Ukraina oczekuje, że kraje, które miałyby być gwarantami jej bezpieczeństwa, w ciągu 24 godzin będą musiały m.in. wysłać na Ukrainę niezbędne uzbrojenie i wprowadzić sankcje.

W wywiadzie dla hiszpańskiej gazety „El Pais”, szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba wypowiedział się w kwestii gwarancji bezpieczeństwa, jakich Ukraina oczekuje od innych krajów, jeśli zgodzi się na warunek Rosji dotyczący statusu neutralnego państwa ukraińskiego i jego niewstąpienia do NATO.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Kułeba zaznaczył przy tym, że Moskwa oczekuje od Ukrainy niedopuszczalnych ustępstw, podczas gdy Kijów interesują trzy główne kwestie: gwarancje bezpieczeństwa, uznanie integralności terytorialnej Ukrainy włącznie z Krymem i Donbasem oraz zawieszenie broni i odejście rosyjskich wojsk. Przyznał też, że w niektórych ważnych i fundamentalnych kwestiach nadal nie ma poważnych postępów.

W kwestii gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, minister powiedział, że powinny one być nie tylko ze strony Rosji, ale również innych państw. Zaznaczył, że Rosja się na to zgodziła. Dodał, że wszystkie kwestie uzgodnione między partiami muszą być prawnie poparte i ratyfikowane przez parlament.

Gwarancją bezpieczeństwa Hiszpanii jako członka NATO jest artykuł 5, dotyczący tego, że jeśli ktoś na nią napadnie, to wszyscy inni członkowie [Sojuszu – red.] będą jej bronić. Chcemy czegoś podobnego. To znaczy, jeśli ktoś napadnie na Ukrainę, to te kraje, które dadzą swoje gwarancje bezpieczeństwa, w ciągu 24 godzin będą miały wysłać całe niezbędne uzbrojenie, przyjąć rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, domagając się zatrzymania agresji i wprowadzić sankcje” – powiedział Kułeba.

Szef ukraińskiej dyplomacji powiedział też, że Ukraina prowadzi w tej sprawie rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Turcją.

Oni są pozytywnie odnosili się do tego pomysłu. Wszystko to jeszcze będzie omawiane, ale jestem zadowolony z naszej priorytetowej reakcji” – powiedział szef MSZ Ukrainy.

Przeczytaj: Partia Zełenskiego: Ukraina nie będzie w NATO, USA i Turcja gwarantami bezpieczeństwa

Czytaj również: MSZ Turcji: Rosja nie jest przeciwna by kraje Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Turcja i Niemcy gwarantowały bezpieczeństwo Ukrainy

Agencja Unian dodaje, że w opinii Kancelarii Prezydenta Ukrainy, znaczący postęp w rozmowach z Rosją można osiągnąć tylko na poziomie negocjacji między prezydentami obu krajów.

Przypomnijmy, że tydzień temu Ddradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, członek ukraińskiej delegacji na rozmowy z Rosją, widzi Polskę jako jednego z członków przyszłego paktu, który ma gwarantować niepodległość i suwerenność Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: Podolak: chcemy ukraińskiego modelu neutralności, z twardymi gwarancjami bezpieczeństwa

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz