Trzy polskie kanały telewizyjne na Wileńszczyźnie od przyszłego roku?

Litewskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji planuje ogłosić przetarg na nadawanie na Wileńszczyźnie trzech polskich kanałów telewizyjnych.

Jak podała agencja informacyjna BNS – „Planowany jest kontrakt na retransmisję trzech polskich kanałów telewizyjnych na Litwie Południowo-Wschodniej” – określenie w retoryce Litwinów oznacza zamieszkaną przez Polaków Wileńszczyznę. Minister transportu i komunikacji, Vytautė Šmaižytė stwierdziła, że rząd chce przeznaczyć na zakup praw do retransmisji polskich programów 350 tys. euro.

Šmaižytė zadeklarowała, że jej ministerstwo opublikuje specyfikację zamówienia w ciągu tygodnia. Ogłoszenie przetargu jest planowane na koniec września, tak aby sam kontrakt został podpisany w grudniu. Litewskie ministerstwo chce aby trzy polskie kanały był nadawane od 1 lutego 2018 roku.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

Program TVP był nadawany na Litwie od kwietnia 1990 roku, kiedy to politykom litewskim zależało na poparciu ze strony Polski dla ich działań na rzecz uznania świeżo ogłoszonej niepodległości republiki względem ZSRR. Jednak w wkrótce po międzynarodowym uznaniu litewskiej państwowości, nadawanie TVP zostało w kwietniu 1992 r. przerwane. Zamiast niej, na tym samym paśmie zaczęto transmitować na Wileńszczyźnie litewskojęzyczną Telewizji Litwy Wschodniej. Od tego czasu miejscowi Polacy mieli stały dostęp tylko do satelitarnej TVP Polonia.

Czytaj także: Młodzież Wszechpolska demonstrowała w obronie Polaków na Litwie

delfi.lt/kresy.pl

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. wilenski :

    Jeszcze przed wakacjami frakcja AWPL-ZChR w litewskim Sejmasie zwróciła się do prezesa Zarządu Telewizji Polskiej z prośbą o retransmisję na Litwie ośmiu kanałów TVP, ważnych dla promowania kultury, historii, języka wśród Polaków na Litwie i nie tylko. Od 2008 roku mieszkańcy Litwy nie mają dostępu do treści emitowanych przez TVP.