W rozmowie z „The Weekly Standard” czołowy amerykański proukraiński senator John McCain powiedział, że administracja prezydenta Donalda Trumpa poważnie rozważa dostarczenie Ukrainie śmiercionośnej broni defensywnej.

Gazeta przypomina, że obecny sekretarz stanu Rex Tillerson wyraził poparcie dla takiej koncepcji podczas swoich przesłuchań w Senacie w styczniu br., przed objęciem stanowiska.

Według McCaina, szefa komisji sił zbrojnych senatu USA, Tillerson podczas wtorkowego spotkania zasygnalizował możliwość dostarczenia Ukrainie „śmiercionośnej defensywnej pomocy”:

– Z pewnością [Tillerson] powiedział, że musimy zapewnić więcej wsparcia dla… oni poważnie rozważają większą pomoc dla Ukraińców. Przypomniałem mu, że była o tym mowa w ustawie budżetowej o wydatkach obronnych. Powiedział: „Tak, rozważamy tę opcję”.

PRZECZYTAJ:

John Mearsheimer: Nie dozbrajajcie Ukrainy

Dlaczego dozbrajanie Ukrainy to naprawdę bardzo zły pomysł

McCain od początku konfliktu w Donbasie domaga się dostarczania Ukrainie śmiercionośnej broni defensywnej. Jednocześnie, zdecydowanie oponował przeciwko jakiemukolwiek porozumieniu partnerskiemu na linii Waszyngton – Moskwa.

Na początku lutego czołowy „jastrząb” skierował do prezydenta Trumpa list, nalegając na to, by Ukraina mogła otrzymać śmiercionośną broń od Amerykanów:

w świetle najnowszych rosyjskich ataków i perspektywy przyszłej agresji przeciwko Ukrainie nalegam, by skorzystał pan z uprawnień przyznanych przez ustawę o polityce obronnej na rok podatkowy 2017, aby dostarczyć śmiercionośne środki obronne Ukrainie w celu obrony jej terytorium przed kolejnymi naruszeniami ze strony Rosji i jej separatystycznych pełnomocników.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Poroszenko: McCain zapewnił nas o poparciu w walce z rosyjską agresją

USA: McCain chwali spotkanie z Macierewiczem

Czy to początek końca politycznej kariery Johna McCaina? Przecieki i zaskakujący dokument Wikileaks

weeklystandard.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz