Członkowie sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą gościli na Białorusi, gdzie spotykali się z miejscowymi rodakami. 

W dniach 28-29 czerwca na Białorusi, a konkretnie w obwodzie grodzieńskim przebywało 11 członków sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą gościli na Białorusi, w tym przewodnicząca Anną Schmidt-Rodziewicz (PiS) oraz Adam Andruszkiewicz będący członkiem tej komisji, ale też współprzewodniczącym Polsko-Białoruskiej Grupy Parlamentarnej.

Pierwszym punktem było spotkanie z kierownictwem niezależnego Związku Polaków na Białorusi, które od 2005 r. nie jest uznawane przez władze tego państwa. Obok posłów i czołowych działaczy ZPB w spotkaniu brali również udział ambasador RP w Mińsku Konrad Pawlik i konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek. Rozmowy dotyczyły sytuacji naszych rodaków na Białorusi, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji polskiej oświaty.

Po spotkaniu z Zarządem Głównym ZPB posłowie udali się do drugiej czołowej organizacji miejscowych Polaków – Polskiej Macierzy Szkolnej, która prowadzi w Grodnie największą, niepubliczną szkołę nauczającą w języku polskim na Białorusi. Tego samego dnia odbyło się jeszcze wieczorem plenarne posiedzenie z reprezentantami różnych organizacji społecznych miejscowych Polaków, zorganizowane w sali Konsulatu Generalnego RP.

Delegacja Sejmu RP udała się także na cmentarz farny gdzie odwiedzono mogiły Elizy Orzeszkowej oraz obrońców Grodna z września 1939, w tym najmłodszego z nich, Tadeusza Jasińskiego. Posłowie udali się na także na cmentarz garnizonowy, gdzie odmówili modlitwę pod krzyżem katyńskim.

Drugiego dnia delegacja poselska zdecydowała się przedstawić wnioski i postulaty społeczności polskiej lokalnym władzom. Posłowie spotkali się z wiceprzewodniczącym Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego Wiktorem Liskowiczem oraz przez zastępcą szefa administracji miasta Grodna Zoją Kuleszą. “Poruszyliśmy niepokojące nas kwestie, dotyczące polskiego szkolnictwa na Białorusi. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie wszystkim chętnym możliwości nauki w języku polskim, a także reaktywację polskiego przedszkola w Grodnie” – podsumowała rozmowy poseł Schmidt-Rodziewicz. W kontekście problemów polskich szkół na Białorusi przypomniała, że “w szkołach w Hajnówce i w Bielsku Podlaskim mniejszość białoruska może korzystać z zajęć w języku ojczystym. Jesteśmy otwarci na tę mniejszość i wszelkie ułatwienia w edukacji”. Przewodnicząca Komisji Łączności z Polakami za Granicą krytykowała projekt nowej ustawy oświatowej przygotowany przez białoruskie Ministerstwo Edukacji, groźny dla polskich szkół: “Ten temat jest przedmiotem rozmów na szczeblu międzyrządowym i tu także polskie stanowisko jest jasno sformułowane. Jeśli nie ma postępu w tej dziedzinie, to przynajmniej chcemy zachowania status quo, to znaczy niewprowadzania zmian, które w naszej ocenie doprowadzą do „zwinięcia” polskiego szkolnictwa na terenie Białorusi. Liczymy na to, że te zmiany zostaną powstrzymane”.

Jak relacjonuje portal Związku Polaków, polscy posłowie uznali rozmowy za udane “ponieważ udało się jasno przedstawić postulaty, sformułowane w oparciu o potrzeby polskiej mniejszości na Białorusi i usłyszeć od władz deklaracje, że na szczeblu lokalnym będą poszukiwane pozytywne rozwiązania problemów, nurtujących Polaków Grodna i Grodzieńszczyzny”.

Drugiego dnia polscy posłowie odwiedzili także mogiły bohaterów walk o polskość Kresów w Stryjówce (zbiorowa mogiła żołnierzy VIII Uderzeniowego Batalionu Kadrowego), Szczuczynie biorowa mogiła żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu parafialnym (zbiorowa mogiła żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu parafialnym), Brzozówce (Grób rodzinny właścicieli huty szkła „Niemen”, Juliusza Stolle i jego rodziny), Nowogródku (zbiorowa mogiła 60. ofiar hitlerowskiej zbrodni dokonanej w lasku pod koszarami 31.VII.1942 r.), Wołkowysku (Polski Cmentarz Wojskowy).

Na Białorusi żyje oficjalnie 295 tys. Polaków stanowiących 3,1% mieszkańców państwa. W samym obwodzie grodzieńskim żyje prawie 240 tys. Polaków stanowiących 21,5% jego mieszkańców.

znadniemna.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply