Litwa: Bicie dzwonów przypomniało o legalizacji aborcji

Bicie kościelnych dzwonów o godzinie 15 czasu lokalnego przypomniało we wtorek na Litwie 55 rocznicę legalizacji aborcji w kraju. W ten sposób z inicjatywy litewskiego Kościoła została też uczczona pamięć dzieci nienarodzonych.

Według katolickiej prasy, od czasu legalizacji aborcji na Litwie dokonano 2 mln zabiegów.

Przerywanie ciąży zostało zalegalizowane na Litwie w czasach radzieckich, w 1955 roku. Obowiązująca dotychczas ustawa pozwala na aborcję bez ograniczeń do 12. tygodnia.

Przed kilkoma laty litewski parlament rozpoczął omawianie projektu ustawy o ochronie życia poczętego, ale ostatecznie projekt nie uzyskał poparcia.

Obecnie w Sejmie złożone są poprawki do ustawy o ochronie zdrowia, dające lekarzom możliwość odmowy usunięcia ciąży ze względów religijnych, bądź innych przekonań.

Przeprowadzony w sierpniu sondaż instytutu Spinter Tyrimai wskazuje, że ponad 84 proc. Litwinów usprawiedliwia aborcję. 36 proc. respondentów uważa, że kobieta ma bezwarunkowo prawo decyzji w sprawie przerywania ciąży, 48 proc. sądzi, że aborcja powinna być dopuszczalna w niektórych przypadkach.

Kurier Wileński/PAP/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz