Manewry Zapad-2017 będą kontynuowane, tym razem z ćwiczeniem użycia broni nuklearnej – twierdzi szef MON Antoni Macierewicz. Jego zdaniem, Rosja wspólnie z Chinami i Koreą Północną dopuszcza się wielu działań o znamionach prowokacji.

Podczas rozmowy na antenie TVP Info minister obrony Antoni Macierewicz przekonywał, że ćwiczenia Zapad 2017 są nie tylko największe, ale i najbardziej agresywne i wielofunkcyjne ze wszystkich rosyjskich ćwiczeń w ciągu ostatnich 30 lat.

Przeczytaj: Ujawniono szczegóły manewrów Zapad-2017: fikcyjne państwo Lubenia na północy Polski

Według oficjalnych informacji, manewry mają zakończyć się w środę Szef MON nie daje jednak temu wiary. Zwrócił uwagę, że nie można przywiązywać wagi do takich zapowiedzi.

– One będą kontynuowane, tym razem z ćwiczeniem użycia broni nuklearnej, co nie zostało wpisane do programu ćwiczeń – powiedział Macierewicz. Minister podkreślił też, że rosyjska doktryna obronna oznacza wcześniejsze ataki na upatrzone wcześniej miejsca. Przekonywał też, że Rosja od dłuższego czasu wespół z Chinami i Koreą Północną dopuszczają się wielu działań o znamionach prowokacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wtorkowe wypowiedzi Macierewicza zostały odnotowane m.in. przez duże ukraińskie media. Agencja Unian oraz portal ZN.ua, związany z tygodnikiem „Zerkało Niedieli” cytowały słowa szefa MON pisząc, że według niego „Rosja może użyć broni nuklearnej w trakcie ćwiczeń Zapad-2017”. Jednocześnie podkreślono, że Ukraina i Polska z powodu tych manewrów wzmocnią współpracę swoich agencji ds. obrony.

Oficjalnie, rosyjsko-białoruskie ćwiczenia mają zakończyć się w środę. Według strony rosyjskiej i białoruskiej, uczestniczy w nich 12,7 tys. żołnierzy i blisko 700 jednostek sprzętu wojskowego. Część mediów, w tym m.in. TVP Info, powołuje się jednak na doniesienia Ministerstwa Obrony Ukrainy, które przekonuje, że zgodnie ze „stanem na 19 września realna liczba zaangażowanych we wszystkie przedsięwzięcia w ramach manewrów Zapad 2017 oceniana jest na 120 tysięcy osób, 10 tysięcy sztuk sprzętu bojowego, blisko 100 statków powietrznych i blisko 40 jednostek morskich różnej klasy”.

Zobacz: Rosja: śmigłowiec ostrzelał cywilów rakietami w trakcie manewrów Zapad-2017 [+VIDEO]

tvp.info / Unian / zn.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. tagore
    tagore :

    Gratuluję redakcji weny twórczej ,tytuł zrobił takie wielkie wrażenie na czytających ,że nie zauważyli poniżej tekstu wypowiedzi Pana Macierewicza nie poprawionej przez redakcję.
    „Zapad-2017 będą kontynuowane, tym razem z ćwiczeniem użycia broni nuklearnej – twierdzi szef MON Antoni Macierewicz” Nie tak dawno Moskwa przeprowadziła ćwiczenia
    przy założeniu użycia broni atomowej w rejonie Warszawy ,więc nie jest to nic niezwykłego.