Socjaldemokraci już się opowiedzieli za usunięciem z koalicji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Partia Pracy, która ma ochotę na stanowisko ministra energetyki, popiera ich stanowisko.

Prezydium Partii Socjaldemokratycznej podczas poniedziałkowego posiedzenia stwierdziło, że AWPL “pracuje niekonstruktywnie i dalszy jej udział w rządzie jest zbędny”. Premier Algirdas Butkevičiaus oświadczył, że AWPL nie otrzyma w rządzie żadnego stanowiska. “Minister energetyki z AWPL z całą pewnością nie zostanie mianowany. I w moim gabinecie oddelegowanej przez nich osoby, która mogłaby pełnić tę funkcję, nie będzie. Nie może być dwóch premierów, nie może być ministrów, którzy nie wykonują programu rządu”– powiedział A.Butkevičius.

Socjaldemokraci są zdania, że centrolewicowa koalicja przetrwa bez AWPL. Poparła ich współrządząca Partia Pracy. Przewodnicząca Sejmu Litwy z ramienia Partii Pracy Loreta Graužinienė poinformowała, że “zarząd partii sformułował swoją pozycję, którą przedstawi podczas posiedzenia rady politycznej koalicji rządzącej. Partia Pracy popiera stanowisko premiera odnośnie kwestii dotyczących rządu”. Partia Pracy na razie nie zdradziła swego stanowiska w sprawie dalszego udziału AWPL w koalicji rządzącej.

Rolandas Paksas, lider trzeciej koalicyjnej formacji, czyli Partii Porządek i Sprawiedliwość, powiedział natomiast, że nie rozumie stanowiska premiera i nie widzi na razie alternatywy dla obecnej koalicji. “Po pierwsze, chciałbym usłyszeć to z ust premiera. Usłyszeć argumenty, dlaczego w tak skomplikowanym okresie, kiedy mamy rosyjskie embargo na nasze towary, kryzys ukraiński i ogólnie – napiętą sytuację, podejmowane są takie decyzje” – stwierdził Rolandas Paksas.

AWPL rozpowszechniło w poniedziałek wieczorem oświadczenie, w którym napisano między innymi: “Wygląda na to, że kryzys w rządzie nastąpił nie z powodu R. Cytackiej, tylko na skutek konfliktu interesów biznesowych w Ministerstwie Energetyki. Jeszcze w końcu ubiegłego tygodnia premier oświadczył, że oczekuje od AWPL zgłoszenia innego kandydata na ministra, a dzisiaj w mediach pojawiły się informacje, że AWPL może nie otrzymać stanowiska ministra energetyki. Prezydium socjaldemokratów właśnie dziś wieczorem wyraziło taką swoją wolę. Natomiast ukazujące się komentarze liderów partii “Porządek i Sprawiedliwość” oraz Partii Pracy Rolandasa Paksasa i Lorety Graužinienė, marszałek Sejmu RL, mówią jednoznacznie, że umowa koalicyjna czterech partii z listopada 2012 roku jest ważna, może ją zmienić jedynie rada polityczna koalicji rządzącej, która obrady rozpocznie jutro o godz. 16.30. To oznacza, że stanowisko ministra i wiceministra energetyki nadal należy do AWPL”.

Koalicję rządzącą na Litwie współtworzą socjaldemokraci, Partia Pracy, ugrupowanie Porządek i Sprawiedliwość oraz Akcja Wyborcza Polaków na Litwie. Obecnie koalicja posiada 89 mandatów w 141-osobowym Sejmie. AWPL, która ma w sejmie 8 posłów, zgodnie z porozumieniem miała w rządzie stanowisko ministra energetyki i pięć stanowisk wiceministrów: energetyki, transportu, rolnictwa, oświaty i kultury.

Wilnoteka.lt

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply