Masowe wdrożenie środków łagodzących przez Rezerwę Federalną (FED) przyczyniło się do pogłębienia obaw niektórych inwestorów o to, czy decydenci polityczni będą w stanie skutecznie złagodzić straty ekonomiczne spowodowane rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa. W niedzielę wieczorem FED ogłosiła kolejne ostre cięcie stóp procentowych, tym razem z poziomu 1,00-1,25 proc. do 0-0,25 proc. Uruchomiła także ogromny program luzowania ilościowego o wartości 700 miliardów dolarów.

Jak poinformowała w poniedziałek agencja Reuters, zdaniem wielu obserwatorów, dramatyczne działania FED pokazały powagę sytuacji, w jakiej znajdują się Stany Zjednoczone, w obliczu narastającej epidemii, która grozi recesją największej gospodarki świata. Stopy procentowe zostały obniżone do niemalże zerowego poziomu.

Zdaniem niektórych obserwatorów przy zawirowaniach na rynkach finansowych i spowolnieniu gospodarki, problemów z wpływem epidemii koronawirusa na gospodarkę nie można rozwiązać jedynie za pomocą polityki pieniężnej.

„To wskazuje, że bank centralny bardzo boi się sytuacji, w której się aktualnie znajdujemy” – stwierdził Michael O’Rourke, główny strateg ds. Rynku w Jones Trading Institutional. „Odpowiedź polityczna jest tak silna, że ​​może przerazić inwestorów” – dodał.

Kontrakty terminowe na akcje spadły w niedzielę wieczorem. Nastąpiło to po ogłoszeniu, że FED obniży stopy procentowe do zera i wznowi skup obligacji.

Niektórzy obserwatorzy rynku twierdzą, że działania FED przypominają wysiłki mające pomóc wyjść gospodarce z kryzysu finansowego ponad dziesięć lat temu.  Są one niepokojące dla wielu inwestorów.

„Rynki widzą powtórkę działania FED z lat 2007–2008–2009 i zakładają, że kryzys finansowy się powtórzy” – powiedział David Kotok, dyrektor ds. Inwestycji w Cumberland Advisors.

Działania FED mają na celu złagodzenie skutków kryzysu gospodarczego.

Zobacz także: Merkel: Skutki koronawirusa mogą dotknąć 60 proc. Niemców

Rządy państw na całym świecie podejmują działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa.

Zobacz także: El Mundo: Rząd Hiszpanii rozważa całkowitą blokadę kraju

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Goldman Sachs Group Inc obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w USA w pierwszym i drugim kwartale. Oczekuje teraz rzeczywistego wzrostu produktu krajowego brutto o 0% w pierwszych trzech miesiącach roku, z pierwotnego szacunku wzrostu o 0,7%. Prognoza wzrostu w USA w drugim kwartale spadła z kolei o 5,0% w stosunku do początkowej prognozy 0%.

„Uważam, że szczególnie po tym weekendzie, gdzie większość ludzi widziała, jak bardzo zatrzymała się aktywność gospodarcza, nadal będą obawy, że może dojść do głębokiej recesji. Krach może być krótki ale głęboki”- powiedział Rick Meckler, partner Cherry Cherry Investments.

Analitycy TD Securities byli zaskoczeni, że FED nie podjęła żadnych działań wspierających rynek papierów komercyjnych, który jest wykorzystywany przez firmy do udzielania pożyczek krótkoterminowych. W ostatnich dniach przeżywa on duży spadek.

Inni komentatorzy zwrócili uwagę na fakt, że FED wydaje się działać tak jak w przypadku typowego kryzysu finansowego, podczas gdy obecna sytuacja – gwałtowny kryzys zdrowia publicznego – wymaga ogromnego wsparcia fiskalnego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Czechy: Wprowadzono kwarantannę dla wszystkich mieszkańców kraju

Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply