Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, podczas piątkowej wideokonferencji w ramach Dialogu Śródziemnomorskiego skrytykował obecność wojsk USA w Syrii – przekazała agencja Tass. Minister twierdzi, że Amerykanie przeszkadzają w przywróceniu jedności kraju.

Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa Tass, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow skrytykował obecność wojsk amerykańskich w Syrii. „Nielegalna obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych w Syrii przeszkadza w przywróceniu jedności kraju” – powiedział podczas wideokonferencji Dialog Śródziemnomorski Rzym 2020.

Zdaniem rosyjskiego ministra „przełamanie” terroryzmu było możliwe głównie dzięki zdecydowanej pomocy Rosji dla rządu syryjskiego.

Zobacz też: USA wezwały Syrię i Rosję do zakończenia „nikczemnej ofensywy” w Idlib

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Na pierwszy plan wysuwają się zadania zapewnienia godnych warunków życia milionom Syryjczyków, którzy przeżyli tę wyniszczającą wojnę. Wymaga to udziału całej społeczności światowej” – powiedział Ławrow. „Musimy z żalem stwierdzić, że w odpowiedzi na konstruktywne zmiany w rozwiązaniach politycznych Damaszek zmaga się z nielegalną obecnością sił amerykańskich na swoim terytorium, co jest jawnie wykorzystywane do zachęcania do separatyzmu i utrudniania odbudowy jedności kraju”.

Rosyjski minister spraw zagranicznych zwrócił uwagę na amerykańskie i europejskie sankcje wymierzone w Syrię oraz  zarzuty przeciwko Damaszkowi dotyczące użycia broni chemicznej i zbrodni wojennych. Zdaniem Ławrowa nie ma dowodów na używanie broni przez wojska rządowe.

„Zachód demonstruje podwójne standardy, odmawiając pomocy Syrii, nawet gdy podnoszone są kwestie humanitarne” – podkreślił. „W trakcie pandemii zachód trzyma się polityki ekonomicznego zdławienia Syrii”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Ławrow dodał , że na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej pokój i stabilność można przynieść w oparciu o prawo międzynarodowe. Przywrócenie pokoju „polega na odrzuceniu wszelkich zewnętrznych ingerencji, poszanowaniu zasad Karty Narodów Zjednoczonych, suwerenności i integralności terytorialnej oraz poleganiu na integracyjnym dialogu narodowym w każdym kraju, w którym można dostrzec jakąkolwiek walkę” – wyjaśnił minister. „Rosja trzyma się tej właśnie linii we wszystkich sytuacjach w regionie, w tym w Syrii” – zakończył.

Zobacz też: Syria: incydent z udziałem żołnierzy USA. Padły strzały, jedna osoba nie żyje [+VIDEO]

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz