świecie, potem WUBP Bydgoszcz, skąd został przewieziony do więzienia WUBP w Lublinie. Aresztowany przez WPR Lublin, przeszedł ciężkie śledztwo. Wyrokiem WSR Lublin z dnia 23 września 1947 (syg. akt Sr 857/47) został skazany na trzykrotną karę śmierci oraz utratę praw na zawsze. Na podstawie amnestii z 22 lutego 1947 karę śmierci zamieniono mu na karę 15 lat więzienia, był więziony na Zamku Lubelskim i w CWK we Wronkach.

  Postanowieniem Sadu Wojewódzkiego w Lublinie z 20 czerwca 1956 na podstawie amnestii z 27 kwietnia 1956 zmniejszono mu karę do lat 10 i zarządzono natychmiastowe zwolnienie z więzienia, zwolniony z więzienia został 23 sierpnia 1956. Po odzyskaniu wolności zamieszkał we Wrocławiu. Tam również zmarł 6 marca 1986.

  Pochowany na cmentarzu parafialnym w Komarowie. W dniu 9 września 1993 wyrokiem SW w Lublinie został zrehabilitowany.

  W 2012 roku powstał film pt. Wyrok śmierci poświęcony Zenonowi Jachymkowi. Reżyserem obrazu była Ewa Szakalicka, a uroczysty pokaz odbył się 9 grudnia 2012 roku w Komarowie, w setną rocznicę urodzin bohatera[1].

 6. omatko
  omatko :

  Lwów to POLSKIE miasto a ta hołota z upa którą się we Lwowie czci powinna zostać utopiona w gnoju. Te bydlaki jeszcze żyją i znalazł się taki jeden który im dopłaca za zbrodnie popełnione. To wstyd i hańba że jeszcze ten idiota nie dostał za swoje. Za zbrodnie powinna być kara a nie nagroda. Ukraina to Azja nie Europa.

  • sobiepan
   sobiepan :

   GORZKIE ŻYCZENIA NOWOROCZNE Z KIJOWA OD PROSTYCH LUDZI………………………………..„Ja prosta Ukrainka w Kijowie nie mam ciepłej wody, przeżyję, ale w Donbasie w zimnych piwnicach siedzą matki z dziećmi Ukrainki i Rosjanki, mają ostatnie butelki mleka, ale nie mogą dzieci nakarmić tym mlekiem, bo ono jest w butelkach zamarznięte. I w tym wy Polacy macie też swój udział. Nasz naród będzie wam to pamiętał. Polski pan znowu biednego Ukraińca chciał wykorzystać do swoich niecnych celów, robiąc z Ukrainy jakiś BUFOR. Czy myślicie, że Ukraińcy są tacy głupi, żeby ginąć za Polskę w bratobójczej walce z Rosjanami. To w wyniku polskiej propagandy i podżegania narodu ukraińskiego do wejścia do NATO i tego Eurokołchozu-UNI mamy teraz taką sytuację jaką mamy, a jest tragiczna, to prawda. To wasi emisariusze przez nikogo nieproszeni, na krzywy ryj się wpychali na nasz Majdan 2004 r. I to jacy wybitni intelektualiści – ten wasz b. prezydent, który żadnej książki w życiu nie przeczytał – Wałęsa i inne wasze styropiany, a pijany Kwaśniewski do naszych studentów przemawiał, że Ukraina bedzie w UNI i NATO. Nadaliście tytuł honoris causa waszego katolickiego uniwersytetu Juszczence, który zaczął gloryfikować banderyzm. Wasz JPII jaką estymą darzył naszego greko-katolickiego kardynała, który siedział na Syberii i wrócił, tego, który Wołyniu błogosławił tych, co was rznęli. To jak się banderyzm u Nas miał nie rozwijać jak takie zaszczyty za to naszych przywódców spotykały? Podobnie w 2014 r. zachwyty nad walkami Prawego sektora na 2-gim Majdanie i te wspaniałe relacje w waszej TV. I te wizyty, znowu na krzywy ryj, nieproszonych waszych wybitnych polityków: Kaczyńskiego wykrzykującego z zachwytem banderowskie pozdrowienia Slawa herojam!, Buzka z PE i prawdziwych orłów waszej polityki Czarneckiego i Kurskiego, którzy sobie selfie robili na barykadach, jak fotki z podróży do dzikich krajów. A wasz aktualny prezydent to wam kazał za Majdan, na którym dominowali banderowcy, świeczki w oknach palić, co wzruszające było do ‚bulu”. Krzewiciele demokracji – Polacy, którzy wyborów nie potrafią sami u siebie zrobić. Wy zamiast wyborów to klasówki pisemne róbcie, żeby wasi prezydenci umieli czytać książki i pisać poprawnie. Wasz wspaniały foreigen officer from Oxford podpisy składał pod porozumieniami, o egzekwowaniu których potem nawet nie wspomniał. Pomoc nam chcieliście okazywać i stare koce z waszych magazynów wysłać, ale po drodze wasze wojsko je rozkradło. Taką samą rolę mieliście odegrać na Białorusi przez wasz Związek Polaków, ale Łukaszenko prawdziwy przyjaciel Ukraińców wam nie pozwolił. Ciągle was w oczy kole, że na Białorusi są jeszcze ich własne zakłady, które żydowski i zachodni kapitał nie przejął albo zlikwidował. Zaprzedaliście się Zachodowi rozbijając jedność słowiańską i środkowoeuropejską. Żadne inne narody Europy Centralnej i Wschodniej nie poparły banderyzmu na Ukrainie, ani Czesi, ani Słowacy, ani Rumuni, ani Węgrzy na Majdany nie jeździły i banderowskich haseł nie wykrzykiwały.”

  • polskipan
   polskipan :

   tylko Pan Bóg może decydować o czyimś losie i śmierci! czy nie lepiej (ZAMIAST NABIJANIA NA PALE) teleportować 4 mln faszystów z Zielonej Ukrainy (nawet u Starożytnych Rzymian była dziesięcina!!!), a na ich miejsce ściągnąć 4 mln Polaków z Ameryki! do OAZ Turkiestanu, aby ta swołocz przyjęła udar Afganskich Talibów, którzy na wiosnę przez Centralną Azję uderzą na Rosję! a republika bananowa zwana podniośle III RP wydała 6 000 000 000 PLN na szkolenie tych talibów przez 13 lat! Niech Hieroje Ukrainy pokażą męstwo i honor w walce z Talibami, a nie w bombieniu z gradów i toczek U w przedszkola, cerkwie i szpitale Donbasu! PS. TOWARZYSZE: tylko jak zbudować ten cholerny teleport!?! https://www.youtube.com/watch?v=sAHAtCwEWKs