1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. PolakNieTutejszy
    PolakNieTutejszy :

    500 tys. żołnierzy w kraju, gdzie przyrost naturalny jest bliski 1.0, a 1/3 mężczyzn nie dożywa do emerytury?
    Jeśli to nie jest megalomania, to co jest?
    W PRL-u mieliśmy średnio ok. 300 tys. żołnierzy, ale wtedy mieliśmy na wsiach model 2+5, a w miastach 2+3. Było z czego wybierać.
    Proponuję przyjąć taki przelicznik: armia jest tak liczna, ile dzieci rodzi się rocznie.

    Liczba urodzeń rocznie w Polsce:
    Początek lat 60. (ok. 1960–1963): ~550–600 tys. urodzeń rocznie
    Środek lat 60. (1965–1968): ~520–560 tys.
    Koniec lat 60. (1969–1970): ~500–530 tys. (lekki spadek)
    Początek lat 70.: ~480–520 tys.
    Środek lat 70. (wyż demograficzny): ~550–600 tys.
    Koniec lat 70. (1978–1980): nawet 600–700 tys. rocznie (szczyt ok. 1980)

    W 2025 r. – ok. 300 tys.