Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Amerykańskie siły przeprowadziły kolejną serię nocnych ataków na cele w Iranie. Według CENTCOM trafiono m.in. centra dowodzenia, punkty obrony powietrznej, stanowiska startowe rakiet i dronów oraz sieci komunikacyjne. (więcej…)
Amerykańskie siły przeprowadziły siódmą serię nalotów na cele w Iranie – poinformowało Dowództwo Centralne USA. Według mediów Iran odpowiedział ostrzałem rakietowym wymierzonym m.in. w państwa Zatoki Perskiej. (więcej…)
Ceny benzyny i ropy naftowej rosną w związku z eskalacją wojny USA przeciwko Iranowi i blokadą Cieśniny Ormuz, ale też zapowiedziami blokowania ruchu w saudyjskich portach przez Jemeńczyków.
W niedzielę ropa Brent osiągnęła cenę 91,42 dol., ale w poniedziałek wartość baryłki obniżyła się o 0,1 proc. do 88,04 dol. Cena baryłki ropy West Texas Intermediate (WTI) osiągnęła najwyższy poziom od 12 czerwca, 85,39 dol., po czym potaniałą o 2 centy, czyli 0,2 proc., do 82,29 dol., jak podała Al Jazeera.
Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Samochodowego (AAA), które monitoruje codzienne ceny benzyny, średnia cena galona (3,78 litra) benzyny przekroczyła w USA 4,00 dol., w porównaniu z 3,87 dol. zaledwie tydzień temu. Cena tego paliwa rośnie w Stanach Zjednoczonych drugi tydzień z rzędu.
Premier Donald Tusk i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz skomentowali zapowiedzi Wołodymyra Zełenskiego dotyczące relacji polsko-ukraińskich. Prezydent Ukrainy mówił wcześniej o otwarciu archiwów, ekshumacjach i dialogu z Polską. (więcej…)
Prezydent Węgier Tamás Sulyok podpisał nowelizację konstytucji, która doprowadzi do jego odejścia ze stanowiska. Zmiana została przeforsowana po miesiącach presji ze strony premiera Pétera Magyara i ma zakończyć okres, w którym polityk nominowany za rządów Viktora Orbána pozostawał głową państwa. (więcej…)
Jak podał portal SCMP rosyjski atak rakietowy na turecki statek towarowy przewożący zboże zabił sześć osób. Jednostka Golden Leo, płynąca pod banderą Gwinei Bissau, została trafiona w pobliżu Odessy. (więcej…)
Są skrywane i nieodwracalne skutki takiej eksploatacji: zatrucie wody i trzęsienia ziemi. Panuje o tym zaciemnienie informacyjne.
Po takim trzęsieniu ziemi w USA powstal Juraistick Park i to trzy części.Zas zatruta woda spowodowala już wymieranie Amerykanow.Wydobywanie gazu i ropy w Rosji oraz ich nowoczesne reaktory atomowe jako nieliczne zapobiegają choroba nowotworowym i przedluzaja ludzkie zycie.
Wstyd, że masz Polską flagę w avatarze, a głosisz rosyjską propagandę. Jakoś amerykanie nie narzekają na zatrutą wodę, a trzęsienia ziemii powodowane przez wydobywanie łupków nie przekraczają 3 stopni Richtera- czyli są prawie nieodczuwalne. Za to mają 3x tańszą energię od nas.
I znowu ktoś z „rosyjską propagandą”… Za to że 90% obywateli tego kraju ma mózgi urobione znacznie skuteczniejszą propagandą USA i banksterskiej międzynarodówki, to już nie przeszkadza.
„Amerykanie nie narzekają na zatrutą wodę” – to na poważnie?
http://www.desmogblog.com/2014/10/07/central-california-aquifers-contaminated-billions-gallons-fracking-wastewater
http://www.sourcewatch.org/index.php/Fracking#Water_quality_Impacts
Łupki to po pierwsze gigantyczna bańka, która wcześniej czy później imploduje razem resztą gospodarki USA, a po drugie zagrożenie dla środowiska nieporównywalne z towarzyszącym wydobyciu jakiegokolwiek innego surowca. Po prostu kolejny pomysł amerykańskich potentatów na globalny biznes, a że kosztem ludzi i środowiska – cóż, taka tradycja.
P. kobiwkah: Thank you for support in a good cause. Ignoramus mana sits in Sochaczew and thinks that he or she knows what Americans complain about. And when he or she reads something he or she has never seen before, it’s 'rosyjska propaganda’ that he or she knows nothing about, either. His or her IQ = body temperature. In centigrade, to be sure. Greetings.
1. Piszę o rosyjskiej propagandzie, ponieważ Rosja pośrednio sabotuje wydobycie łupków w Polsce podpłacając grupy pseudo ekologow: http://wyborcza.pl/1,75248,16186798,Szef_NATO__Rosja_sabotuje_eksploatacje_gazu_lupkowego_.html
Nie ma co się dziwić, w końcu doją nas najdrożej w Unii.
2. Jeśli chodzi o wodę, to gaz łupkowy wypada dużo lepiej w zależności jej zużycia do wyprodukowanych MWh niż inne wiodące sposoby pozyskiwania energii. Średnio jest to 0,36 M3 dla węgla, 0.22 dla ropy i 0,17 dla energii atomowej. Gaz z łupków potrzebuje średnio 0.02 M3 wody(dokładnie od 0.01 do 0.09 M3).
W Stanach Zjednoczonych na obszarach, gdzie eksploatowane są największe złoża łupków wykorzystywana do tego celu woda stanowi mniej niż 1% całkowitego jej zużycia (źródło: Massachusetts Institute of Technology, The Future of Natural Gas, 9 czerwca 2011 r.).
3. Tak samo gigantyczną bańką można nazwać gaz ziemny z Rosji, który kiedyś się skończy. Ropę naftową też.
Gościu, zobacz np. filmy Josha Foxa Gasland (1 i 2). I w sumie będziesz wiedział co może czekać „przepiękną Polską przyrodę”. Tak, wydobycie łupku jest „bezpieczne”, ale tylko w wypadku, jeśli nie będzie awarii. Problem że za lata w Stanach Zjednoczonych ilości awarii wzrosła do takich ilości, że praktycznie w co drugiej szczelinie „coś nie tak poszło”. Myślisz polskie ziemie będą więcej szanować?
Wybacz, ale Wyborcza nie jest godnym zaufania resursem informacyjnym.
@Rudy
Przecież ten film to jedna wielka ściema sponsorowana z kasy lobbystów! Lepiej ogladnij sobie „fracknation”, niezależny film, który obala wszystkie ściemy „dzieła” Foxa. Wkleję Ci małe streszczenie:
„McAleer wpadł na szalony pomysł sprawdzenia tego wszystkiego. Kto jeszcze tak robi?! 🙂 Na swój film Irlandczyk zebrał ponad 200 tysięcy dolarów na Kickstarterze. Wszystkie wpłaty, które należały do grubych ryb przemysłu gazowo – naftowego, dziennikarz odsyłał ich nadawcom. Dzięki temu wokół jego filmu nie ma lobbingowego zapaszku. Jest natomiast aromat solidnej dziennikarskiej roboty.
Jedną z pierwszych scen filmu jest jest wypowiedź mieszkańca małego miasteczka w stanie Pennsylvania. Pokazuje on butelkę z brunatną wodą i twierdząc, że jest to jego kranówka, wymienia długą listę środków chemicznych, które rzekomo zostały w niej znalezione. Łącznie z trzema rodzajami uranu, w tym dwoma „wzbogaconymi, w jakości bomby jądrowej”. Ten człowiek był bohaterem filmu „Gasland”, w którym dość swobodnie rzucał oskarżenia wobec firmy wydobywczej. Twierdził, że to odwiert łupkowy w jego miasteczku zatruł wodę. Doprowadził do jego zatrzymania.
McAleer obejrzał „Gasland”, pojechał do Dimock w stanie Pennsylvania i rozpoczął własne śledztwo. Okazało się, że przeciwnikiem odwiertów jest zaledwie kilku mieszkańców miejscowości. 1500 pozostałych nie ma żadnego problemu z wodą i żadnego problemu z łupkami. Są natomiast wkurzeni na eko-oszołomów, którzy pod pretekstem zatrucia i wielkiego niebezpieczeństwa, zablokowali odwiert. Irlandzki reżyser punkt po punkcie odrzuca argumenty z filmu „Gasland”. Okazuje się, że z wodą w Dimock nie ma żadnego kłopotu. Potwierdza to kilkadziesiąt badań najpierw prowadzonych przez stanowe biuro EPA, później przez EPA na szczeblu federalnym.
Następnie McAleer zajmuje się słynną sceną z płonącą wodą. Jeden z mieszkańców miejscowości pokazał w filmie „Gasland”, że może podpalić swoją wodę. J.Fox na tej podstawie postawił zarzut, że woda w okolicach wydobycia łupków nie tylko jest zatruta, ale też że jest łatwopalna. Owszem bywa. Rzecz w tym, że metan wydostający się ze studni wraz z wodą to zjawisko znane od bardzo dawna. Przed II wojną światową w Los Angeles powstała płonąca fontanna. W Pennsylvanni gaz ulatniał się wraz z wodą długo przed tym zanim ktokolwiek pomyślał o łupkach. Czasem podczas budowy studni zdarza się bowiem przebicie przez warstwę, w której zbiera się metan. Gaz naturalnie się wydobywa, co nie stanowi żadnego zagrożenia.
Dobrze natomiast wygląda na propagandowym filmiku.
I tak dalej i tak dalej. McAleer nie tylko obala argumenty Foxa. On je demoluje. Pokazuje w jaki sposób biznes naftowy zrekultywował miejsca odwiertów, jak wtopiły się w otoczenie, nie obciążając go. Pokazuje, jak bogaci są farmerzy tam, gdzie firmy naftowe wydzierżawiły ziemię. I jak biedni są farmerzy tam, gdzie ekolodzy doprowadzili do zatrzymania odwiertów. I jak bardzo ci farmerzy (którzy mają swoją ziemię w jednej rodzinie od 150 – 170 lat) chcieliby, żeby i u nich wiercono.
McAleer idzie tropem dosłownie każdego stwierdzenia z filmu „Gasland” i z publicznych wystąpień J.Foxa. Fox mówi, że w parku w Los Angeles przez odwiert łupkowy nie da się oddychać. McAleer jedzie tam i pokazuje tłumy szczęśliwych, zrelaksowanych mieszkańców, oddychających pełną piersią. Fox mówi, że odwierty wywołują trzęsienia ziemi. McAleer jedzie do wybitnego badacza powodów trzęsień ziemi w Kalifornii i całkowicie obala tą teorię. Trzęsienia ziemi w największym stopniu powoduje energia geotermalna. Fox twierdzi, że chemikalia używane do wydobycia łupków grożą nowotworami. McAleer jedzie do jednego z najlepszych amerykańskich profesorów od kancerogenów. Profesor określa twierdzenia Foxa jako wywoływanie histerii u widzów, którzy zazwyczaj nie mają pojęcia o substancjach chemicznych i nowotworach.
McAleer pokazuje naiwność mediów i celebrytów, którzy łykają każdą antyłupkową rewelację, powielając ją bez zupełnie bez refleksji i bez jakiejkolwiek kontroli. Pokazuje aktorów z Hollywood, którzy wyrażają poparcie dla walki z łupkami, nic o nich nie wiedząc. Sugeruje, bo nie ma na to dowodów, ekonomiczne związki ekologów z Rosją. Tłumaczy dlaczego gaz z łupków wydobywany w Europie byłby ekonomiczną katastrofą dla Władymira Putina.”
Czasami żeby poznać prawdę trzeba do niej podejść z innej strony;)
@mana wierzę, że grupy ekologów są sponsorowane przez różnego rodzaju grupy interesów, ale jak widzę że pisze o tym Gówno Prawda to ogarniają mnie poważne wątpliwości.
@Votum_separatum
Też nie lubię wyborczej i ich lewej logiki;). To info pojawiło się w większości Polskich serwisów informacyjnych:
http://www.polskieradio.pl/42/3167/Artykul/1157127,Rasmussen-sekretarz-generalny-NATO-Rosjanie-sabotuja-gaz-lupkowy /
http://gazownictwo.wnp.pl/gaz_lupkowy/rasmussen-nato-rosja-sabotuje-eksploatacje-gazu-lupkowego,228423_1_0_0.html /
http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/462453,szef-nato-anders-fogh-rasmussen-rosja-sabotuje-gaz-lupkowy.html /
http://natemat.pl/106933,rosja-knuje-z-ekologami-by-powstrzymac-wydobycie-gazu-lupkowego-i-dalej-dostarczac-gaz-do-europy /
http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/rosja-sabotuje-lupki,122,0,1569146.html / idt. itd.
Wątpię, żeby sekretarz generalny NATO rzucał takie słowa bez pokrycia;)