Szef MON stwierdził: Broń to wielka odpowiedzialność. Dodał jednak, że czas na łatwiejszy dostęp do broni przez Polaków jeszcze przyjdzie.

Macierewicz podczas spotkania Targach Książki Historycznej w Warszawie otrzymał z sali pytanie dotyczące przywrócenia – zdrowym psychicznie, praworządnym Polakom – prawa do posiadania bronipodobnego do tego przedwojennego, kiedy o dostępie decydowali urzędnicy administracji państwowej (starostowie), a nie jak dziś policja.

Macierewicz odpowiedział: Społeczeństwo polskie dzisiaj jest innym społeczeństwem niż było w okresie II Rzeczypospolitej i zapewne przyjdzie taki moment, kiedy to, o czym pan mówi, będzie można zrealizować. Ale przejdźmy kolejne etapy dorastania do posługiwania się i posiadania broni. Bo broń to jest wielka, wielka odpowiedzialność i trzeba się tej odpowiedzialności po prostu normalnie nauczyć. Ja nie mówię o dziesiątkach lat, ale mówię o latach.

Według Macierewicza obrona terytorialna i możliwość masowego posługiwania się bronią przez ochotników jest ważnym krokiem w tę stronę. Szef MON dodał, że i teraz broń jest dostępna dla każdego Polaka, który ma podstawy do tego, żeby czuć zagrożenie. I policja, pod pewnym warunkami, po przejściu odpowiednich testów i egzaminów, tę broń wydaje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Tyszka o projekcie Kukiz’15: Chodzi o to, aby ucywilizować dostęp do broni
Poseł Bartosz Józwiak z klubu Kukiz’15 złożył projekt liberalizujący dostęp do broni palnej

Jak tłumaczył minister: Proszę nie tworzyć takiego wrażenia, że Polacy są bezbronni dlatego, że w odróżnieniu od II Rzeczypospolitej dzisiaj nie ma masowego dostępu do broni. Ani w II Rzeczypospolitej nie było masowego dostępu do broni, ani dzisiaj nie jest ona wykluczona i zamknięta dla obywateli, a obrona terytorialna – powtarzam – jest krokiem w tę stronę. Według Macierewicza broń jest rzeczywiście krokiem ostatecznym.

kresy.pl / interia.pl

18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. gan
  gan :

  Po przeczytaniu treści warto spojrzeć na tytuł. Ja to widzę tak: K’15 próbuje zaistnieć w sejmie czy mediach, każdym, nawet najbardziej bzdurnym projektem obywatelskim a Kresy pełnią rolę ich tuby propagandowej. Może to i racja – po co Tyszkiewicz ma się zastanawiać nad sensem proponowanych zapisów w projekcie. Lepiej dobrać parę fajnych sloganów jak do fotki na mema. Tak jak on – tak i inni ludzie nie będą tego czytać i zastanawiać się, czy to dobre dla Polski rozwiązanie czy nie. Ważne, by slogany zajefajnie brzmiały.

  • kojoto
   kojoto :

   Wiesz, broni nie będzie sobie kupował byle chlor z meliny, to jest jednak wydatek, który on będzie wolał przeznaczyć na chlańsko. Podobnie będzie z odjechanymi narkomanami. Za to przecież wszyscy zdajemy sobie sprawę, że prawdziwi bandyci dostęp do broni maja i tak. Nie znam statystyk pod tym względem, ale idę o zakład, że w krajach gdzie jest łatwy dostęp do broni większość napadów i zabójstw odbywa sie z użyciem broni nielegalnej i nierejestrowanej. Nie mówię tu o rozmaitych bantustanach. Widocznie zarządzający Polską mają nasz kraj właśnie za jakiś bantustan…

   • rudy
    rudy :

    Tak jak ludzie mają kasę na nowe iPhony, myślę że problem z wydatkiem na broń nie będzie problemu. tym bardziej znając chłopską naturę, wielu facetów w pogoni za „statusem” będą dążyć do zaopatrzeniu się broni palnej jako jeden z symbolu męskości. Chociaż nie wiem jaki mają stosunek do wojska poborowego. Druga rzecz jest zbrojna kultura. W rozwiniętych krajach, gdzie cywile mają dostęp do broni (ja nie mówię o USA), jest mocno rozwinięta kultura przestrzegania prawa – państwo ma większe zaufanie do obywateli. Przede wszystkim osoba planująca posiadać broń musi przede wszystkim umieć nią się posługiwać, ją przechowywać i rozumieć całą odpowiedzialność, którą ona niesie.

   • gan
    gan :

    Rozumiem Cię, ale tak właściwie, to w czym problem? Przecież po spełnieniu odpowiednich wymagań dostaje się legitymacją posiadacza broni i promesy na zakup. System, w którym wymagania są następujące: zaświadczenie o niekaralności (wypis z rejestru sądowego) oraz badania lekarskie (psycholog, psychiatra itp.) to podstawa. Czy uważasz, że należałoby z czegoś w tej kwestii zrezygnować? Owszem, możemy wzorem projektu ROMB przenosić to na administrację samorządową. Wtedy trzeba będzie zbudować infrastrukturę na styku rejestry policyjne – samorząd, wprowadzić urzędnicze etaty, itp. Po co? Ludzie często wycierają sobie gębę tym, że „pan komendant może odmówić” ale to zwykłe pieniactwo – ja nie znam żadnego przypadku, w którym odmówiono wydania pozwolenia. I tak między Bogiem a prawdą, to KWP nie ma podstawy prawnej odmówić wydania Ci pozwolenia, co najwyżej może mieć zastrzeżenia do ilości promes, o które się ubiegasz. Macierewicz słusznie mówi o kulturze obchodzenia się z bronią. Tego projekt ROMBu nie zmieni okresowymi egzaminami (koleje etaty urzędnicze). Obycia z bronią nabywa się, gdy się jej używa. Uwierz mi, że po dostaniu promes z KWP w większości wypadków będzie płacz, że broń za droga a amunicja – to już w ogóle. Jeśli nie wierzysz – popytaj w sklepach jakie są dostępne rodzaje amunicji. Większość to najtańsza, czeska Sellier & Bellot (ok. 100 pln za paczkę) , która lata tak, jak kosztuje… W ramach jednego treningu wystrzelasz takich paczek 2-3. To kosztuje. Jak dla mnie projekt ROMB nie poprawi nic a tylko rozmnoży etaty urzędnicze i przysporzy wydatków na wdrożenie.

  • fiesta
   fiesta :

   re: pi….. wlasciwie to jest kilka przyczyn, ktorych obawiaja sie zydowskie ekipy rzadzace w Polsce, a mianowicie: 1. Obawa przed uzbrojonymi Polakami, ktorzy moga usunac sila zydow od wladzy w Polsce i popsuc im plany okradania Polski i zniewolenia narodu polskiego. 2. Obawa przed uzbrojonymi Polakami, ktorzy beda chcieli odzyskac rozkradziony za bezcen polski majatek narodowy. 3. Obawa przed uzbrojonymi Polakami, ktorzy beda wykonywac egzekucje na zdrajcach Polski i czyscic Polske z lajna, ktore zalega od dziesiecioleci.
   Przez ostatnie 71 lat Polacy mieli do czynienia z zydokomuna, ktora przez 45 lat zniewalala Polske i narod oraz mordowala polskich patriotow i zadnemu bandycie i sqrwysynowi nie spadl wlos z glowy, bo zydo-opozycja z KOR i Solidarnosci podzielila sie wladza z zydokomuna w 1989r przy „okraglym stole” i na nowo zydostwo rzadzi w Polsce, okrada Polske i zniewala Polakow oraz dziala na szkode polskich interesow narodowych – vide oddanie wladzy nad Polska komisarzom z Brukseli i realizowanie dyrektyw plynacych z Izraela i LOBBY ZYDOWSKIEGO z USA (WJC, AJC, AIPAC, B’nai B’rith etc) ; sam zyd Kalkstein vel L.Kaczynski wygadal sie na te tematy podczas pobytu w Izraelu w 2006r na prywatnym spotkaniu z tamtejszymi zydami w knesecie – patrz video na stronie:

   https://www.youtube.com/watch?v=x9o9m08F5AE

   Poza tym zydowski wazeliniarz A.Duda pojechal do USA we wrzesniu 2016r po instrukcje od tamtajszych zydow, a teraz zydowska wazeliniara B.Szydlo pojechala do Izraela po instrukcje od izraelskich zydow i obydwoje beda walczyc z „polskim antysemityzmem” – ( http://forum.suwerennosc.com/viewtopic.php?f=35 &t=496 &p=15214 ).

   • fiesta
    fiesta :

    p.s.
    Zeby zbic Polakow z tropu to zyd Waszczykowski i Macierewicz strasza Polakow Rosja, a za pieniadze polskiego podatnika utrzymywana jest zydowska szarancza u wladzy na UPA-inie i szaransza z UPA-iny masowo naplywajaca do Polski. To sa dowody, ze zydy u wladzy w Polsce realizuja zydowskie interesy lokalne i globalne kosztem Polski i Polakow, ktorzy staja sie niewolnnikami systemu, coraz bardziej biednieja i sa przez to zmuszani do emigracji za chlebem.
    Na miejsce Polakow pojawia sie z kolei zydostwo i szarancza z UPA-iny.