Manewry Zapad-2017 będą kontynuowane, tym razem z ćwiczeniem użycia broni nuklearnej – twierdzi szef MON Antoni Macierewicz. Jego zdaniem, Rosja wspólnie z Chinami i Koreą Północną dopuszcza się wielu działań o znamionach prowokacji.

Podczas rozmowy na antenie TVP Info minister obrony Antoni Macierewicz przekonywał, że ćwiczenia Zapad 2017 są nie tylko największe, ale i najbardziej agresywne i wielofunkcyjne ze wszystkich rosyjskich ćwiczeń w ciągu ostatnich 30 lat.

Przeczytaj: Ujawniono szczegóły manewrów Zapad-2017: fikcyjne państwo Lubenia na północy Polski

Według oficjalnych informacji, manewry mają zakończyć się w środę Szef MON nie daje jednak temu wiary. Zwrócił uwagę, że nie można przywiązywać wagi do takich zapowiedzi.

– One będą kontynuowane, tym razem z ćwiczeniem użycia broni nuklearnej, co nie zostało wpisane do programu ćwiczeń – powiedział Macierewicz. Minister podkreślił też, że rosyjska doktryna obronna oznacza wcześniejsze ataki na upatrzone wcześniej miejsca. Przekonywał też, że Rosja od dłuższego czasu wespół z Chinami i Koreą Północną dopuszczają się wielu działań o znamionach prowokacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wtorkowe wypowiedzi Macierewicza zostały odnotowane m.in. przez duże ukraińskie media. Agencja Unian oraz portal ZN.ua, związany z tygodnikiem „Zerkało Niedieli” cytowały słowa szefa MON pisząc, że według niego „Rosja może użyć broni nuklearnej w trakcie ćwiczeń Zapad-2017”. Jednocześnie podkreślono, że Ukraina i Polska z powodu tych manewrów wzmocnią współpracę swoich agencji ds. obrony.

Oficjalnie, rosyjsko-białoruskie ćwiczenia mają zakończyć się w środę. Według strony rosyjskiej i białoruskiej, uczestniczy w nich 12,7 tys. żołnierzy i blisko 700 jednostek sprzętu wojskowego. Część mediów, w tym m.in. TVP Info, powołuje się jednak na doniesienia Ministerstwa Obrony Ukrainy, które przekonuje, że zgodnie ze „stanem na 19 września realna liczba zaangażowanych we wszystkie przedsięwzięcia w ramach manewrów Zapad 2017 oceniana jest na 120 tysięcy osób, 10 tysięcy sztuk sprzętu bojowego, blisko 100 statków powietrznych i blisko 40 jednostek morskich różnej klasy”.

Zobacz: Rosja: śmigłowiec ostrzelał cywilów rakietami w trakcie manewrów Zapad-2017 [+VIDEO]

tvp.info / Unian / zn.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. tagore
    tagore :

    Gratuluję redakcji weny twórczej ,tytuł zrobił takie wielkie wrażenie na czytających ,że nie zauważyli poniżej tekstu wypowiedzi Pana Macierewicza nie poprawionej przez redakcję.
    „Zapad-2017 będą kontynuowane, tym razem z ćwiczeniem użycia broni nuklearnej – twierdzi szef MON Antoni Macierewicz” Nie tak dawno Moskwa przeprowadziła ćwiczenia
    przy założeniu użycia broni atomowej w rejonie Warszawy ,więc nie jest to nic niezwykłego.