Losy budżetu UE a Litwa i Polska

W Brukseli trwa szczyt Unii Europejskiej. Liderzy państw członkowskich próbują uzgodnić budżet unijny na lata 2014-2020. W szczycie bierze udział również Litwa i Polska. Obydwa państwa nie są szczególnie zadowolone z przebiegu obrad. Wszyscy obawiają się cięć w budżecie.

Liderzy państw członkowskich, obradujący na szczycie w Brukseli, nie mogą dojść do wspólnego mianownika. „Wszyscy mówią tylko o cięciach. Nikt nie dyskutuje o jakości inwestycji, tylko cięcia, cięcia, cięcia” – mówił José Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej. Nieporozumienia wynikają z tego, że większość państw Unii Europejskiej znajduje się na granicy recesji, a państwa będące w lepszej sytuacji finansowej i gospodarczej opowiadają się za oszczędzaniem, żądają ostrych cięć wydatków UE. Najbardziej niezadowolone są państwa południowej i wschodniej Europy, w tym Litwa i Polska.

Litwa obawia się wielkich cięć w budżecie. Z obrad, które się już się odbyły, można wnioskować, że wsparcie strukturalne dla państw bałtyckich byłoby mniej ograniczane z powodu ogromnego spadku gospodarczego w 2009 r. w tych państwach. Wstępnie wiadomo, że do roku 2020 Litwa miałaby otrzymać 460 mln euro na wydatki związane z zamknięciem Ignalińskiej Elektrowni Atomowej.

Strona polska walczy, by cięcia były jak najmniejsze. Kładzie nacisk na to, by większe były środki na wspólną politykę rolną. Polska składka w roku 2012 wyniosła około 4 mld euro, planuje się, że w 2013 r. będą to niespełna 4,5 mld. Wpływy są znacznie większe. W bieżącym roku na konto polskie wpłynęło około 18 mld euro, a w 2013 r. wpłynie jeszcze 20 mld euro.

Negocjacje budżetowe to najtrudniejsze rozmowy między państwami UE. Każdy kraj się stara, by jego składka była jak najmniejsza, a jednocześnie chce w jak największym stopniu korzystać z unijnych funduszy. Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy w przemówieniach ciągle powtarza, że mimo trudności, państwa muszą przystać na wspólne rozwiązane, zaznacza, że odłożenie obrad na kolejne miesiące niczemu nie będzie służyło.

Wilnoteka.lt/Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply