Media: USA szpiegowały Zełenskiego

USA szpiegowały prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – wskazuje prawdopodobny wyciek danych z Pentagonu.

Niektóre dokumenty, które według amerykańskich urzędników są autentyczne, ujawniają skalę podsłuchiwania przez USA kluczowych sojuszników, w tym Korei Południowej, Izraela i Ukrainy – podaje CNN w poniedziałek. Jeden z ujawnionych dokumentów wskazuje, że USA szpiegowały m.in. prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Otoczenie ukraińskiego prezydenta nie uważa tego faktu za dziwny, ale jest rozczarowane wyciekiem tych informacji – podkreśla CNN.

Raport wywiadu USA sugeruje, że Zełenski pod koniec lutego “zaproponował uderzenie na koncentrację wojsk rosyjskich w obwodzie rostowskim” przy pomocy dronów, ponieważ Ukraina nie posiada broni dalekiego zasięgu.

Przechwycona przez amerykańskie służby komunikacja Zełenskiego została zaklasyfikowana przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego jako “informacje wywiadowcze uzyskane z sygnałów elektronicznych i systemów łączności”.

CNN przypomina stanowisko Stanów Zjednoczonych o niechęci do dostarczenia Ukrainie systemów rakietowych dalekiego zasięgu z powodu obaw, że Kijów wykorzysta je do uderzeń na terytorium Rosji. Ukraina obiecała jednak nie używać w tym celu broni dostarczonej przez Amerykanów.

Zobacz także: WaPo: w 2022 roku Rosjanie omal nie zestrzelili brytyjskiego samolotu nad Morzem Czarnym

W innym raporcie stwierdzono, że Chiny mogłyby wykorzystać ukraińskie ataki na cele w głąb Rosji „jako okazję do przedstawienia NATO jako agresora i mogą zwiększyć pomoc dla Rosji, jeśli uznają, że ataki były znaczące”.

Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy oświadczył, że uważa publikowane dokumenty za nieautentyczne i “niemające nic wspólnego z rzeczywistymi planami Ukrainy”. Jego zdaniem są oparte na “dużej ilość sfabrykowanych informacji” rozpowszechnianych przez rosyjski wywiad.

Otoczenie ukraińskiego prezydenta nie uważa faktu szpiegowania go za dziwny, ale jest rozczarowane wyciekiem tych informacji – podaje CNN, powołując się na źródło z otoczenia Zełenskiego.

Doniesienia medialne wskazują, że do sieci wyciekło ponad 100 zdjęć dokumentów, oznaczonych m.in. jako „ściśle tajne”, dotyczących wojny na Ukrainie. Dziennikarze ustalili, że pierwotnie, około 1 marca br., materiały zostały opublikowane na jednym z forów fanów gry Minecraft na serwisie Discord. W ostatnim czasie wiele z nich zostało usuniętych, ale analitycy zdołali zapisać ponad 60 plików.

Jak pisaliśmy, wcześniej amerykański „The New York Times” poinformował, że Pentagon prowadzi śledztwo w sprawie ściśle tajnych dokumentów USA i NATO dotyczących planowanej ukraińskiej kontrofensywy, które wyciekły do mediów społecznościowych. Zawierają one m.in. dane na temat formowania, szkolenia i wyposażania ukraińskich brygad, dostaw zachodniego sprzętu czy tempa zużycia amunicji.

W ocenie analityków, część dokumentów mogła zostać zmanipulowana.

edition.cnn.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Otoczenie ukraińskiego prezydenta nie uważa faktu szpiegowania go za dziwny, ale jest rozczarowane wyciekiem tych informacji – podaje CNN, powołując się na źródło z otoczenia Zełenskiego.” – jest to jednak dziwne w sposób podobny do szpiegowania przez hrabiego zatrudnionego przez niego służącego lub lokaja a reakcja “otoczenia Zełenskiego” jest typowa dla służącego lub lokaja który pod groźbą utraty pracy nie może głośno wyrażać niezadowolenia.